
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
02 квітня 2019 р. Справа №200/10034/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення нового строку для подання звіту щодо виконання рішення суду від 08.11.2018 року за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з дня її припинення;
- зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплати пенсії, сплатити ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 заборгованість невиплаченої пенсії з дня її припинення.
- звернути до негайного виконання рішення суду в частині зобов’язання відповідача відновлення нарахування і виплати пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість у межах суми стягнення за один місяць.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії задоволено.
Цим же рішенням Донецький окружний адміністративний суд у порядку судового контролю зобов`язав Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області протягом одного місяця з дати набрання судовим рішенням законної сили подати до суду звіт про його виконання.
Ухвалою суду від 25.02.2019 року клопотання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення додаткового строку для подання звіту задоволено, зобов'язати протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 08.11.2018 року.
26.03.2019 року від Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до суду надійшло клопотання, в якому відповідач просив встановити Добропільському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області новий строк для подання звіту щодо виконання рішення суду від 08.11.2018 року.
Відповідач у заявленому клопотанні зазначає, що Головні управління та районні управління забезпечують виконання бюджетів, планів доходів і видатків, цільове й ефективне витрачання коштів. У зв`язку з відсутністю бюджетного фінансування, відповідач не має можливості перерахувати та виплатити позивачу заборгованість з пенсійних виплат.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення суду зазначено, що Пенсійний фонд України є розпорядником вищого рівня щодо фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення. З огляду на зазначене, листом від 01.02.2019 року №1630/05 Добропільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулось до Головного управління щодо виділення коштів на фінансування пенсійних виплат ОСОБА_1 на виконання рішення суду 08.11.2018 року.
Сторони до судового засідання не з’явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
Суд розглянувши дане клопотання, вважає за можливим задовольнити його та встановити новий строк для подання звіту, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 3 ст. 382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Як вбачається з клопотання, 01.02.2019 року Добропільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області потребу на фінансування виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду по справі № 200/10034/18-а.
Відповідно до ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до пп. 4 п. 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління ПФУ від 22.12.2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).
Згідно п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23,07.2014 № 280 (далі - Положення 280) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного Фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, складає звіт про виконання: бюджету Пенсійного фонду України; організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються, за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; здійснює у межах повноважень, передбачених законом, контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного Фонду України, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставні.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно п. 1 Розділу 1 Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 ( у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 19.05,2014 року № 8-1) (далі - Порядок № 21-2) Порядок встановлює механізм складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України (даті - Пенсійний фонд), бюджетів головних управлінь Пенсійного фонд) Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління) та планів доходів і видатків управлінь Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - районні управління).
Бюджетна система Пенсійного фонду складається, з бюджетів головних управлінь, які включають плани доходів і видатків районних управлінь, що є учасниками бюджетного процесу Пенсійного фонду.
Відповідно до Розділу 3 Порядку № 21-2 Пенсійний фонд організовує і контролює виконання бюджету, координує роботу учасників бюджетного процесу. Головні управління та районні управління забезпечують виконання бюджетів, планів доходів і видатків, цільове й ефективне витрачання коштів.
Згідно п. 13 Порядку № 21-2 Пенсійний Фонд у межах своїх повноважень бере участь у формуванні пропозицій до структур та змісту бюджетних програм, пов'язаних із пенсійним забезпеченням, підготовці бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на наступні бюджетні періоди, а також здійснює прогнозні розрахунки щодо обсягів видатків загального та спеціального Фонду Державного бюджету України на плановий рік, та наступні за плановим два бюджетні періоди.
Пунктом 14 Порядку № 21-2 передбачено, що проект бюджету Пенсійного фонду на плановий рік протягом місяця з дня прийняття закону України про Державний бюджет України на відповідний рік подасться на розгляд та погодження заінтересованим органам відповідно до вимог Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 156).
Відповідно до п. 15 Порядку № 21-2 проект постанови Кабінету Міністрів України про затвердження бюджету Пенсійного фонду на плановий рік відповідно до Порядку взаємодії Міністерства соціальної політики України з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України - Міністра соціальної політики України, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 24 вересня 2012 року № 596, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня. 2012 року за №1711/22023 подається в установленому порядку Міністру соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Пунктом 16 Порядку № 21-2 передбачено, що у місячний строк після прийняття постанови Кабінету Міністрів України про затвердження бюджету Пенсійного фонду Структурний підрозділ Пенсійного фонду, відповідальний за організацію бюджетного процесу в Пенсійному фонді, розробляє та затверджує розпис доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду, кошториси та плани асигнувань бюджету Пенсійного фонду на фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Європейський суд з прав людини у справах “Кечко проти України”, “Ромашов проти України”, “Шевченко проти України” зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З огляду на це, обставини, які вказані відповідачем в якості причин неподання звіту про виконання рішення від 08.11.2018 року, не є поважними.
Разом з цим, відповідач не є розпорядником бюджетних коштів, у зв’язку з чим не має можливості виконати рішення суду. Отже, суд вважає за можливе встановити відповідачу новий строк для подання звіту.
Враховуючи, що відповідачем у встановлений судом строк не виконано судове рішення та у зв`язку з відсутністю можливості самостійно формувати бюджет, суд вважає необхідним направити дану ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для вирішення питання про фінансування витрат на виконання рішення суду.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Клопотання Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення додаткового строку для подання звіту задовольнити.
Зобов'язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 08.11.2018 року.
Копію ухвали направити учасникам справи, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для вирішення питання про фінансування витрат на виконання рішення суду.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Донецького окружного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 02.04.2019 року.
Суддя Загацька Т. В.