
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 березня 2019 року № 826/3058/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ Інструменту України"
до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України
про зобов'язання вчинити певні дії,
представники позивача - Лоб І.В.;
сторін: відповідача - Паличко О.Л.
В С Т А Н О В И В:
У червні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту України» (адреса: 03148, м. Київ, вул. Тимофія Строкача, буд. 1, ЄДРПОУ 37311013 (далі - позивач, товариство або ТОВ «Світ інструменту України») звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київської міської митниці ДФС України (адреса: 03680, б-р Івана Лепсе, буд. 8-а, код ЄДРПОУ 29422888 (далі - відповідач, митний орган або Київська міська митниця ДФС України), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- зобов'язати Київську міську митницю ДФС України підготувати Висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету ТОВ «Світ інструменту Україна» у сумі 22 643 грн 99 коп., а саме: мита: 4 953 грн 28 коп., імпортного збору - 3 211 грн 52 коп. та податку на додану вартість - 14 479 грн 19 коп. та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами органу Державної казначейської служби України.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що рішення Київської міської митниці ДФС України про коригування митної вартості від 10.06.2015 №100270005/2015/000012/2 в судовому порядку скасовано, а тому наявні надмірно внесені до бюджету кошти при здійснені митного оформлення на підставі ВМД від 10.06.2015 №100270005/2015/316087, а тому відмова відповідача у повернені позивачу коштів, надмірно внесених до бюджету при митному оформленні товару, є протиправною.
В письмових запереченнях на позовну заяву відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки відмовляючи позивачу у повернені коштів, надмірно внесених до бюджету при митному оформленні товару, митний орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зазначив, що вказані кошти сплачено позивачем добровільно і це є по суті самостійно визначеним грошовим зобов'язанням позивача. Також відповідач зазначив, що задоволення позовних вимог в такий спосіб буде втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.
У поданих до суду письмових поясненнях позивач на спростування доводів митного органу щодо добровільної сплати товариством митних платежів, зазначив, що позивачем було сплачено різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною органом доходів і зборів. У разі несплати товариством зазначеної суми, товар не було би випущено у вільний обіг.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.03.2016 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено адміністративну справу до судового розгляду в судовому засіданні.
На підставі розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду м.Києва щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ від 30.01.2017 № 208, відповідно до протоколу повторного автоматичного розподілу, справу передано на розгляд судді Огурцову О.П.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.02.2017 матеріали справи № 826/3058/16 прийнято до провадження та призначено до судового розгляду у судове засідання.
На підставі розпорядження керівника апарату Окружного адміністративного суду м.Києва щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ від 10.10.2017 № 3989, відповідно до протоколу повторного автоматичного розподілу, справу передано на розгляд судді Пащенку К.С.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.10.2017 справу за позовом ТОВ «Світ інструменту Україна» до Київської міської митниці ДФС України про зобов'язання вчинити певні дії прийнято до провадження та призначено до судового розгляду у судове засідання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.10.2017 залучено Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, представник відповідача заперечив проти позову.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, письмових пояснень щодо суті заявлених позовних вимог суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
16.05.2018 в судовому засіданні представники позивача та відповідача звернулися до суду з клопотанням про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Зважаючи на викладене, адміністративна справа, відповідно до частини третьої 3 статті 194 КАС України, розглядається у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
10.06.2015 з метою митного оформлення товару позивачем подано митну декларацію №1000270005/2015/316087, якою заявлено до митного оформлення «інструменти ручні в асортименті».
За наслідками розгляду поданої позивачем декларації Київською міською митницею ДФС України скориговано митну вартість товару та винесено Рішення про коригування митної вартості товарів від 10.06.2015 № 10027005/2015/000012/2.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.09.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015 у справі № 826/14740/15 позовні вимоги ТОВ «Світ інструменту України» задоволено в повному обсязі, Рішення Київської міської митниці ДФС України про коригування митної вартості товарів від 10.06.2015 № 10027005/2015/000012/2 визнано протиправни та скасовано.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24.12.2015 у справі № 826/14740/15 у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Київської міської митниці ДФС України відмовлено.
У зв'язку з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/14740/15 позивач 04.01.2016 звернувся до відповідача з заявою вих. № 000012 про підготовку Висновку про повернення надмірно сплачених до державного бюджету України коштів.
Листом від 03.02.2016 № 777/10/26-70-25-01 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для повернення коштів з тих підстав, що питання повернення коштів не було предметом розгляду справи № 826/14740/15.
Вважаючи, що не підготовка Висновку про повернення надмірно сплачених до державного бюджету митних та інших платежів та не направлення такого Висновку до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення вказаної суми коштів з бюджету є протиправними, ТОВ «Світ інструменту України» звернулося до суду з цим позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги таке.
Відповідно до статті 24 МК України кожна особа має право оскаржити рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів, їх посадових осіб та інших працівників, якщо вважає, що цими рішеннями, діями або бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси.
Порядок, умови та процедура повернення помилково та/або надміру сплачених платежів законодавчо врегульовані.
Так, згідно з частинами першою-третьою статті 301 МК України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Пунктом 43.3 статті 43 ПК України передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до пунктів 43.4-43.5 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
За правилами пункту 1-4, 6, 7 розділу ІІІ Порядку № 618, для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України платника податків-юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ митних платежів митного органу перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом відділу митних платежів митного органу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України.
Відповідно до пункту 10 Порядку взаємодії територiальних органів Міністерства доходів і зборів України, мiсцевих фiнансових органiв та територiальних органiв Державної казначейської служби України у процесi повернення платникам податкiв помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188, на пiдставi отриманих висновків вiдповiдний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі отримання заяви платника податків на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, оформленої у порядку, встановленому законодавством, орган ДФС зобов'язаний не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання такої заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. При цьому орган ДФС наділений правом провести перевірочні заходи у разі потреби з метою перевірки факту перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, Рішення Київської міської митниці ДФС України про коригування митної вартості товарів від 10.06.2015 № 10027005/2015/000012/2 визнано протиправни та скасовано в судовому порядку, що свідчить про правильність визначення позивачем митної вартості за ціною договору.
Отже, всі відомості, внесені до митної декларації на підставі скасованого рішення про коригування митної вартості від 10.06.2015 № 10027005/2015/000012/2, є помилковими, що підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили, а сплачені на підставі скасованого рішення про коригування митної вартості товарів митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у встановленому законодавством порядку звернувся до Київської міської митниці ДФС України з відповідною заявою про підготовку висновку щодо повернення надмірно сплачених коштів, долучивши до неї необхідні документи.
Таким чином, позивач підтвердив факт надмірної сплати коштів, у зв'язку з чим у відповідача виник обов'язок скласти відповідний висновок з направленням його до органів Державного казначейства України. Натомість відповідач не навів обґрунтованих підстав відмови у підготовці висновку, не перевіривши при цьому факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та не встановивши наявність такої переплати.
При цьому, слід зазначити, що відповідач не ставив під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначив про жодні недоліки в документах, які були надані позивачем разом із заявою про підготовку висновку щодо повернення надмірно сплачених коштів.
З аналізу викладеного, суд дійшов висновку про те, що Київська міська митниця ДФС України не виконала процедурних обов'язків щодо алгоритму дій, покладених на неї вищезазначеними нормами законодавства, зокрема Порядком № 618, безпідставно відмовивши у поверненні товариству надмірно сплачених коштів та підготовці відповідного висновку.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією викладеною в постанові Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 826/12968/16.
З приводу доводів відповідача про втручання судів попередніх інстанцій у його дискреційні повноваження шляхом задоволення позову товариства у заявлений спосіб, то суд вважає за необхідне зазначити таке
Повернення помилково та/або надмірно сплачених митних платежів з Державного бюджету України є виключними повноваженнями митних органів та органів державного казначейства, тому суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Разом з тим рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Отже, позивачем обрано належний спосіб відновлення порушеного права, який є ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1378,00 грн.
Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 7-11, 19, 73-77, 79, 90, 139, 241- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» суми надмірно сплачених митних платежів у розмірі 22 643 грн 99 коп. двадцять дві тисячі шістсот сорок три гривні 99 коп.), сплачених на підставі скасованого судом рішення Київської міської митниці Державної фіскальної служби України від від 10.06.2015 № 10027005/2015/000012/2, та подати такий висновок разом з іншими передбаченими законодавством документами до відповідного органу Державної казначейської служби України для виконання.
3. Стягнути з Київської міської митниці Державної фіскальної служби України (адреса: 03680, б-р Івана Лепсе, буд. 8-а, код ЄДРПОУ 29422888) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» (адреса: 03148, м. Київ, вул. Тимофія Строкача, буд. 1, ЄДРПОУ 37311013) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1378 грн 00 коп. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Рішення, відповідно до статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя К.С. Пащенко