
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/163/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Обслуговуючий кооператив “ЖБК ЕНЕРГЕТИК” (далі ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 05.12.2018 №12/18/03-20-55-12 та зобов'язання включити ОК "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення від 05.12.2018 №12/18/03-20-55-12 про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій прийняте контролюючим органом без врахування фактичних обставин у справі, всупереч вимогами податкового законодавства України, а тому підлягає скасуванню у судовому порядку.
Ухвалою суду від 29.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.02.2019 у задоволенні клопотання ОК "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" про забезпечення позову відмовлено.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що рішенням Сарненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області від 29.11.2016 № 1617184600124 ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою 0048 «Інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу». З 12.07.2017 ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» перебуває на обліку у ГУ ДФС у Волинській області. Вказує на те, що податковий орган, серед іншого, здійснює контроль за достовірністю та актуалізацією даних, які містяться у Реєстрі, а рішення про виключення тієї чи іншої організації приймається за наслідками здійснення такого контролю. У зв’язку із тим, що Статут ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» в редакції 2017 року, затверджений протоколом загальних зборів членів №69 від 10.01.2017 (далі Статут) не відповідає вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України, оскаржуваним рішенням ГУ ДФС у Волинській області позивача виключено з Реєстру неприбуткових організацій. Зокрема, попри формальну норму Статуту, що містить заборону розподілу майна, системний аналіз норм статуту свідчить про те, що його нормами передбачено випадки, коли такий розподіл відбувається і вигода окремим членам кооперативу надається.
Крім того, з інформації офіційного сайту Державної архітектурно-будівельної інспекції України стало відомо, що ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» виступало замовником на об’єкті «Будівництво другої черги житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресами: Рівненська область, м. Кузнецовськ, м-н Вараш, 43/1 та Рівненська область, м. Кузнєцовськ, м-н. Вараш, 43/2» (декларація про початок будівельних робіт датована вереснем 2015 року). При цьому, декларація про готовність вищевказаних об’єктів до експлуатації зареєстровано лише у червні 2017 року та лютому 2017 року. Вищевикладені обставини свідчать про те, що на дату подачі заяви 1-РН ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» надано завідомо недостовірні дані щодо прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та мало місце приховування інформації про будівництво інших об’єктів.
Також в результаті проведеного аналізу даних фінансового звіту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» ГУ ДФС у Волинській області встановлено, що залишок незавершених капітальних інвестицій станом на 30.09.2018 складає 20434, 9 тис. грн., станом на 31.12.2017 – 19238, 6 тис. грн., станом на 31.12.2016 – 80741, 4 тис. грн., станом на 31.12.2015 – 45946, 9 тис. грн.
Відповідно до пункту 1 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи – це витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію, виготовлення, придбання об’єктів матеріальних необоротних активів, що здійснюються підприємством.
Згідно з підпунктом 133.4.3 пункту 133.4 статті 133 ПК України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
Враховуючи вищевикладене, позивач був виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.01.2016 – першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення (наявність незавершених капітальних інвестицій відображена у фінансовому звіті малого підприємництва ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» станом на 31.12.2015).
Вважає, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, з підстав невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4 ст. 133 ПК України. Крім того, зазначила, що позовна вимога про зобов’язання включити ОК«ЖБК ЕНЕРГЕТИК» до Реєстру неприбуткових установ та організацій не підлягає до задоволення, з огляду на те, що виключення чи включення установи/організації до вказаного Реєстру є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу (а.с. 90-96).
З наведених підстав просила у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив від 22.02.2019 за № 2698/19 позивач зазначив, що установчі документи ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» відповідають усім критеріям, встановленим пп. 134.3.1 п. 134.3 ст.134 ПК України , оскільки згідно п.7.1.7 Статуту передбачено, що доходи або майно кооперативу не підлягають розподілу між його засновниками або членами та не можуть використовуватись для вигоди будь-якого окремого засновника або члена кооперативу (крім оплати їхньої праці та нарахувань єдиного соціального внеску). Вимога про передачу майна одній або декільком неприбутковим організаціям, у випадку припинення юридичної особи закріплена у п.11.2.5 Статуту. Позивач вказав, що дата скасування ознак неприбутковості 01.01.2016. Згідно вимог підпункту 133.4.3 пункту 133.4 статті 133 ПК України неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення. Виходячи із таких законодавчих приписів, відповідач, на підтвердження правомірності виключення позивача з реєстру неприбуткових організацій з 01.01.2016 повинен був надати документальне підтвердження виявлених ним порушень ознак неприбутковості обслуговуючим кооперативом саме у грудні 2015 року. Посилання відповідача на фінансову звітність ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» не може вважатись належним та допустимим доказом, адже фінансова звітність згідно з стандартами бухгалтерського обліку є лише групуванням активів та пасивів підприємства, а тому сама по собі не може доводити порушення ознак неприбутковості. Просив позов задовольнити повністю (а.с. 124-130).
22.02.2019 представник відповідача подала до суду заперечення, в якому просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позов (а.с. 124-130).
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» зареєстрований 20.02.2004 як юридична особа, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи ОСОБА_2 А00 № 235214 (а.с. 75).
Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 13.07.2005 №111 ОК «ЖБК ЕНЕРНЕТИК» взятий на облік 04.03.2004 за № 4 у Володимирецькій ОДПІ (Кузнецовське відділення) і є неприбутковою організацією (15 – житлово-будівельні кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків) (а.с. 76).
29.11.2016 Сарненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області прийнято рішення №1617184600124 про присвоєння ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» ознак неприбутковості за ознакою 0048 (інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України) та включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій за вказаною ознакою.
Рішенням ГУ ДФС від 05.12.2018 №12/18/03-20-55-12 ОК "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" виключений з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Вказаним рішенням позивачу з 01.01.2016 скасовано ознаки неприбутковості з підстав – невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України (а.с. 97).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій” від 17.07.2015 № 652-VІІІ, який набрав чинності 13.08.2015, внесено зміни до ПК України, зокрема, до статті 133.
Так відповідно до п. 35 підрозділу 4 розділу ХХ “Перехідні положення” ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій”, що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Відповідно до пп. 14.1.121 п. 14.1 ст. 14 ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації - неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Підпунктом 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 ПК України передбачено, що платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.
Відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Згідно з пп. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Згідно з пп. 133.4.6 п. 133.6 ст. 133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України “Про кооперацію”.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про кооперацію” кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Статтею 6 Закону України “Про кооперацію” передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Матеріалами справи, а саме – статутом та витягом з ЄДРПОУ підтверджено, що позивач є саме обслуговуючим кооперативом.
Підпунктом 133.4.5 п. 133.4 ст. 133 ПК України передбачено, що порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – Порядок № 440).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 440 для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
Відповідно до вимог пункту 7 Порядку № 440 контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи неприбуткової організації містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
установчі документи неприбуткової організації передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 440 за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.
З матеріалів справи вбачається, що 29.11.2016 Сарненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області було прийнято рішення №1617184600124 про присвоєння ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» ознак неприбутковості за ознакою 0048 (інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України) та включено до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій за вказаною ознакою.
З 12.07.2017 ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» перебуває на обліку у ГУ ДФС у Волинській області.
Протоколом № 69 від 10.01.2017 загальними зборами членів ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» затверджено нову редакцію статуту кооперативу, що визначає порядок створення, діяльності, реорганізації та ліквідації ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», який відповідно до завдань та характеру діяльності є кооперативом обслуговуючого типу та немає на меті отримання прибутку. Кооператив утворений засновниками на добровільних засадах, шляхом об’єднання фізичних та юридичних осіб з метою забезпечення житловими та іншими приміщеннями членів та асоційованих членів кооперативу, з наступною експлуатацією і управлінням цими об’єктами нерухомості, у відповідності з вимогами Цивільного кодексу України, Закону України «Про кооперацію», іншими чинними нормативно-правовими актами України (п.1.2). Кооператив є некомерційною та неприбутковою організацією, створений згідно з Цивільним кодексом, Господарським кодексом України, Законом України «Про кооперацію» та іншими законодавчими актами. Згідно з ч.5 ст.23 Закону України «Про кооперацію», кооператив створений без мети одержання прибутку. Видами діяльності кооперативу є: комплексне обслуговування будівель та споруд; інші види діяльності, що не заборонені чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 440 контролюючий орган здійснює: прийом реєстраційних заяв та перевірку наданих документів; прийняття рішень про включення, виключення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до/з Реєстру, зміну ознаки неприбутковості, присвоєння підприємству, установі, організації ознаки неприбутковості; внесення відповідної інформації до Реєстру; контроль за достовірністю та актуалізацією даних, які містяться у Реєстрі
Пунктом 16 Порядку № 440 передбачено, що виключення неприбуткової організації з Реєстру здійснюється на підставі рішення контролюючого органу в разі:
використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
розподілу доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу;
затвердження ліквідаційного балансу, передавального акта або розподільчого балансу неприбутковою організацією, що припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу або перетворення) або ліквідації;
за ініціативою неприбуткової організації.
Під час виключення неприбуткової організації з Реєстру присвоєна їй ознака неприбутковості скасовується, зокрема, з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулося недотримання вимог пункту 133.4 статті 133 Кодексу (пункт 17 Порядку № 440).
Як вбачається з оскаржуваного рішення №12/18/03-20-55-12 від 05.12.2018, підставою для виключення ОК “ЖБК ЕНЕРГЕТИК” з Реєстру неприбуткових установ та організацій і скасування ознак неприбутковості з 01.01.2016 є невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим п. 133.4 ст.133 ПК України.
При цьому, з пояснень представника відповідача слідує, що Статут ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» в редакції 2017 року, затверджений протоколом загальних зборів членів №69 від 10.01.2017 (далі Статут) не відповідає вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України, оскільки окремими його нормами передбачено випадки, коли розподіл майна відбувається і вигода окремим членам кооперативу надається.
Однак, суд не погоджується з вищенаведеним з огляду на таке.
Згідно з підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України однією з вимог до неприбуткового підприємства, установи, організації є вимога про наявність заборони в установчих документах неприбуткової організації розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
На виконання підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України вимога про заборону розподілу прибутку між членами кооперативу передбачена у пункті 7.1.7 Статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», затвердженого протоколом № 69 від 10.01.2017 загальними зборами членів кооперативу. Згідно з вказаними пунктом доходи або майно кооперативу не підлягають розподілу між його засновниками або членами на не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого засновника або члена кооперативу, його посадових осіб (крім оплати їхньої праці та нарахувань єдиного соціального внеску.
В цьому контексті посилання представника відповідача на пункт 8.2.1 Статуту, згідно з яким до компетенції загальних зборів членів кооперативу входить затвердження порядку формування і розподілу доходу кооперативу, жодним чином не порушує вимоги чинного законодавства, оскільки пунктом 7.1.6 Статуту передбачено, що отримані з визначених цим Статутом джерел доходи кооперативу спрямовуються на покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників, сплату податків та зборів (обов’язкових платежів) до відповідних бюджетів, погашення кредитів, позик, покриття збитків, проведення відрахувань до фондів кооперативу.
Ще однією вимогою до установчих документів неприбуткової організації є вимога про передбачення у них передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
Вимога про передачу майна одній або декільком неприбутковим організаціям у випадку припинення юридичної особи закріплена у п. 11.2.5 Статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК», згідно з яким майно кооперативу, що залишилось після розрахунків з оплати праці, з бюджетом та кредиторами, повинно бути передано одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховано до доходу державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги до змісту статуту неприбуткової організації позивачем дотримані повністю.
Окрім того, суд звертає увагу на ту обставину, що датою затвердження нової редакції Статуту ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» є 10.01.2017, а датою скасування ознак неприбутковості позивача є 01.01.2016, тому пояснення представника відповідача, що підставою для такого скасування слугувала невідповідність установчих документів ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки ознака неприбутковості скасована за рік до затвердження нової редакції статуту позивача.
Щодо посилань представника відповідача на інформацію з офіційного сайту ДАБІ України відносно того, що ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» виступало замовником на об’єкті «Будівництво другої черги житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями за адресами: Рівненська область, м. Кузнецовськ, м-н Вараш, 43/1 та Рівненська область, м. Кузнєцовськ, м-н. Вараш, 43/2» (декларація про початок будівельних робіт датована вереснем 2015 року). При цьому, декларація про готовність вищевказаних об’єктів до експлуатації зареєстровано лише у червні 2017 року та лютому 2017 року, що свідчить про те, що на дату подачі заяви 1-РН ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» надано завідомо недостовірні дані щодо прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та мало місце приховування інформації про будівництво інших об’єктів, суд зазначає наступне.
В матеріалах адміністративної справи є наявна декларація про готовність об’єкта до експлуатації, а саме житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями в м. Кузнєцовськ, м-н Вараш, 43, замовником по якому є ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК». Вказана декларація про готовність об’єкта до експлуатації зареєстрована в Інспекції ДАБК у Рівненській області 31.05.2012 за № РВ НОМЕР_1 (а.с. 16). Крім того, позивачем подана декларація про готовність об’єкта до експлуатації (Рівненська область, м. Кузнєцовськ, м-н Вараш, 43), яка зареєстрована в Інспекції ДАБК у Рівненській області 01.07.2014 № РВ 143141820679 (а.с. 23). Тобто, на дату подання заяви про включення до Реєстру неприбуткових організацій у 2016 році до Сарненської ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області, у ОК «ЖБК «ЕНРГЕТИК» були наявні копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку позивачем.
Представник відповідача вважає, що з урахуванням вимог пункту 6 Порядку № 440 та пп. 133.4.6 п. 133.4 ст. 133 ПК України житлово-будівельні кооперативи внесені до Реєстру станом на 01.01.2015 для підтвердження права перебування у ньому зобов’язані додатково подати до контролюючого органу документи, що підтверджують прийняття в експлуатацію для подальшого обслуговування житлового будинку, який споруджувався або придбавався житлово-будівельним кооперативом, а також відсутність здійснення таким житлово-будівельним кооперативом іншого будівництва.
Однак, відповідно до пункту 5 Порядку № 440 включення неприбуткової організації до Реєстру здійснюється контролюючим органом з присвоєнням їй ознаки неприбутковості згідно з пунктом 4 цього Порядку.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що ознака неприбутковості організації присвоюється за окремими групами підприємств, установ та організацій відповідно до підпункту 133.4.6 пункту 133.4 статті 133 Кодексу за такою структурою: (0031) - бюджетні установи; (0032) - громадські об'єднання; (0033) - політичні партії; (0034) - творчі спілки; (0035) - релігійні організації; (0036) - благодійні організації; (0037) - пенсійні фонди; (0038) - спілки; (0039) - асоціації та інші об'єднання юридичних осіб; (0040) - житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому відповідно до закону прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом житловий будинок і такий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом); (0041) - дачні (дачно-будівельні) кооперативи; (0042) - садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); (0043) - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; (0044) - професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок; (0045) - організації роботодавців та їх об'єднання; (0046) - сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи; (0047) - кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; (0048) - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
29.11.2016 Сарненською ОДПІ ГУ ДФС у Рівненській області прийнято рішення №1617184600124 про присвоєння ОК “ЖБК ЕНЕРГЕТИК” з 29.11.2016 ознаки неприбутковості - 0048 ( інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим п.133.4 ст.133 ПК України), а не - 0040 (житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому відповідно до закону прийнято в експлуатацію закінчений будівництвом житловий будинок і такий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом)).
Відтак, суд звертає увагу, що вимога пункту 6 Порядку № 440 стосовно подання додаткових документів стосується саме житлово-будівельних кооперативів, тоді як позивач є обслуговуючим кооперативом, а не житлово-будівельним та внесений до Реєстру за ознакою неприбутковості 0048.
Посилання представника відповідача на витяг із сайту ДАБІ України відносно того, що ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» виступало замовником на інших об’єктах не можуть вважатись належними та допустимими доказами по справі, оскільки такі витяги зроблені у 2019 році та не можуть підтвердити чи спростувати оскаржуване рішення, про позбавлення позивача ознак неприбутковості саме з 01.01.2016.
В ході розгляду даної справи ГУ ДФС у Волинській області покликалось на те, що згідно фінансових звітів позивача ОК “ЖБК “ЕНЕРГЕТИК” залишок незавершених капітальних інвестицій станом на станом на 30.09.2018 складає 20434, 9 тис. грн., станом на 31.12.2017 – 19238, 6 тис. грн., станом на 31.12.2016 – 80741, 4 тис. грн., станом на 31.12.2015 – 45946, 9 тис. грн. І саме наявність незавершених капітальних інвестицій у розмірі 45946, 9 тис. грн. станом на станом 31.12.2015 слугувало підставою для позбавлення позивача ознак неприбутковості та виключення з Реєстру 01.01.2016.
Водночас наявність на балансі кооперативу незавершених капітальних інвестицій не суперечила вимогам статутної діяльності позивача, передбаченої в установчих документах кооперативу на момент його реєстрації неприбутковою організацією, а норми пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України не містять заборони щодо наявності у неприбуткової організації капітальних інвестицій.
Підпунктом 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України передбачено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПК України).
Однак, відповідачем не надано суду переконливих доказів на підтвердження факту використання доходів організації з метою іншою, ніж вказано вище.
Згідно з ч.1 статті 11 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» підприємства зобов'язані складати фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку. Для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств і представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності, крім тих, що зобов'язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати (ч.3 ст.11 вказаного Закону України). Відповідальність за своєчасне та у повному обсязі подання та оприлюднення фінансової звітності несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.
Таким чином, складання та подання щорічної фінансової звітності є обов’язком позивача, за невиконання якого передбачена встановлена законом відповідальність.
Посилання відповідача на подання фінансової звітності позивачем не може вважатись належним та допустимим доказом, оскільки фінансова звітність згідно з стандартами бухгалтерського обліку є лише групуванням активів та пасивів та сама по собі не може доводити порушення ознак неприбутковості.
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України суд дійшов переконання, що ГУ ДФС у Волинській області при прийнятті оскаржуваного рішення діяло необґрунтовано, нерозсудливо та непропорційно (без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія)).
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення №12/18/03-20-55-12 від 05.12.2018 належить задовольнити.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача включити ОК “ЖБК ЕНЕРГЕТИК” до Реєстру неприбуткових установ та організацій суд зазначає наступне.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
За приписами пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Оскільки, ОК «ЖБК ЕНЕРГЕТИК» доведено наявність у нього всіх ознак неприбуткової організації, при цьому, основною підставою для виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій стало наявність у позивача залишку незавершених капітальних інвестицій станом на 31.12.2015 – 45946, 9 тис. грн., що не є передбаченою Законом підставою для скасування ознак неприбутковості, відтак у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, у зв’язку з чим для повного та ефективного захисту порушеного права позивача слід зобов’язати ГУ ДФС у Волинській області включити ОК “ЖБК ЕНЕРГЕТИК” до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Задоволення такої позовної вимоги є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Підсумовуючи викладене, суд з урахуванням встановлених обставин та на підставі норм чинного законодавства, що наведені вище, дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУДФС у Волинській області судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Волинській області №12/18/03-20-55-12 від 05.12.2018.
Зобов’язати Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859) включити Обслуговуючий кооператив "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" (43005, Волинська область, м. Луцьк, вул. Нестора Бурчака, буд. 14, код ЄДРПОУ 32743540) до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859) на користь Обслуговуючого кооперативу "ЖБК ЕНЕРГЕТИК" (43005, Волинська область, м. Луцьк, вул. Нестора Бурчака, буд. 14, код ЄДРПОУ 32743540) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев’ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 01 квітня 2019 року
ОСОБА_4 Димарчук