Рішення № 80834257, 28.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
620/607/19
Номер документу
80834257
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/607/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Федорок К.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати наказ 18о/с Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.12.2015, в частині встановлення ОСОБА_2 станом на 07.11.2015 стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 06 років 07 місяців 00.днів.

2. Зобов’язати Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати старшому оперуповноваженому міжрайонного відділу № 1 (м. Чернігів) управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_2 до стажу служби в поліції вислугу років у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України.

3. Зобов’язати Департамент захисту економіки Національної поліції України провести перерахунок і виплату грошового забезпечення ОСОБА_2 з 07.11.2015 і до винесення судом рішення по справі в частині надбавки за вислугу років з врахуванням до стажу в поліції вислуги років з 05.03.2005 по 15.03.2010 у податковій міліції.

4. Зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 грошову компенсацію за невикористані додаткові відпустки за вислугу років за 2016, 2017, 2018 роки з врахуванням до стажу в поліції вислуги років з 05.03.2005 по 15.03.2010 у податковій міліції.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Департамент захисту економіки Національної поліції України видаючи наказ 18о/с від 10.12.2015 протиправно та в порушення норм чинного законодавства не врахував до стажу його служби в поліції вислугу років у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України, чим порушив його права та охоронювані законом інтереси.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від відповідача надійшов відзив та заява про розгляд справи у відсутності його представника.

Суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2, в період з 05.03.2005 по 15.03.2016 проходив службу на різних посадах Державної податкової адміністрації в Чернігівській області, мав спеціальне звання - старший лейтенант податкової міліції.

Зазначене підтверджується копіями поданих суду трудової книжки АЕ № 797603 та послужного списку.

З 16.03.2010 позивач був переведений на службу в ОВС України, де і проходив службу на посадах атестованого складу міліції.

07.11.2015, наказом голови Національної поліції України № 165 о/с від 11.11.2015, позивач був прийнятий на службу в Національну поліцію У країни та призначений на посаду старшого оперуповноваженого управління захисту економіки в Чернігівській області ДЗЕ Національної поліції України з присвоєнням спеціального звання майор поліції.

Відповідно до наказу ДЗЕ НПУ № 145 о/с від 20.04.2017, у зв’язку з організаційно-штатними змінами, призначений на посаду старшого оперуповноваженого міжрайонного відділу № 1 (м. Чернігів) управління захисту економіки в Чернігівській області ДЗЕ Національної поліції України, на якій проходжу службу на даний час.

11.01.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання відомостей щодо зарахування до його стажу служби в поліції, при прийнятті на службу до Національної поліції у листопаді 2015 року, періоду служби у податковій міліції та щодо розміру встановленої надбавки за вислугу років і додаткової оплачуваної відпустки. Також позивач просив, у разі не зарахування періоду служби у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, зарахувати його до стажу служби в поліції.

Департамент захисту економіки Національної поліції України, листом від 06.02.2019 №4-140, який був отриманий позивачем 18.02.2019, повідомив, що вислуга років в органах державної податкової служби, в поліції не зараховується, оскільки в період з 05.03.2005 по 15.03.2010 податкова міліція не входила до складу органів внутрішніх справ.

Крім того, повідомлялось, що відповідно до наказу № 18 о/с, виданого відповідачем 10.12.2015, станом на 07.11.2015, відповідно до ст. 78 розділу VІІ Закону України «Про Національну поліцію», позивачу встановлений стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки - 06 років 07 місяців 00 днів, а тому відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 № 988, надбавка за стаж служби в поліції становить а 15 відсотків.

У відповіді на заяву відповідач також зазначив, що згідно з даними особової справи позивача, вислуга років станом на 07.11.2015, відповідно до постанови КМ України від 17.07.1992 № 393, становила 11 років 07 місяців 12 днів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Згідно із ч. 1 ст. 78 цього Закону, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Ч. 2 вказаної статті встановлює, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у ОСОБА_3 України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в ОСОБА_4 та ОСОБА_5, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України» від 05.07.2012 №508-УІ внесено зміни до Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 353.1 ст. 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Згідно п. 356.1 ст. 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 – 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ, який регулював правовий статус податкової міліції.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

Відповідно до ст.ст. 24, 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».

Аналіз зазначених вище норм права дає підстави для висновку, що служба у податковій міліції прівнюється до служби в органах внутрішніх справ України.

Крім того, під час проходження служби у податковій міліції, позивачу було присвоєно спеціальне звання старший лейтенант податкової міліції, яке у свою чергу призначалось на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 №114.

З огляду на викладене, суд зазначає, що служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, відповідачем безпідставно не враховано до стажу служби в поліції наявну у позивача, на момент його переходу на службу у Національну поліцію України, вислуги років з 05.03.2005 по 15.03.2010 у податковій міліції.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону № 580-УІІІ, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами п.п. 3-6 ч. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

За таких підстав судом встановлено, що наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України 18о/с від 10.12.2015, в частині встановлення ОСОБА_2 станом на 07.11.2015 стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 06 років 07 місяців 00днів не грунтується на законі, е протиправним та підлягає скасуванню.

Отже, вірним та належним способом відновлення порушеного права позивача є необхідність зобов’язання Департаменту захисту економіки Національної поліції України зарахувати старшому оперуповноваженому міжрайонного відділу № 1 (м. Чернігів) управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_2 до стажу служби в поліції вислугу років у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України.

Оскільки позовні вимоги позивача, щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок і виплату грошового забезпечення, в частині надбавки за вислугу років з врахуванням до стажу в поліції вислуги років з 05.03.2005 по 15.03.2010 у податковій міліції та нарахувати і виплатити грошову компенсацію за невикористані додаткові відпустки за вислугу років за 2016, 2017, 2018 роки з врахуванням до стажу в поліції вислуги років з 05.03.2005 по 15.03.2010 у податковій міліції, є похідними від зарахування до стажу його служби в поліції вислугу років у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України, то суд вважає їх передчасними і такими, що не підлягають задоволенню.

За таких підстав позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ 18о/с Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.12.2015, в частині встановлення ОСОБА_2 станом на 07.11.2015 стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, - 06 років 07 місяців 00днів.

Зобов’язати Департамент захисту економіки Національної поліції України зарахувати старшому оперуповноваженому міжрайонного відділу № 1 (м.Чернігів) управління захисту економіки в Чернігівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України майору поліції ОСОБА_2 до стажу служби в поліції вислугу років у податковій міліції з 05.03.2005 по 15.03.2010, наявну на момент переходу на службу у Національну поліцію України.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01 квітня 2019 року.

Суддя С.Л. Клопот