Рішення № 80842574, 21.03.2019, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
686/10853/18
Номер документу
80842574
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/10853/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2019 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої судді - Козак О.В.,

при секретарі – Слободянюк А.Ю.,

за участю: представника позивача - прокурора Кушніра Д.Л.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького цивільну справу за заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсним наказу та витребовування земельної діялянки,

встановив:

В травні 2018 року заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання недійсним наказу та витребування земельної ділянки. В обґрунтування позову вказав, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017 №22-10827-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2 га (кадастровий номер 6825081500:06:004:0079), розташованої на території Гвардійської сільської ради Хмельницького району за межами населеного пункту та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства (проект розроблено на підставі наказу від 17.03.2017 №22-4500-СГ). На підставі зазначеного наказу, приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу ОСОБА_4 07.06.2017р. зареєстровано право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.

В подальшому, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.07.2017 №2572, ОСОБА_2 вказану земельну ділянку продав ОСОБА_3. Вищевказаний наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017 №22-10827-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка витребуванню у ОСОБА_3 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га. Водночас, згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, ОСОБА_2 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.05.2017 року №22-8598-СГ отримав у приватну власність (право зареєстровано 12.05.2017) земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825882000:02:029:0253) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Вербецької сільської ради, Ярмолицького району, Хмельницької області. Тобто, ОСОБА_2 на час отримання спірної земельної ділянки (наказ від 01.06.2017 № 22-10827-СГ) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ від 10.05.2017 №22-8598-СГ).

Таким чином, всупереч вимог ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_2 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою від 18.05.2017 року, не врахував, що раніше використав право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Земельна ділянка площею 2 га, кадастровий номер 6825081500:06:004:0079, що знаходиться за межами Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, вибула із земель сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок незаконного використання ОСОБА_2 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника цих земельних ділянок – держави, в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. ОСОБА_2 при зверненні до зазначеного органу влади не повідомив, що вже раніше скористався своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. При цьому, ОСОБА_3 придбав вказану земельну ділянку в особи, яка з огляду на зазначені обставини не мала права її отримувати та відчужувати.

Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства. Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні у розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливості всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_2 спірної земельної ділянки, який свідомо порушуючи закон набув право власності на неї, та в подальшому продав її на користь ОСОБА_3

Враховуючи викладене, позивач просить позов задоволити та: визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017 №22-10827-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081500:06:004:0079) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; витребувати у ОСОБА_3 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081500:06:004:0079), що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; стягнути з відповідачів судовий збір.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, суду пояснив, що відповідач ОСОБА_5 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у своїх заявах повідомляв, що не використав своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки, тому Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло відповідно до норм чинного законодавства України.

Інші учасники в судове засідання не з’явились, про час та місце слухання справи повідомлялись у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.01.2017 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу, відповідно до вимог ст.118,121 ЗК України, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 02.03.2017 р. №22-3941-СГ ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (місце розташування об’єкта землеустрою: за межами населених пунктів Вербецької сільської ради, Ярмолинецького району, Хмельницької області 6825882000:02:029).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 10.05.2017 р. №22-8598-СГ було: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2, яка розташована за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області; надано у власність ОСОБА_6 земельну ділянку, загальною площею 1,9489га (кадастровий номер 6825882000:02:029:0253) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Вербецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу, державним реєстратором Хмельницької міської ради ОСОБА_7 16.05.2017 зареєстровано право власності ОСОБА_5 на вказану земельну ділянку .

Також 27.01.2017 року ОСОБА_2 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу, відповідно до вимог ст.118,121 ЗК України, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.03.2017р. №22-4500-СГ ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (місце розташування об’єкта землеустрою: за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області 6825081500:06:004).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017 р. №22-10827-СГ було: затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2, яка розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, загальною площею 2,0000га (кадастровий номер 6825081500:06:004:0079) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

На підставі вказаного наказу, приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_4 12.06.2017 зареєстровано право власності ОСОБА_2Она вказану земельну ділянку за №20847236.

28.07.2017 року ОСОБА_2, згідно договору купівлі-продажу посвідченого приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_8, відчужив земельну ділянку кадастровий номер 6825081500:06:004:0079 для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Гвардійської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області, ОСОБА_3.

Вказані обставини підтверджуються: Інформаційноми довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна №122104069 від 26.04.2018, №122103621 від 26.04.2018р.; заявами ОСОБА_2 від 27.01.2017р., 18.05.2017р., 25.01.2017р.; Наказами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 17.03.2017р. №22-4500-СГ, від 01.06.2017 р. №22-10827-СГ, від 02.03.2017 р. №22-3941-СГ, від 10.05.2017 р. №22-8598-СГ.

Згідно ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповіднодо закону.

Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

В силу ч.ч. 1, 3, 4 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Частинами 7 та 9 ст.118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої місто будівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. У двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з статями 13-14 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Чинним законодавством України визначено способи захисту порушенного права власності на землю.

Так, за змістом ст. 90 ЗК України порушені права власників земель ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам юридичним особам рівні умови захисту права власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права володіння змельною ділянкою і відшкодування завданих збитків. Захист прав громалян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом способів.

Згідно зі ст.388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його вічужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно набувача лише у разі, якщо майно -вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

При цьому статтею 346 ЦК України не передбачено підстав припинення права власності дійсного власинка, у зв'язку із передачею земельної ділянки, реєстрацію права власності на неї за іншими особами, у тому числі після продажу, що відбулося без участі та поза волею дійсного власника.

У таких випадках чинність таких правочинів, державної реєстрації прав власника його майна за іншими особами, чи наявність у них правовстановюючих документів, не є перешкодою для витребування власником свого майна від добросовісного набувача на підставі ст. 388 ЦК України, що є належним способом захисту.

Відповідно до п «б» ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Всупереч вищевикладених положень ст.ст.116, 121 ЗК України відповідач ОСОБА_2 двічі безоплатно отримував у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 3, 9489га.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави підлягають задоволенню, та слід: визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017 року №22-10827-СГ, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081500:06:004:0079) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області; витребувати у ОСОБА_3 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2га, кадастровий номер 6825081500:06:004:0079, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами неселених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Відповідно до ст.141 ЦПК України, враховуючи задоволення позовних вимог, з відповідачів - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_2 Олександроивча та ОСОБА_3 Володимиорвича, слід стягнути на користь Хмельницької місцевої прокуратури судовий збір в розмірі 3524 грн., врівних частинах з кожного відповідача по 1174,66 грн.

Керуючись ст.ст.2, 12, 13, 76, 81, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст.78,90,116,118,121,122,152 Земельного кодексу України, ст.ст.346,388 ЦК України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.06.2017р. №22-10827-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 2га, кадастровий номер 6825081500:06:004:0079, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Витребувати у ОСОБА_3 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2га, кадастровий номер 6825081500:06:004:0079, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Гвардійської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ( код ЄДРПОУ: 39767479, 29016, м.Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1), ОСОБА_2 (10.07.1967р.н., жителя: 32140, с.Микитинці, Ярмолинецького району Хмельницької області, вул. К. Гордієнко,4), ОСОБА_3 (04.04.1975р.н., ІПН: НОМЕР_1, жителя: 29000, м.Хмельницький, вул.Селекційна, 86) на користь прокуратури Хмельницької області (код ЄДРПОУ 02911102, рахунок 35218028002814 в ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету – 2800) судовий збір в сумі 3524 грн. в рівних частинах, з кожного по 1174,66грн.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд.

В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Дата складання повного тексту рішення суду – 01.04.2019 року.

Суддя: