
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.03.2019 Справа №607/8080/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі : головуючого судді Братасюка В.М.
з участю секретаря Созанської Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення Серії АА №038347 від 19.03.2018 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680грн. та просить закрити провадження у справі. Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що оскаржувана постанова винесена незаконно та необґрунтовано, без врахування того, що до нього застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) зарахованих осіб та суми нарахованого единого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року, січень 2017, лютий 2017, березень 2017, квітень 2017, травень 2017 року, червень 2017, липень 2017, серпень 2017, вересень 2017, жовтень 2017, листопад 2017 в сумі 170грн. за кожен такий несвоєчасно поданий звіт. Разом з тим складено протокол №61 про адміністративне правопорушення від 12.03.2018року та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серія №038347 від 19.03.2018 року за теж правопорушення, строк притягнення до адміністративної відповідальності якого минув.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, подав суду письмову заву про розгляд справи у його відсутності,позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області в судове засідання не з’явився, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, подано відзив на позов. Враховуючи наведені обставини та строки розгляду справи, суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторони відповідача, за наявними матеріалами справи.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов’язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об’єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Суд, дослідивши докази, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на наступне:
Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_2 управлінням ДФС у Тернопільській області 03 березня 2018 року складено акт №68/19-00-13-05-04/3/НОМЕР_1, щодо встановлення факту несвоєчасного подання звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) зарахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 4 до Порядку формування страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) до Тернопільської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області за грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, жовтень 2017 року, листопад 2017 року по фізичній особі, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), які мали бути подані до 20 січня 2017 року, 20 лютого 2017 року, 20 березня 2017 року, 20 квітня 2017 року, 20 травня 2017 року, 20 червня 2017 року, 20 липня 2017 року, 20 серпня 2017 року, 20 вересня 2017 року, 20 жовтня 2017 року, 20 листопада 2017 року, 20 грудня 2017 року.
Відповідно до порядку від 14.04.2015р., № 435 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальне обов'язкове державне соціальна страхування" страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
В даному випадку звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) зарахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування подані ОСОБА_1 22.01.2018року.
Враховуючи п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) зарахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, жовтень 2017 року, листопад 2017 року, в сумі 170грн. за кожен такий несвоєчасно поданий звіт.
12 березня 2018року ГУ ДФС у Тернопільській області було складено протокол № 61 про адміністративне правопорушення, яке вчинено фізичною особою, яка займається незалежною професійною діяльністю ОСОБА_1, а саме порушено пункт 4 частини другої ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пункт 1 розділу ІІІ порядку від 14.04.2015року, №435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
19 березня 2018року ГУ ДФС у Тернопільській області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення Серії АА №038347, якою ОСОБА_1, притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-1 КУпАП, за несвоєчасне подання звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і загальнообов’язкове пенсійне страхування за грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, жовтень 2017 року, листопад 2017 року та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680грн.
Відповідальність за ч.1 ст.165-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, настає за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.
У теорії права виділяють конституційну, кримінальну, адміністративну, цивільну, дисциплінарну, матеріальну відповідальність. Водночас, дискутується питання про видову самостійність процесуальної, сімейної, екологічної та деяких інших видів відповідальності. Критерієм видової класифікації заходів відповідальності має бути юридична природа відповідного правопорушення та характер шкоди, що ним спричинена. (ОСОБА_3 Основи загальної теорії права та держави. Навч. посібник. Вид. 9-те, зі змінами. - Львів: Край, 2007. - 192 с. - С. 162-163).
Як вже зазначалося, 03.03.2018року ГУ ДФС у Тернопільській області прийняті рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 170грн. за порушення п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме за несвоєчасне подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) зарахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, вересень 2017 року, жовтень 2017 року, листопад 2017 року.
Адміністративне стягнення згідно постанови про накладення адміністративного стягнення Серії АА №038347, накладено за те ж порушення п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Суд зауважує, що правопорушення вчинені ОСОБА_1 є абсолютно тотожні, а обставини, що послугували підставою їх встановлення для позивача - ідентичні.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. (частина 1 ст. 7 КУпАП).
Частина 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Згідно з ч.1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно грунтуватися на засадах верховенсва права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
На підставі наданих доказів та вимог чинного законодавства, з огляду на встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що накладення штрафу на ОСОБА_1 згідно оскаржуваної постанови від 19.03.2018року за те саме порушення, щой накладено штрафні санкції згідно рішень від 03.03.2018року, є притягненням до того самого виду відповідальності за те саме порушення вдруге, що є порушенням ст.61 Конституції України, а тому постанову про накладення адміністративного стягнення Серії АА №038347 від 19.03.2018 року слід скасувати та закрити провадження у справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 19, 61 Конституції України, ст.ст.1, 8, 9, 20, 77, 205, 241-246, 286 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення Серії АА №038347 від 19.03.2018 року, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680грн. - скасувати, а провадження у справі закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку визначеному пунктом 15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції у 10-денний строк з дня проголошення рішення суду, відповідно до частини 4 ст.286 КАС України.
Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області, м.Тернопіль вул.Білецька,1, код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 39403535.
Головуючий суддяОСОБА_4