
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"28" березня 2019 р. Справа № 911/408/17
за позовом Державного підприємства "Рожниторф" ОСОБА_1 підприємства "Київторф"
до Державного підприємства "Рожниторф" ОСОБА_1 підприємства "Київторф"
кредитори: 1) Броварський міськрайонний центру зайнятості;
2) Товариство з обмеженою відповідальністю Колекторна компанія "ГАРАНТ";
3) Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області
про банкрутство
за заявою Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання кредиторських вимог у сумі 26355,91грн
Суддя Чонгова С.І.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (свідоцтво №752 від 10.04.2013);
від відповідача: ОСОБА_2 (свідоцтво №752 від 10.04.2013);
від Міністерства палива та енергетики України: не з'явився;
від кредитора 1: не з'явився;
від кредитора 2: не з'явився;
від кредитора 3: не з'явився;
від заявника: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ: Голова ліквідаційної комісії боржника - ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” державного підприємства “Київторф” (далі – ДП «Рожниторф» ДП «Київторф»), звернувся до господарського суду Київської області з заявою про порушення справи про банкрутство, у звязку з недостатністю активів боржника для повного задоволення кредиторських вимог, у порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Київської області від 20.03.2017 визнано банкрутом Дочірнє підприємство Рожниторф державного підприємства Київторф, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” державного підприємства “Київторф” ОСОБА_3, скасувано арешти, накладені на майно ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” державного підприємства “Київторф”, припинено повноваження засновників, власників (власника) майна ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” державного підприємства “Київторф” (07412, Київська область, Броварський район, с. Рожни, вул. Торфова, 1, код 24888059), та припинено повноваження всіх органів управління Банкрута щодо управління Банкрутом та розпорядження його майном.
24.03.2017 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України розміщено повідомлення про визнання боржника, - ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” державного підприємства “Київторф” (07412, Київська область, Броварський район, с. Рожни, вул. Торфова, 1, код 24888059) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури за № 41448.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.06.2018 призначено ліквідатором Банкрута ОСОБА_1 підприємства “Рожниторф” Державного підприємства “Київторф” (07412, Київська область, Броварський район, с. Рожни, вул. Торфова, буд. 1; ідентифікаційний код 24888059) арбітражного керуючого ОСОБА_2 (свідоцтво № 752 від 10.04.2013; адреса: 63705, Харківська область, м. Куп’янськ, пр.-т КонституціїАДРЕСА_1).
29.12.2018 до господарського суду Київської області надійшла заява Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання кредиторських вимог у сумі 26355,91грн, в тому числі:
- 2 956,70грн – загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;
- 8 003,74грн – штрафних санкцій;
- 5 392грн – пені.
Безспірність грошових вимог Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області до ДП «Рожниторф» підтверджується актом звірки від 04.12.2018, який підписаний боржником.
Ухвалою господарського суду Київської області від 17.01.2019 розгляд заяви про визнання кредиторських вимог Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області призначено на 04.03.2019.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.03.2019 розгляд заяви про визнання кредиторських вимог Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області відкладено та призначено на 28.03.2019.
28.03.2019 ліквідатором ДП «Рожниторф» ДП «Київторф» подано повідомлення ліквідатора про результат розгляду вимог, у якому визнає кредиторські вимоги Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в повному обсязі та просить суд включити їх у шосту чергу.
У судове засідання 28.03.2019 з’явився ліквідатор ДП «Рожниторф» ДП «Київторф».
Дослідивши подану заяву з грошовими вимогами до Боржника, повідомлення ліквідатора про результат розгляду вимог, та матеріали справи в цілому, суд зазначає таке.
Частиною шостою статті 12 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (надалі – Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.
Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.
Відповідно до приписів п. 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства відповідно до вимог п. 6.8 Інструкції щомісяця до 25-го числа повинні вносити до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно з абз. 4 п.п. 1 п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Отже, зазначеною нормою абз. 4 п.п. 1 п. 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV прямо визначено обов'язок ДП «Рожниторф» ДП «Київторф» стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 1 ст. 1 та абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на викладене, оскільки вимоги кредитора щодо стягнення загальнообов’язкового державного пенсійного страхування є обґрунтованими, зобов’язання банкрута перед заявником на час винесення ухвали не погашена, розмір загальнообов’язкового державного пенсійного страхування відповідає фактичним обставинам справи, крім того, заявлені вимоги визнано ліквідатором банкрута, суд визнає Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області кредитором ДП «Рожниторф» ДП «Київторф».
Відповідно до п. 2 частини 1 ст. 45 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у другу чергу задовольняються вимоги кредиторів із зобов’язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов’язань із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян – довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб’єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).
Відповідно до 5 абзацу чистини 2 ст. 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” кредитори за вимогами щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також за вимогами щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування мають право протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Разом з тим, ч. 4 ст. 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” визначає, що особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування і на вимоги Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та/або її дочірнього підприємства, що здійснювало постачання природного газу на підставі ліцензії, щодо сплати заборгованості (у тому числі неустойки, 3 відсотків річних та інфляційних втрат) за поставлений/спожитий природний газ, що утворилася станом на 1 травня 2015 року.
Кредиторські вимоги Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області підлягають до виключного переліку, до якого не застосовується норма передбачена ч. 4 ст. 23 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, отже, кредиторські вимоги Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області – 12 959,70грн щодо загальнообов’язкового пенсійного страхування підлягають задоволенню у другу чергу.
Крім того Броварським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області заявлено штрафні санкції та пеня на суму несплаченого загальнообов’язкового пенсійного страхування.
Абзацом 3 частини 3 ст. 19 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій, проте частиною 5 цієї ж статті перелічено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов’язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.
Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області у своїх розрахунках нараховує: штрафні санкції у розмірі 19,34грн на підставі рішення №996/20 від 11.01.2011, 1213,21грн – рішення №73 від 28.03.2011, 6084,97грн – рішення №3 від 30.01.2012, 686,22грн – рішення №224 від 20.10.2014; пеню у розмірі 35,01грн на підставі рішення №966/20 від 15.01.2011, 5357,46грн – рішення №224 від 20.10.2014.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 73 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов’язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Матеріали справи не містять рішень, відповідно до яких Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області нараховує штрафні санкції та пеню, отже обставини викладені у розрахунках суми штрафних санкцій та пені не підтверджені доказами, отже не беруться судом до уваги. З огляду на зазначене, суд відмовляє у визнані кредиторських вимог Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в частині нарахування штрафних санкцій та пені.
Керуючись Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 73, 232-235, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Визнати Броварське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області кредитором ОСОБА_1 підприємства «Рожниторф» Державного підприємства «Київторф» з грошовими вимогами у розмірі 12 956,70грн у другу чергу.
2. Відмовити у визнанні кредиторських вимог Броварського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в частині нарахування 8003,74грн штрафних санкцій та 5392,47грн пені
3. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (http://court.gov.ua/fair/).
4. Копію ухвали надіслати учасникам у справі про банкрутство.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України.
Дата підписання - 01.04.2019.
Суддя С.І. Чонгова