
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2019 року № 810/4602/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить зобов’язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною, реальною інформацією за формою, передбаченою постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад – 2500, 00 грн.;
- оклад за звання підполковника міліції – 2200, 00 грн.;
- надбавка за стаж служби (40%) – 1880, 00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 250, 00 грн.;
- надбавка за службу в нічний час (35%) – 262, 50 грн.;
- матеріальна допомога – 234, 00 грн.;
- премія (2, 73%) – 200, 01 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно довідки про грошове забезпечення та відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 розмір грошового забезпечення позивача становить 6759, 63грн. На думку позивача, у довідці безпідставно не зазначена надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10%, надбавка за службу в нічний час (35%), матеріальна допомога у розмірі 234, 00 грн. та премія 2, 73 %.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських», з метою впорядкування структури і умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено Наказ МВС України від 06.04.2016 №260 «Про Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», який зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 29.04.2016 №669/28799, яким надбавки та доплати, які передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2015 №1294 та Наказом МВС України від 31.12.2015 №499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» до перерахунку пенсій не включаються.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Позивачем 17.12.2018 подано до суду клопотання про поновлення провадження у даній справі, оскільки рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) набрало законної сили 12.12.2018.
У зв’язку із звільненням з посади головуючого судді у справі розпорядженням керівника апарату Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 призначений повторний автоматизований розподіл справи.
За результатами повторного автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Лапію С.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 дану справу прийнято до провадження, поновлено провадження та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2019 закрито підготовче провадження та прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером з 02.07.2008 року, пенсія призначено йому відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач 23.11.2017 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України у Київській області щодо видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було надано позивачу довідку від 29.05.2017 № П-477, згідно якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складав:
- посадовий оклад – 2500, 00 грн.;
- оклад за звання підполковника міліції – 2200, 00 грн.;
- надбавка за стаж служби (40%) – 1880, 00 грн.;
- премія 2, 73 – 179, 63 грн.
Позивач 13.12.2017, не погоджуючись із довідкою від 29.05.2017 № П-477, звернувся до відповідача з проханням видати йому нову довідку із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідач, листом від 19.12.2017 відмовив позивачу у видачі такої довідки.
У подальшому, відповідно до вимог постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, відповідачем була додатково оформлена та подана до ГУ Пенсійного фонду України у Київській області довідка про грошове забезпечення позивача від 24.03.2018 № НОМЕР_1, відповідно до якої види та розміри грошового забезпечення ідентичні довідці від 29.05.2017 № П-477, окрім премії.
Премія в довідці від 24.03.2018 № НОМЕР_1 зазначена - 2, 05 %.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі-Закон).
Відповідно до ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Порядок №45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Згідно з пунктом 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку №45).
За правилами пункту 24 Порядку №45 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій, визначений в пункті 7 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій. Серед інших документів, зокрема, зазначено грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Законом України від 23.12.2015 №900-VIII Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей, встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджено пенсійні гарантії, встановлені для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яка застосовується з дня набрання чинності Законом України Про Національну поліцію, тобто з 07.11.2015, затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах, які значно перевищують оклади за спеціальним званням та посадові оклади осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції). Даною постановою встановлені також щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії поліцейським.
Згідно зі статтею 10 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45 Міноборони, МВС, Мінінфрастуктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 даного Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
До прийняття Закону України Про Національну поліцію, який набув чинності 07.11.2015, уповноваженими органами для подання документів для перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ було визначено управління Міністерства внутрішніх справ в областях та м. Києві.
Згідно з п. 4 та п. 5 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністірв України від 16.09.2015 № 730 Про утворення територіальних органів Національної поліції України та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ ліквідовано управління Міністерства внутрішніх справ в областях та м. Києві.
Згідно з листом Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 до Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції) повноваження щодо видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, покладено на ліквідаційні комісії ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
У зв’язку з тим, що до довідки про розмір грошового забезпечення позивача не було включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 250, 00 грн.; надбавку за службу в нічний час (35%) – 262, 50 грн.; матеріальну допомогу – 234, 00 грн.; премію (2, 73%) – 200, 01 грн., які враховувались при визначенні розміру його пенсії, позивач 13.12.2017 звернулася із заявою до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області з проханням виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, однак, 19.12.2017 отримала лист ГУ МВС України в Київській області, яким їй було відмовлено у видачі нової довідки.
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2015 №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за службу в нічний час.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2015 №499 Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, який діяв на час здійснення перерахунку з 1 січня 2016 року, установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, встановлено розміри даних видів грошового забезпечення.
Посилання відповідача у відзиві на позов на те, що надбавки (за службу в умовах режимних обмежень , за службу в нічний час , премії) не можуть включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ №1294, як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії, не враховані зазначеною постановою, встановлені, зокрема, згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 250, 00 грн.; надбавки за службу в нічний час, матеріальна допомога та премія, а виплата їх врегульована відповідно до інших законодавчих актів, в тому числі постановою КМУ №1294, то виплата вказаних надбавок та премії повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії.
Виходячи з викладеного, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, а саме: зобов’язання Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Київській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад – 2500, 00 грн.;
- оклад за звання підполковника міліції – 2200, 00 грн.;
- надбавка за стаж служби (40%) – 1880, 00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 250, 00 грн.;
- надбавка за службу в нічний час (35%) – 262, 50 грн.;
- матеріальна допомога – 234, 00 грн.;
- премія (2, 73%) – 200, 01 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 3 ст. 242 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами частини 2 статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 640, 00 грн. згідно з квитанцією від 28.12.2017 №1292810023.
Керуючись статтями 9, 14, 73 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов’язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нову довідку про розмір грошового забезпечення гр. ОСОБА_1 з повною, реальною інформацією, за формою передбаченою постановою КМУ від 11.11.2015 № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:
- посадовий оклад – 2500, 00 грн.;
- оклад за звання підполковника міліції – 2200, 00 грн.;
- надбавка за стаж служби (40%) – 1880, 00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 250, 00 грн.;
- надбавка за службу в нічний час (35%) – 262, 50 грн.;
- матеріальна допомога – 234, 00 грн.;
- премія (2, 73%) – 200, 01 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.