Рішення № 80834609, 27.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2019
Номер справи
520/1702/19
Номер документу
80834609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан ОСОБА_1, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"27" березня 2019 р. № 520/1702/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Мадевська Е.Д.

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Приватного нотаріуса Зачепилівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 (64401, Харківська обл., Зачепилівський р-н, смт. Зачепилівка, пров. Слов'янський, буд.7) до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про скасування вимоги ,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Приватний нотаріус Зачепилівського районного нотаріального округу ОСОБА_3, звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 01.02.2019 р. №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047, 40 грн. та рішення №00001371306 від 01.02.20119 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн.

2. Стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позову зазначено, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 01.02.2019 р. №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047, 40 грн. та рішення №00001371306 від 01.02.20119 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн. є незаконними та такими, що винесені з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягають скасуванню.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі зазначивши, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 01.02.2019 р. №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047, 40 грн. та рішення №00001371306 від 01.02.20119 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн. є законними та такими, що винесені в межах чинного законодавства України, а тому не підлягають скасуванню.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є самозайнятою особою - приватним нотаріусом, має свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю № 1481, з 17.08.1999 року перебуває на обліку податкового органу, є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

На підставі п.п. 20.1.1, пп. 20.2.4 , гш.20.1.6 п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.1 п. 78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. № 2755-VI, статті 13 Закону України від 8 липня 2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказу Головного управління ДФС у Харківській області № 8398 від 14.11.2018р. головним державним ревізором-інспектору відділу контрольно-перевірочної роботи самозайнятих осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_4 була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка самозайнятої особи ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1, податкова адреса: 64401, Харківська обл., Зачепилівський район, смт. Зачепилівка, пров. Слов'янський, б. 7, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно за період з 01.03.2015 р. по 31.12.2015р., відповідно до затвердженого плану перевірки.

10 січня 2019 року за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки самозайнятої особи ОСОБА_3, було складено Акт №74/20-40-13-06-07/21.13517808, яким встановлено порушення, а саме: пункту 1 та 4 частини 2 статті 6, абзацу 1 пункту 2 частини 1 статті 7 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями, в результаті чого було занижено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 22 047.40 грн. в 2015 році.

На підставі висновків Акту перевірки відповідачем - ГУ ДФС у Харківській області були прийняті

вимога про сплату боргу (недоїмки) від 01.02.2019 р. №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047,40 грн.

рішення №00001371306 від 01.02.2019 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн.

Надаючи правову оцінку зазначеним правовідносинам суд зазначає наступне.

Положення пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464 встановлюють, що для платників, серед яких фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, базою нарахування єдиного внеску є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

За змістом пункту 5 частини третьої розділу ІІІ Порядку № 449 платники, визначені підпунктом 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 01 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації. При цьому враховується кількість місяців, у яких отримано дохід (прибуток).

Базою нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість місяців, протягом яких він отриманий.

У разі якщо таким платником не отримано доходу (прибутку) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але в розмірі, не більшому за максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Суд зазначає, що у відповідності до положень пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464 для приватних нотаріусів базою нарахування єдиного внеску є чистий оподаткований дохід, отриманий від їх діяльності за результатами календарного року і зазначений у податковій декларації за відповідний рік, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Спірним рішенням крім визначення єдиного внеску застосовані штрафні санкції у розмірі 2 204,74 грн, з огляду на що суд зазначає наступне.

Вимога про сплату боргу є похідною від прийняття спірного рішення, яким донарахований єдиний внесок та застосовані штрафні санкції, протиправність яких обумовлює відсутність підстав формування вимоги згідно з частиною четвертою статті 25 Закону № 2464-VI.

Під час розгляду справи відповідачем не доведено неправильність визначення позивачем бази оподаткування єдиного внеску у 2015 році і, відповідно, протиправно винесено рішення від 01.02.2019 №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047, 40 грн. та рішення №00001371306 від 01.02.20119 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн.на підставі положень статті 25 Закону №2464-VI.

Зазначена позиція суду узгоджена з позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 20.03.2018 року по справі № 820/2370/17.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного нотаріуса Зачепилівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 (64401, Харківська обл., Зачепилівський р-н, смт. Зачепилівка, пров. Слов'янський, буд.7) до Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46) про скасування вимоги – задовольнити в повному обсязі.

Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 01.02.2019 р. №Ф-00000131306 щодо сплати суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 22 047, 40 грн.

Скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №00001371306 від 01.02.20119 р. про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним контролюючим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 2 204,74 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області на користь Приватного нотаріуса Зачепилівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 сплачений судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 01 квітня 2019 року.

Суддя Спірідонов М.О.