Рішення № 80833404, 30.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2019
Номер справи
240/601/19
Номер документу
80833404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/601/19

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Капинос О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розрахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2001 № 159.

В обґрунтування позову зазначив, що на виконання постанови Коростенського міськрайонного суду від 03.10.2017 у справі №279/3577/17 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області 27.12.2017 проведено перерахунок призначеної мені пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017. Звернувшись до ГУ ПФУ у Житомирській області із заявою про виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплатити донарахованої частини пенсії, отримав відмову від 12.10.2018, обґрунтовану тим, що перерахунок за рішенням суду та виплата проведені вчасно, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати відсутні. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною.

Ухвалою від 08.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи.

18.02.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву зазначено, що зважаючи на те, що виплата заборгованості за судовим рішенням, яке набрали законної сили виплачена вчасно - 27.12.2017, підстави для виплати компенсації втрати частини доходів відсутні.

06.03.2019 позивачем надіслано відповідь на відзив, в якому позивач просив позов задовольнити та зазначив про наявність у нього права на отримання компенсації.

Ухвалою від 11.03.2019 позовну заяву залишено без руху для обгрунтування позивачем причини пропуску звернення до суду з вказаним позовом з наданням відповідних доказів, шляхом подання відповідної заяви.

Ухвалою від 30.03.2019 визнано поважними причини пропуску звернення до суду з вказаним позовом та продовжено розгляд справи.

У відповідності до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 на даний час перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №-2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (із змінами та доповненнями).

Постановою Коростенського міськрайонного суду від 03 жовтня 2017 року по справі №-279/3577/17 визнано протиправною бездіяльність Гу ПФ України в Житомирській області у відмові в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано ГУ ПФ України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №-85/7422 від 06 липня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без обмеження граничного розміру, з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01 січня 2016 року.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року апеляційну скаргу ГУПФ України в Житомирській області залишено без задоволення, а постанову Коростенського міськрайонного суду від 03 жовтня 2017 року - без змін. (а.с.11-12)

Отже, рішення Коростенського міськрайонного суду набрало законної сили 12.12.2017.

27.12.2017 було проведено виплату перерахованої позивачу пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 разом з пенсією за січень 2018 грн., що підтверджується випискою по картковому рахунку.(а.с.16)

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду у Житомирській області за №9-260 від 26.01.2018 позивач був повідомлений про те, що на виконання постанови Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 03 жовтня 2017 року по справі №-279/3577/17 було проведено перерахунок пенсії починаючи з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та сума доплати складає 45718,56 і кошти були зараховані на картковий рахунок разом з пенсією за січень 2018 року - 27 грудня 2017 року. (а.с.15)

Звернувшись у вересні 2018 до відповідача із заявою про виплату компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати пенсії отримав лист від 12.10.2018 №І-4308 обґрунтований тим, що перерахунок за рішенням суду та виплата проведені вчасно, підстави для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати відсутні. (а.с.20)

Вважаючи бездіяльність відповідача, що виразилась у не нарахуванні та невиплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати протиправною, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною другою статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

У відповідності до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-III (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 2050-III), підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 Закону № 2050-ІІІ визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Згідно зі статтею 3 Закону № 2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.

Пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. № 159 (далі - Порядок) закріплено, що дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Відповідно до п. 2 Порядку, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

За змістом пункту 3 Порядку компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

У пункті 4 Порядку прописано, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.

Наведені норми свідчать, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даній справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

З матеріалів справи слідує, що на виконання постанови Коростенського міськрайонного суду у справі №279/3577/17 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок призначеної пенсії та доплату за період з 01.01.2018 по 31.12.2017, яку зараховано на картковий рахунок 27.12.2017.

З викладеного слідує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області порушило строки виплати частини перерахованої пенсії.

Отже, враховуючи вимоги Закону № 2050-ІІІ та Порядку, суд вважає, що відповідач, порушивши строки виплати позивачу перерахованої пенсії, зобов"язаний був розрахувати та виплатити компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням таких строків за період з 01.01.2016 по день фактичної виплатити донарахованої частини пенсії, проте цього не зробив, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно правових позицій висловлених Верховним Судом України у постановах від 18 листопада 2014 року у справі №21-518а14, від 11 липня 2017 року у справі №21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі №681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі №522/5664/17 та №336/4675/17, від 21 червня 2018 року у справі №523/1124/17 та від 03 липня 2018 р. у справі № 521/940/17, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в тому числі пенсії, у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер.

Враховуючи те, що відповідачем не доведено відсутності у позивача права на виплату компенсації втрати частини доходів у зв"язку з порушенням строків виплати перерахованої пенсії, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Що стосується вимоги про встановлення судового контролю за виконання судового рішення , суд зазначає, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення. Крім того, це є правом, а не обов"язком суду. Тому підстави для встановлення судового контролю відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 13559341) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 11509, РНОКПП НОМЕР_1) компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 13559341) розрахувати та виплатити ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 11509, РНОКПП НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2001 № 159.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Капинос