
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2019 Справа №607/7901/19
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання бездіяльність міської ради протиправною та зобов’язання сесію Тернопільської міської ради розгляду звернення про скасування рішення та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства,
ВСТАНОВИВ:
На адресу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради, в якому позивач просить визнати бездіяльність міської ради протиправною, зобов’язати сесію Тернопільської міської ради розгляду її звернення про скасування рішення Тернопільської міської ради від 28.11.2014р. №6/5/152 «про відмову у наданні дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0250 га за адресою вул. Протасевича ФОП ОСОБА_1П.» в частині позбавлення права користування землею та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства.
Позов заявлено 29 березня 2019 року до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, як адміністративного суду.
Разом з тим 15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція КАС України, статтею 20 котрої передбачено, що місцевим загальним судам, як адміністративним, предметно підсудні наступні спори:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов’язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
За правилами частини 2 даної статті Кодексу визначено, що усі інші категорії справ підсудні окружним адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі – Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Вимога ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради з 15.12.2017 року не належить до юрисдикції місцевого загального суду, як адміністративного, згідно диспозиції ст. 20 КАС України в редакції 15.12.2017 року.
Хоча процесуальним законом не передбачено дій суду, в разі, якщо на стадії відкриття провадження виявилося, що справа предметно підсудна іншому адміністративному суду, однак враховуючи практику ЄСПЛ з метою забезпечення права особи на розгляд справи «судом, встановлений законом», слід застосувати приписи п. 2 частини першої ст. 29 КАС України, котрою передбачено, що суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Передати адміністративний позов ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про визнання бездіяльність міської ради протиправною та зобов’язання сесію Тернопільської міської ради розгляду звернення про скасування рішення та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства - на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили через п'ятнадцять днів з дня вручення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, ухвала набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку, визначеному п. 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції у 15 - денний строк з дня вручення ухвали.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги – після залишення її без задоволення.
Головуючий суддяОСОБА_2