Рішення № 80838534, 21.03.2019, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
607/48/18
Номер документу
80838534
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.03.2019 Справа №607/48/18

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Братасюка В.М.

за участі секретаря судового засідання Созанської Т.І.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комітету Тернопільської міської ради, третя особа Державна казначейська служба України про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення завданої моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 комітету Тернопільської міської ради, третя особа Державна казначейська служба України про визнання дій виконавчого комітету Тернопільської міської ради у формі умисного приховання інформації у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної власності, які можуть бути передані в користування із зазначенням адрес даних земельних ділянок - незаконними, зобов’язання виконавчого комітету Тернопільської міської ради надати інформацію у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування із зазначенням адрес даних земельних ділянок та стягнення завданої моральної шкоди в розмірі 112000грн.

На обґрунтування своїх вимог вказує на те, що 21.08.2017року ним було подано запит на доступ до публічної інформації до Тернопільського міського голови, в якому просив надати інформацію, а саме перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об'єктів (приміщень) комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування зі вказівкою адрес даних земельних ділянок і адрес майнових об'єктів (приміщень). У відповідь він отримав листа з виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 18.09.2017 року за №9599/08, до якого було додано перелік об'єктів комунальної власності, які не передані в оренду (вільні) і перебувають на обліку в управління та контролю за використанням комунального майна, галузевих управліннях, відділах міської ради та по яких здійснюється процедура щодо можливості передачу в оренду. Інформації стосовно переліку незадіяних земельних ділянок, які можуть бути передані в користування із вказівкою адреси даних земельних ділянок не оприлюднено, хоча вона належить до відкритої, таким чином вважає, що має місце умисне приховання даної інформації. Через дане приховання інформації він не зміг підготувати графічні матеріали для отримання дозволу на будівництво індивідуального житлового будинку і міська рада йому відмовила у надані дозволу на виділення земельної ділянки для будівництва житлового будинку по причині відсутності графічних матеріалів. Також Відділ Держгеокадастру в м.Тернополі і виконком міської ради приховують від нього інформацію про земельні ділянки, які пропонуються для здійснення забудови в м.Тернополі. Вважає, що діяльністю відповідача порушено право на отримання інформації, реалізація якого визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації», а також Конституцією України, крім того, приховання необхідної йому інформації носить цілеспрямований характер і є морально-психологічним знущанням над ним з боку відповідача, тому йому завдані моральні збитки, які він оцінює в розмірі 112000грн., з розрахунку зазначеного в позові.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 комітету Тернопільської міської ради в судове засідання не з’явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, подано відзив на позов, згідно якого вважають позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Представник третьої особи Державної казначейської служби України в судове засідання не з’явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, подано відзив на позов, в задоволенні позову просять відмовити.

Заслухавши пояснення, вивчивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав:

Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

За ч.ч. 3-5 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію може подаватися в довільній письмовій формі з загальним описом запитуваної інформації.

21.08.2017року ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського міського голови із запитом на доступ до публічної інформації, в якому просив надати інформацію, а саме перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об'єктів (приміщень) комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування зі вказівкою адреси даних земельних ділянок і адрес майнових об'єктів (приміщень).

Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», визначено перелік розпорядників публічної інформації, якими зокрема є суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації (п. 6 ч.1 ст.14 Закону 2939-VI).

Відповідно до ст.ст.20, 22 Закону розпорядник інформації повинен або надати запитувану інформацію, або відмовити в її наданні з одночасним повідомленням мотивованої підстави відмови та порядку оскарження відмови.

Запит від 19.05.2017р. №ВСВ-1961-09-28/119-2017 адресований міському голові Тернопільської міської ради, як найвищій посадовій особі представницького органу територіальної громади міста Тернополя - Тернопільська міська рада.

Як Тернопільська міська рада так і виконавчий комітет Тернопільської міської ради являються окремими юридичними особами, які пройшли державну реєстрацію і беруть участь у цивільно-правових відносинах.

Розпорядником інформації з приводу земельних ділянок міста Тернопіль являється Тернопільська міська рада.

18.09.2017 року виконавчим комітетом Тернопільської міської ради за №9599/08 ОСОБА_1 було надано відповідь на запит, яким повідомлено:

«Згідно ст.83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності та земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до наведеного формування вільних земельних ділянок для продажу права користування (оренди) або права власності на земельних торгах проводиться по мірі їх продажу. Інформація про продаж земельних ділянок на аукціоні (земельних торгах) розміщується на сайті Тернопільської міської ради та сайті Держгеокадастру України.

Остання інформація про проведення земельних торгів була оприлюднена в червні місяці поточного року.

У відповідності до Законів України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оренду державного та комунального майна» 20.06.2011 року Тернопільською міською радою прийнято рішення №6/9/14 «Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Тернополя», яким затверджено «Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя».

У відповідності до вказаних Законів і Положення Орендодавець (виконавчий комітет) приймає рішення і опубліковує інформацію про вільні нежитлові об'єкти комунальної власності в засобах масової інформації, зокрема в газеті "Вільне життя" та на офіційному веб-сайті Тернопільської міської ради. В інформації вказується перелік вільних об’єктів комунального майна, їх адреса, площі, цільове призначення, вартість - здійснена незалежним оцінювачем.

Остання інформація про вільні об'єкти оприлюднена 09.08.2017 року на офіційному веб-сайті Тернопільської міської ради».

Також, ОСОБА_1 направлено переліки об'єктів комунальної власності, які не передані в оренду (вільні) і перебувають на обліку в управлінні обліку та контролю за використанням комунального майна та галузевих управліннях, відділах міської ради у відповідності до розподілу повноважень по управлінню майном.

Суд зауважує, що згідно ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володіння суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

З огляду на дане визначення можна виокремити такі ознаки публічної інформації: готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання ним своїх обов'язків; інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

У науково-практичному коментарі до закону, підготовленому Центром суспільних медіа за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Програми сприяння парламенту, як важливу ознаку публічної інформації визначено її попередню фіксацію. Автори коментаря зазначають, що цей закон регулює відносини щодо допуску до інформації, яка вже існує, і не вимагає у відповідь на запит створювати певну інформацію.

Аналогічну позицію висвітлено і в постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2016р. по справі №876/10427/15. (справа про зобов'язання виконавчого комітет) Тернопільської міської ради надати неіснуючу інформацію).

За відсутності перелічених ознак така інформація не належить до публічної.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання ним своїх обов'язків.

З огляду на викладене, можна прийти до висновку, що запитувана ОСОБА_1 інформація не належить до публічної, оскільки вона не існує як готовий та зафіксований продукт і потребує вжиття додаткових дій розпорядником щодо її створення.

Також, суд звертає увагу на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних» від 09.04.2015р. внесено зміни до Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закон доповнено статтею 10-1 «Публічна інформація у формі відкритих даних».

Відповідно до ст.10-1 Закону, публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Законом зобов'язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

-забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;

-привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

- забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом;

- забезпечити створення єдиного державного веб-порталу відкритих даних.

Перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.

Постановою Кабінету Міністрів від 21.10.2015р. №835 затверджено Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.

З урахуванням даного, постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016р. №867 затверджено Порядок ведення Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. Єдиний державний веб-портал відкритих даних на якому розпорядники інформації розміщують публічну інформацію у формі відкритих даних – http://data/gov.ua/users/2198. На даному веб-сайті Тернопільська міська рада, як розпорядник інформації, комунальні підприємства розміщують наявну публічну інформацію. На сьогодні даний портал працює в тестовому режимі.

Постановою Кабінету Міністрів України № 887 від 16.11.2016р. внесено зміни до Положення «Про Державне агентство з питань електронного урядування України», якою визначено агентство відповідальним по створенню та забезпеченню функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних.

Додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних визначено, що органи місцевого самоврядування опубліковують перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об'єктів (приміщень) комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування.

На виконання даних вимог, рішеннями Тернопільської міської ради вирішено провести роботи із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок:

-від 16.06.2016р. №7/0/138 орієнтовною площею 115га вздовж межі м.Тернополя по вул.15 Квітня-Підволочиське шосе, що межують із Байковсцькою об'єднаною територіальиою громадою;

-від 21.10.2016р. №7/12/107 орієнтовною площею 115га вздовж межі Тернополя по вул.Протасевича-С.Будного-Бережанська, що межують із Великогаївською об'єднаною територіальною громадою, Петриківською сільською радою, Великоберезовицькою селищною радою та Підгороднянською сільською радою;

-від 04.04.2017р. №7/14/201 орієнтовною площею 200га за адресою вул.Текстильна-проспект Злуки-Київська по межі північного мікрорайону до вул.Текстильна;

-від 04.04.2017р. №7/14/202 орієнтовною площею 200га вздовж межі Тернополя, що межують із ОСОБА_3, Білецькою сільською радою, вул.Промислова-Лозовецька-Текстильна;

-від 04.04.2017р. №744/203 орієнтовною площею 200га вздовж межі Тернополя, що межують із Білецькою сільською радою,вул.Бродівська-Збаражська-Лозовецька-Промислова.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» Тернопільською міською радою 29.08.2016р., 31.01.2017р., 22.03.2017р., 22.05.2017р. оголошено проведення відкритих торгів по інвентаризації земельних ділянок м.Тернополя.

04.10.2016р., 27.04.2017р. укладено договори на проведення інвентаризації землі Тернополі.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ненадання відповіді на запит на інформацію та відмову в задоволенні запиту на інформацію позивач має право оскаржити до суду відповідно до КАС України.

Водночас, ст. 5 КАС України передбачає право кожної особи звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.1-3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що вимоги позивача про визнання дій виконавчого комітету Тернопільської міської ради у формі умисного приховання інформації у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної власності, які можуть бути передані в користування із зазначенням адрес даних земельних ділянок - незаконними, зобов’язання виконавчого комітету Тернопільської міської ради надати інформацію у вигляді переліку незадіяних земельних ділянок комунальної форми власності, які можуть бути передані в користування із зазначенням адрес даних земельних ділянок, до задоволення не підлягають, оскільки запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні, позивачем адресовано вимогу щодо надання інформації на ім’я міського голови Тернопільської міської ради, позов подано до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, ОСОБА_2 комітет Тернопільської міської ради та Тернопільська міська Рада, це дві різні юридичні особи (згідно даних ЄДРЮОФОП-ГФ, ідентифікаційний код юридичної особи - виконавчого комітету Тернопільської міської ради 04058344 а ідентифікаційний код юридичної особи - Тернопільської міської ради 34334305), а керівники вказаних юридичних осіб наділені різними службовими обов’язками та виконують різні функції у відповідності до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Розпорядником інформації з приводу земельних ділянок міста Тернополя являється Тернопільська міська рада, у ОСОБА_2 комітету Тернопільської міської ради запитувана позивач інформація відсутня, крім того зазначена інформація не належить до публічної, оскільки не існує як готовий продукт і потребує вжиття додаткових дій розпорядником щодо її створення.

Що стосується відшкодування моральної шкоди, то ст.23 ЦК України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншими ушкодженнями здоров'я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням її майна.

У відповідності до ч.1 ст.1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

З огляду на викладене не підлягає до задоволення і вимога позивача про стягнення моральної шкоди в розмірі 11200грн., у зв’язку із недоведеністю порушених прав саме ОСОБА_2 комітетом Тернопільської міської ради.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19 Конституції України, ст.ст. 5, 9, 72-77, 90, 242, 244-246 КАС України, ст.ст.23, 1173 ЦК України, Законом України «Про доступ до публічної інформації», суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Квітова, 17/6 м.Тернопіль, 46002) до ОСОБА_2 комітету Тернопільської міської ради (вул.Листопадова,5 м.Тернопіль, 46000), третя особа Державна казначейська служба України про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити певні дії та стягнення завданої моральної шкоди – відмовити.

Судовий збір віднести за рахунок держави.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня складання повного тексту рішення, апеляційної скарги.

Головуючий суддяОСОБА_4