Рішення № 80834595, 20.03.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2019
Номер справи
320/6655/18
Номер документу
80834595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2019 року справа № 320/6655/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гараня С.М.,

за участі:

секретаря судового засідання – Гордієнка Ю.П.,

розглянувши в приміщенні суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

ГУ ДФС у Черкаській області звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_1 на користь бюджету податкового боргу на загальну суму 269 522,17 грн.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що в порушення вимог Податкового кодексу України відповідач невчасно та не в повному обсязі сплачує податки та збори, внаслідок чого виник податковий борг по орендній платі за землю з фізичних осіб на загальну суму 269 522,17 грн. Оскільки, у встановлені законом строки та в добровільному порядку податковий борг погашений не був, податковий орган звернувся з відповідним позовом до суду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з призначеним судового засідання для розгляду справи по суті.

Представник позивача до зали судового засідання не прибув. В позовній заяві ГУ ДФС у Черкаській області заявило клопотання про розгляд справи за відсутності їхнього представника.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, відзив на позов не подав, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України суд розглядає справу за відсутності належним чином повідомленого про судове засідання учасника справи або його представника у разі неявки в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин неявки учасником справи (його представником).

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Матеріалами справи встановлено, що станом на час звернення з позовом до суду за ОСОБА_1 обліковувався податковий борг по орендній платі за землю з фізичних осіб на загальну суму 296 522,17 грн.

Так, у відповідності до довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна від 15.11.2018 № 145438857 судом встановлено, що ОСОБА_1 є орендарем земельних ділянок в адміністративних межах Шостаківської сільської ради, Вербовецької сільської ради та Катеринопільської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області.

Заборгованість ОСОБА_1 по орендній платі за землю з фізичних осіб (Шостаківська сільська рада) становить 122 764,66 грн., яка виникла згідно наступних документів:

- ППР № 35872-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 107 937,60 грн.;

- акту про результати камеральної перевірки від 10.09.2018 № 152/23-00-13-011/НОМЕР_1 та ППР № НОМЕР_2 від 10.09.2018, яким до ОСОБА_1 за порушення строків сплати орендної плати застосовано штраф в розмірі 10%, що становить 4 498,40 грн.;

- акту про результати камеральної перевірки від 10.09.2018 № 152/23-00-13-011/НОМЕР_1 та ППР № НОМЕР_3 від 10.09.2018, яким до ОСОБА_1 за порушення строків сплати орендної плати застосовано штраф в розмірі 20%, що становить 11 680,98 грн.

Заборгованість ОСОБА_1 по орендній платі за землю з фізичних осіб (Вербовецька сільська рада) становить 22 676,27 грн., яка виникла згідно наступних документів:

- ППР № 35870-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 17 729,40 грн.;

- ППР № 35868-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 1 274,30 грн.;

- ППР № 35869-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 1 026,40 грн.

- ППР № 35871-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 2 517,77 грн.;

- акту про результати камеральної перевірки від 10.09.2018 № 152/23-00-13-011/НОМЕР_1 та ППР № НОМЕР_4 від 10.09.2018, яким до ОСОБА_1 за порушення строків сплати орендної плати застосовано штраф в розмірі 20%, що становить 2 976,30 грн.

Заборгованість ОСОБА_1 по орендній платі за землю з фізичних осіб (Катеринопільська селищна рада) становить 151 081,24 грн., яка виникла згідно наступних документів:

- ППР № 22991-0000 від 24.05.2017, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2017 рік на загальну суму 128 983,82 грн.;

- ППР № 35867-0000-2312 від 05.07.2018, яким ОСОБА_1 нараховано заборгованість по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік на загальну суму 128 983,82 грн.;

- акту про результати камеральної перевірки від 10.09.2018 № 152/23-00-13-011/НОМЕР_1 та ППР № НОМЕР_5 від 10.09.2018, яким до ОСОБА_1 за порушення строків сплати орендної плати застосовано штраф в розмірі 10%, що становить 4 498,40 грн;

- акту про результати камеральної перевірки від 10.09.2018 № 152/23-00-13-011/НОМЕР_1 та ППР № НОМЕР_6 від 10.09.2018, яким до ОСОБА_1 за порушення строків сплати орендної плати застосовано штраф в розмірі 20%, що становить 16 600,20 грн.

Для забезпечення стягнення наявної суми податкового боргу податковим органом було сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» від 18.10.2017 № 4537-17.

У визначені законом терміни податковий борг по орендній платі за землю з фізичних осіб на загальну суму 269 522,17 грн. ОСОБА_1 добровільно не сплатила, що спонукало податковий орган звернутися для його стягнення до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.269 ПК України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно з положеннями ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Статтею 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктами 287.1, 287.5 ст.287 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.57.3 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з абз.2 п.58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення (абз.3 п.58.3 ст.58 ПК України).

Пунктами 59.1 та 59.5 ст.59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення; якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

За змістом п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Зважаючи на те, що відповідачем сума податкового боргу станом на день звернення позивача з даним позовом добровільно не сплачена, суд дійшов висновку, що заборгованість позивача зі сплати орендної плати за землю з фізичних осіб у сумі 296 522,17 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, в той час як відповідач не надав належні, допустимі та достовірні докази відсутності або погашення ним податкового боргу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, а відтак позов підлягає задоволенню повністю.

У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У зв'язку із відсутністю таких витрат питання щодо повернення судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг по орендній платі за землю з фізичних осіб у сумі 296 522 (двісті дев’яносто шість тисяч п’ятсот двадцять дві) грн. 17 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань

Повний текст рішення виготовлено 01.04.2019