
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
"01" квітня 2019 р.Справа № 922/643/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Прохорова С.А.
при секретарі судового засідання Яковенко Ю.В.
розглянувши матеріали справи
за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал", 61013, м. Харків, вул. Шевченка, 2, код 03361715 до Акціонерного товариства "Харківобленерго", 61037, м. Харків, вул. Плеханівська, 149, код 00131954 про зобов'язання здійснити перерахунок вартості послуг за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 за довіреністю № 01.01-14/7903-18 від 17.12.2018
відповідача - ОСОБА_2 за довіреністю № 01-26/6765 від 20.11.2018, ОСОБА_3 за довіреністю № 01-26/741 від 18.01.2019
ВСТАНОВИВ:
КП "Харківводоканал" (позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом в яколму просить зобов"язати АТ “Харківобленерго” (відповідач) зробити перерахунок вартості наданих у січні 2(У19 року послуг з розподілу електричної енергії за Договорами № 1.01, № 4 шляхом застосування тарифів для І класу напруги споживача за всіма точками продажу незалежно від ступенів напруги та відобразити такий перерахунок у відповідних Рахунках за січень 2019 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2019, для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.
Ухвалою суду від 11.03.2019 було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.04.2019.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (вх. № 8019 від 01.04.2019) в якому відповідач заперечує проти вимог позивача.
Враховуючи, що відзив подано відповідачем у встановлені судом строки, суд долучає його до матеріалів справи.
Позивач - Комунальне підприємство "Харківводоканал" звернувся до суду з заявою вх. № 7414 від 26.03.2019 про залучення до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Харківську міську раду (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ: 04059243).
Відповідач - Акціонерне товариство "Харківобленерго" звернувся до суду з заявами вх. № 7891 та вх. № 7892 від 01.04.2019, в яких просить суд :
- залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).
- залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945).
Вирішуючи подані сторонами заяви, суд виходив з наступного.
Статтею 50 Господарського процесуального кодексу України передбачено наступне:
1. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
2. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
3. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
4. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
5. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
6. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Отже, обов'язковою умовою залучення особи до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, є встановлення судом можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси або обов'язки відповідної особи.
Харківська міська рада, представляючи інтереси жителів міста Харкова, затверджуючи права та свободи людини і громадянина як вищі цінності, прямуючи до створення гідних умов життя людини, усвідомлюючи свою відповідальність за соціально-економічний і культурний розвиток міста, відповідно до Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших нормативно-правових актів, затвердила Статут територіальної громади міста Харкова.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 1 Статуту територіальної громади міста Харкова Територіальна громада як первинний суб'єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень - це жителі, що об'єднані постійним проживанням у межах міста, що мають колективні інтереси і правовий статус, визначений Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, законами України та цим Статутом. Членами територіальної громади міста Харкова є жителі, що постійно проживають і зареєстровані на території міста Харкова.
Відповідно до ст. З вказаного Статуту Територіальна громада здійснює місцеве самоврядування заради загального блага, сприяє створенню умов, що забезпечують гідне життя і вільний розвиток кожному членові територіальної громади. Основним завданням територіальної громади, зокрема, є забезпечення різноманітного асортименту доступних та якісних послуг і товарів.
Статтею 29 Статуту територіальної громади міста Харкова визначено, що Міська рада є представницьким органом територіальної громади, що здійснює від її імені та в її інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України і законами України, а також приймає від її імені рішення (Статут територіальної громади міста Харкова є загальнодоступним та розміщений на офіційному веб-сайті Харківської міської ради за посиланням: http://www.city.kharkov.ua/ru/dokumentvi/ustav-territorialnoi-gromadyi.htmn.
Таким чином, виходячи з викладеного вище, Харківська міська рада, як представницькій орган територіальної громади, захищає права та законні інтереси мешканців міста Харкова на отримання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення належної якості, в достатній кількості та за доступними тарифами.
Крім того, згідно п. 5.2 Статуту КП «Харківводоканал» (наявний у матеріалах справи) майно Підприємства є комунальною власністю територіальної громади міста Харкова та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання на підставі укладеного договору з Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (п.п. 1.2., 2.З., 5.2. Статуту).
Рішенням Харківської міської ради 4 сесії 6 скликання від 12.01.2011 № 134/11 «Про закріплення комунальних унітарних підприємств» визначено, що КП«Харківводоканал» знаходиться в управлінні Харківської міської ради та закріплено за Департаментом комунального господарства Харківської міської ради.
Відповідно до ст. 78 ГК України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство).
Виходячи з того, що власником Підприємства є територіальна громада міста Харкова в особі Харківської міської ради, а місцевий бюджет виступає джерелом фінансування Підприємства, рішення Харківської міської ради та її виконавчих органів, розпорядження Харківського міського голови є обов’язковими для виконання Підприємством, вважаємо, що рішення суду по цій справі повинно прийматись за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, а саме Харківської міської ради, як представницького органу територіальної громади, оскільки, винесене рішення може вплинути на утворення (зміну, припинення) її прав та обов’язків, як майнового характеру з приводу надання фінансової підтримки Підприємству так і немайнового характеру відносно захисту прав та інтересів мешканців міста Харкова на отримання послуг належної якості за доступними цінами/тарифами (копія довідки щодо отримання грошових коштів з місцевого бюджету додається).
Таким чином вбачається наявність, як матеріального так і нематеріального інтересу до даної справи Харківської міської ради, адже судове рішення, яким може бути збільшено або зменшено розмір плати за надані послуги з розподілу електричної енергії у січні 2019, вочевидь, безпосередньо вплине на права та обов’язки вказаної особи, а також членів територіальної громади міста Харкова. Адже примусове виконання рішення про збільшення розміру зобов’язання може потягнути за собою звернення стягнення на кошти, майно, майнові права Підприємства, які є власністю місцевої громади міста Харкова, а Позивачу належать лише на праві господарського відання.
У зв"язку з чим, суд дійшов висновку про задоволення заяву Комунального підприємства "Харківводоканал" (вх. № 7441 від 26.03.2019) про залучення до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Харківську міську раду (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ: 04059243).
Відповідно до інформаційної довідки НДУ № 132711 від 03.04.2017 власником 65% акцій АТ “Харківобленерго” є держава в особі керуючого рахунком Фонду державного майна України.
Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами (ст. 167 Господарського кодексу України).
Відносини, пов'язані з управлінням корпоративними правами держави, регулюються Законом України "Про управління об'єктами державної власності" іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
Статтею 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" визначені суб'єкти управління об'єктами державної власності — Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади та Фонд державного майна України.
Абз. 4,8 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про Фонд державного майна України” від 09.12.2011 № 4107-VІ визначено, що до основних завдань Фонду державного майна України також належать: управління корпоративними правами держави і захист майнових прав державних підприємств, установ та організацій, а також корпоративних прав держави на території України та за її межами.
Отже у разі задоволення позовних вимог у справі таке рішення позначиться на фінансовому результаті діяльності АТ “Харківобленерго”, що в свою чергу вплине на корпоративні права держави в особі Фонду державного майна України (який є власником корпоративних прав Відповідача), зокрема права на отримання дивідендів від прибутку товариства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 7891 від 01.04.2019) про залучення до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо перерахунку вартості послуг за тарифом 1 класу напруги, посилаючись на пп. 4 п. 3.1 Порядку визначення класів споживачів, які затверджені Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики (надалі — НКРЕ) від 13.08.1998 № 1052 (зі змінами та доповненнями від 30.06.2011 року № 1110) (надалі - Порядок).
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. 1 ст. 1 Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, який набрав чинності 26.11.2016 (надалі - Закон)
Відповідно до ч. 2 ст. З Закону Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
- нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
- ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
- формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом;
- державного контролю та застосування заходів впливу;
- використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є зокрема забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг (ч. З ст. З Закону).
Отже Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) є Регулятором як суб’єкту господарювання у сфері енергетики - АТ “Харківобленерго” так і суб’єкта господарювання у сфері комунальних послуг - КП “Харківводоканал”.
У зв'язку з неоднозначним трактуванням пп. 4 п.3.1 Порядку позиція НКРЕКП, є важливою для однакового і практичного застосування нормативних актів НКРЕКП як постачальниками, так і споживачами електричної енергії, та належить до функцій Регулятора, визначених пп. 11, 14 ч. 1 ст. 17 Закону.
Також, частиною 1 ст. 6 Закону України “Про державне регулювання у сфері комунальних послуг” визначено, що НКРЕКП бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та встановлює тариф на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.
У п. З “Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, визначено, що структура тарифів - це складові економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних із провадженням у планованому періоді певного виду ліцензованої діяльності, які групуються за статтями, визначеними уповноваженими органами відповідно до стандартів бухгалтерського обліку, та складові планованого прибутку, на основі яких розраховуються та встановлюються тарифи. Планований період - період тривалістю 12 місяців, на який здійснюються розрахунки тарифів.
Цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
Структура тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП “Харківводоканал”, встановлених Постановою НКРЕКП від 16.06.2016 № 1141 “Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення” (зі змінами та доповненнями) включає в себе витрати на оплату послуги з розподілу за відповідним класом напруги, визначеним умовами договорів про надання послуг з розподілу електричної енергії від 19.12.2018 № 1,01 та № 4.
Тобто КП “Харківводоканал” надає споживачам м. Харкова послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та отримує від них кошти за тарифами, в яких відповідну частку складає саме вартість послуги з розподілу за 1 та 2 класом напруги за кожною точкою приєднання.
Таким чином, рішення у справі № 922/643/19, у випадку задоволення позовних вимог КП “Харківводоканал”. потягне за собою обов'язок НКРЕКП (як органа до завдань якого належить формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг) перерахунку тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення за спірний період та буде впливати на права та обов'язки НКРЕКП щодо КП “Харківводоканал” та на права та законні інтереси АТ “Харківобленерго”, як Відповідача по справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення заяви Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 7892 від 01.04.2019) про залучення до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 42, 46, 50, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву Комунального підприємства "Харківводоканал" (вх. № 7441 від 26.03.2019) про залучення третьої особи.
Залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Харківську міську раду (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ: 04059243).
Задовольнити заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 7892 від 01.04.2019) про залучення третьої особи.
Залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133).
Задовольнити заяву Акціонерного товариства "Харківобленерго" (вх. № 7891 від 01.04.2019) про залучення третьої особи.
Залучити до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945).
Зобов'язати позивача направити на адреси третіх осіб копії позовної заяви з доданими до неї документами в 2 денний строк з дня проголошення даної ухвали.
Встановити третім особам п’ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень щодо позову та для надання пояснень на відзив та відповіді на відзив п’ятиденний строк з дня їх отримання.
У зазначені строки треті особи мають надіслати суду свої пояснення, які повинні відповідати вимогам статті 165, 166 ГПК України, і всі письмові та електронні докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують викладені в них обставини. Копії пояснень та доданих до них документів слід надіслати (надати) іншим учасникам справи одночасно із надсиланням (наданням) їх до суду та докази надіслання надати суду разом із поясненнями.
Встановити учасникам справи строк для подання відповіді на пояснення третіх осіб у 5 днів з дня їх отримання. В разі подання відповідей, надати суду докази їх направлення іншим учасникам справи з доданими до них документами.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 02.04.2019.
Суддя ОСОБА_4