
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
01.04.2019 р. Справа№ 914/575/19
Господарський суд Львівської області у складі судді Чорній Л.З., розглянувши матеріали заяви Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області, м.Львів
про забезпечення позову до подання позовної заяви
за участю осіб, які можуть набути статусу учасників справи: Дрогобицької міської ради Львівської області, м.Дрогобич, Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області, м.Дрогобич, Кабінету Міністрів України, м.Київ
ВСТАНОВИВ:
29.03.2019 року на розгляд господарського суду Львівської області надійшла заява Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області про забезпечення позову до подання позовної заяви.
У заяві про забезпечення позову від 29.03.2019 р. Територіальне управління державної судової адміністрації України в Львівській області просить забезпечити позов шляхом встановлення заборони Дрогобицькій міській раді Львівської області та Виконавчому комітетові Дрогобицької міської ради Львівської області вчиняти дії щодо виконання рішення Дрогобицької міської ради Львівської області від 24.01.2019 р. № 1585, в тому числі дії по виготовленню технічної документації з землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М. Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на земельну ділянку № 1 площею 10 248 кв.м., земельну ділянку № 2 площею 575 кв.м. та земельну ділянку № 3 площею 370 кв.м.
Крім того, 01.04.2019 р. на адресу суду подано доповнення до заяви про забезпечення позову, в якому зазначено, з врахуванням частин 1 та 3 ст. 138 ГПК України, позов Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області буде поданий до Дрогобицької міської ради Львівської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Кабінет Міністрів України та на стороні відповідача - Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради Львівської області. Крім того, у доповненні зазначено, що відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 139 ГПК України територіальним управлінням не подавалися пропозиції щодо зустрічного забезпечення, оскільки предметом позову буде вимога немайнового характеру, а саме: визнати незаконним та скасувати рішення Дрогобицькою міською радою Львівської області прийнято № 1585 від 24.01.2019 «Про надання згоди на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки на вул. М. Грушевського», відтак за таким обставин зустрічне забезпечення позову не може бути застосоване.
Заява про забезпечення позову мотивована тим, 24 січня 2019 р. Дрогобицькою міською радою Львівської області прийнято рішення № 1585 «Про надання згоди на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу та об’єднання земельної ділянки на вул. М. Грушевського», згідно з яким виконавчому комітету Дрогобицької міської ради Львівської області надано згоду на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 11193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М.Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5, для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на земельну ділянку № 1 площею 10 248 кв.м., земельну ділянку № 2 площею 575 кв.м. та земельну ділянку № 3 площею 370 кв.м.
Як зазначає заявник у заяві про забезпечення позову, вказаним рішенням Дрогобицької міської ради Львівської області порушуються законні права та інтереси Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області, оскільки на вказаній земельній ділянці розташована нежитлова будівля за адресою м. Дрогобич, вул. Грушевського, 83/2, загальною площею 1 996,1 кв.м., орендована територіальним управлінням згідно з договором оренди нежитлової будівлі від 26.09.2006 р.
Відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Територіальне управління державної судової адміністрації України в Львівській області є користувачем земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М.Грушевського, 83/2. З метою реконструкції нежитлової будівлі за адресою м. Дрогобич, вул. Грушевського, 83/2, загальною площею 1996,1 кв.м. для розміщення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області, територіальним управлінням у 2017 році замовлено в Дрогобицького відділення Державного інституту проектування міст «Містопроект» робочий проект «Реконструкція будівлі Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області за адресою Львівська область, м. Дрогобич, вул. Грушевського, 83/2», який пройшов у 2018 р. державну експертизу у встановленому порядку (експертний звіт №14-0312-18 від 10.08.2018). Реконструкція нежитлової будівлі за адресою: м. Дрогобич, вул. Грушевського, 83/2 згідно з проектом передбачає також роботи по благоустрою території земельної ділянки площею 1,1193 га з кадастровим номером 4610600000:01:017:0145, на якій розташована будівля, зокрема, запроектовано заїзд з твердим покриттям з вул. ОСОБА_1, передбачено стоянку для паркування автомобілів, а також озеленення вільної від забудови території (відновлення (рекультивацію) земельної ділянки з використанням родючого шару грунту, засів газонів багаторічними сортами трав, висаджування декоративних дерев і кущів), максимальне збереження існуючих зелених насаджень, а для підходів та під’їзду до будівлі запроектовано покриття доріжок, під’їзду та автостоянки фігурними елементами мощення.
На виконання вказаного проекту, 01 листопада 2018 року на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Львівській області оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 - Реконструкція будівлі Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області за адресою Львівська область, м. Дрогобич, вул. Грушевського, 83/2 (Реконструкція - за кодом СРУ за ДК 021:2015-45454000-4) (номер закупівлі на сайті https://prozorro.gov.ua UА-2018-11-01-000684-с), які у зв’язку з поданням для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій були відмінені. Слід зазначити, що в поточному році заплановано повторне проведення відкритих торгів щодо закупівлі робіт на виконання проекту. Однак, зміна кількісних та якісних показників земельної ділянки, на якій розташована орендована територіальним управлінням будівля, призведе до неможливості виконання проекту переможцем торгів, а це в свою чергу до необхідності вносити зміни до вказаного проекту або розробляти інший проект.
Крім того, невідомо, яким чином будуть винесені в натурі утворені відповідно до рішення Дрогобицькою міською радою рішення №1585 від 24.01.2019 р. «Про надання згоди на виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу та об’єднання земельної ділянки на вул. М. Грушевського» земельна ділянка № 1 площею 10248 кв.м., земельна ділянка № 2 площею 575 кв.м. та земельна ділянка № 3 площею 370 кв.м.
Заявник вважає, що є необхідність вжиття заходів забезпечення позову, оскільки поділ земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М. Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5 істотно ускладнить ефективний захист порушених прав територіального управління.
Розглянувши подану заяву про забезпечення позову, суд дійшов висновку, що вказана заява підлягає задоволенню.
Згідно вимог ст. 136 ГПК України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Зокрема, пунктом 4 частиною 1 статті 137 ГПК України передбачено, що позов забезпечується забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання.
У постанові Верховного Суду України № 6-2552цс16 від 18.01.2017 р. зазначається, що метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Тобто, умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення заявника, зокрема, що на час розгляду справи господарським судом Львівської області може бути здійснений незаконний поділ земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М. Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5 та винесення в натурі утворених в результаті поділу земельної ділянки № 1 площею 10 248 кв.м., земельної ділянки № 2 площею 575 кв.м. та земельної ділянки № 3 площею 370 кв.м., а також внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру та земельно-облікової документації.
За змістом цієї статті заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом, як засіб запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів особи та гарантія реального виконання рішення суду.
При чому особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна навести доводи адекватності засобу забезпечення позову.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник.
Вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд керується тим, що у випадку задоволення позову, судове рішення має бути реалізованим, позаяк це рішення є невід’ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Крім того, при вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу. Заходи до забезпечення позову повинні бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Здійснивши оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідного заходу до забезпечення позову з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника, враховуючи те, що такий захід спроможний забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову, суд дійшов висновку, що заяву про забезпечення позову задоволити, заборонити Дрогобицькій міській раді Львівської області та Виконавчому комітетові Дрогобицької міської ради Львівської області вчиняти дії щодо виконання рішення Дрогобицької міської ради Львівської області від 24.01.2019 р. № 1585, в тому числі дії щодо виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М.Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на земельну ділянку № 1 площею 10248 кв.м., земельну ділянку № 2 площею 575 кв.м. та земельну ділянку № 3 площею 370 кв.м.
Керуючись статтями 136, 137, 140, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Територіального управління державної судової адміністрації України в Львівській області від 29.03.2019 р. про вжиття заходів до забезпечення позову задоволити.
2. Вжити заходи до забезпечення позову шляхом встановлення заборони Дрогобицькій міській раді Львівської області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл. Ринок, 1) та Виконавчому комітетові Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл. Ринок, 1) вчиняти дії щодо виконання рішення Дрогобицької міської ради Львівської області від 24.01.2019 р. № 1585, в тому числі дії щодо виготовлення технічної документації з землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 11 193 кв.м., кадастровий номер 4610600000:01:017:0145, на вул. М. Грушевського, 83/2, 83/4, 83/5 для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування на земельну ділянку № 1 площею 10248 кв.м., земельну ділянку № 2 площею 575 кв.м. та земельну ділянку № 3 площею 370 кв.м.
Стягувач: Територіальне управління державної судової адміністрації України в Львівській області (79005, м.Львів, вул. Драгоманова, 25; код ЄДРПОУ 26306742).
Боржник-1: Дрогобицька міська рада Львівської області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл. Ринок, 1; код ЄДПОУ 04055972).
Боржник-2: Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради Львівської області (82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл. Ринок, 1; код ЄДПОУ 26307196).
Дана ухвала є виконавчим документом, набирає чинності з моменту її прийняття та підлягає негайному виконанню з дня її постановлення, в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Ухвала суду може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в строк і в порядку, передбачених ст. ст. 254-257 ГПК України.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.
Ухвала про забезпечення позову може бути пред’явлена до примусового виконання протягом трьох років з наступного дня після набрання ухвалою законної сили відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про виконавче провадження».
Інформацію по справі, яка розглядається можна отримати за наступною веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua/sud5015
Суддя Чорній Л.З.