
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/2806/18
22 березня 2019 рокум. Тернопіль ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Риндюк В.Т.
представника позивача управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_2, довіреність від 18.12.2018 №832/9у
представника відповідача управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації ОСОБА_3, довіреність від 12.07.2016 №2-1/526
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 міської ради ОСОБА_2, довіреність від 20.12.2017 №2799/01
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради до управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 міська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 грудня 2018 року до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради до управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_1 міська рада про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації, наслідком яких став висновок №02/1193 від 16.08.2018, відповідно до якого проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5, оцінено негативно;
- зобов'язати управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації протягом десяти робочих днів з дня набрання рішенням суду законної сили надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свій висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації 17.05.2018 за результатами розгляду проекту землеустрою надало висновок №05/698 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5, в якому зазначено, що проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється негативно.
Причиною такого негативного висновку стало те, що вид діяльності, для якого розроблено проект землеустрою, суперечить вимогам статті 61 Земельного кодексу України та статті 89 Водного кодексу України.
16 серпня 2018 року управлінням екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації надано висновок №02/1193, який також містить негативну оцінку поданого на погодження проекту землеустрою.
Таким чином, управлінням екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації відмовлено в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, загальною площею 0,1844 га на території ОСОБА_1 міської ради (в межах населеного пункту) за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5.
У висновку від 16 серпня 2018 року №02/1193 управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, зокрема зазначено:
- категорія земель до відведення: землі рекреаційного призначення,
- категорія земель після відведення: землі рекреаційного призначення,
- розташування земельної ділянки у відношенні до навколишньої території: земельна ділянка знаходиться у межах ОСОБА_1 міської ради, (у межах населеного пункту) за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5 Тернопільської області, у межах прибережної захисної смуги ОСОБА_1 ставу у регіональному ландшафтному парку "Загребелля", оголошеному рішенням ОСОБА_1 обласної ради від 18.03.1994 без вилучення з користування у власників і користувачів земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у межах даної території природно-заповідного фонду.
Встановлено:
- у межах земельної ділянки в прибережній захисній смузі побудовано нежитлові будівлі,
- вид діяльності, для якого розроблено проект землеустрою, суперечить вимогам статті 61 Земельного кодексу України (зі змінами) та статті 89 Водного кодексу України (зі змінами).
У підсумку наведена інформація стала причиною того, що управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 ОДА дійшло думки про невідповідність проекту землеустрою вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам.
Позивач вважає, що дії управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 ОДА, наслідком яких став негативний висновок (відмова) в погодженні вказаного проекту землеустрою, не відповідають нормам чинного законодавства, а тому є протиправними.
Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 24.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 24.01.2019.
04.01.2019 від відповідача управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації через відділ документального забезпечення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву. (арк.спр.40-43)
15.01.2019 через відділ документального забезпечення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради подано відповідь на відзив. (арк.спр.48-49)
21.01.2019 від управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації поступили заперечення на відповідь на відзив. (арк.спр.53-55)
24.01.2019 підготовче засідання відкладено до 22.02.2019.
18.02.2019 через відділ документального забезпечення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради подано додаткові пояснення. (арк.спр.65-67)
22.02.2019 ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.03.2019.
В судовому засіданні 22.03.2019 представник позивача управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_1 міської ради позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових поясненнях.
Представник відповідача управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації в судовому засіданні 22.03.2019 проти задоволення позову заперечила з підстав наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Рішенням ОСОБА_1 міської ради від 28.07.2017 за №7/16/11 "Про прийняття майна в комунальну власність" вирішено безкоштовно прийняти в комунальну власність територіальної громади міста Тернополя майно ОСОБА_1 обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Україна" з наступною передачею на баланс управління обліку та контролю за використанням комунального майна, згідно з додатком. (арк.спр.22)
Відповідно до додатку до вказаного рішення ОСОБА_1 міської ради від 28.07.2017 №7/16/11 до складу майна, яке передається в комунальну власність, включено головний корпус та елінг, що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5 (вул. Заозерна,5). (арк.спр.23)
ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.09.2017 з індексним номером 97477740 видно, що ОСОБА_1 міська рада є власником комунальної власності на об'єкт нерухомого майна за адресою вулиця Чумацька (вулиця Заозерна бічна, вулиця Заозерна), будинок 5, м. Тернопіль, Тернопільська область. (арк.спр.24)
Згідно довідки управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради від 21.02.2018 №124/9-у позивач є балансоутримувачем нежитлових будівель по вул. Чумацька, 5, в тому числі: двоповерхової нежитлової будівлі "Головний корпус" - 344,6 м. кв., споруди-навісу "Елінг" - 105.0 м. кв. (арк.спр.25)
02.02.2018 ОСОБА_1 міська рада прийняла рішення №7/22/92 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,1844 га за адресою вул. Чумацька, 5 управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради", відповідно до пункту 1 якого дано дозвіл управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради (код ЄДРПОУ) на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 0,1844 га в постійне користування для обслуговування нежитлової будівлі за адресою вул. Чумацька, 5. (арк.спр.26)
30.03.2018 управлінням обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради укладено договір з комунальним підприємством "Земельно-кадастрове бюро" №05аД-18 з метою розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею до 0,1844 га, в постійне користування для обслуговування нежитлової будівлі за адресою м. Тернопіль вул. Чумацька, 5.
Комунальним підприємством "Земельно - кадастрове бюро" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, загальною площею 0,1844 га, на території ОСОБА_1 міської ради (в межах населеного пункту) за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5. (арк.спр.16-21)
В пункті 4 пояснювальної записки до проекту землеустрою вказано, що згідно Генерального плану міста Тернополя, розробленого Київським проектним інститутом "Діпромісто", затвердженого рішенням ОСОБА_1 міської ради 10.08.2010 та плану зонування території міста Тернополя, затвердженого рішенням ОСОБА_1 міської ради від 27.01.2014 за №6/44/12, що відповідає статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", земельна ділянка розташована в зоні об'єктів природно-заповідного фонду (Р-1), прибережно-захисної смуги (Р-пзс) та установ відпочинку і туризму (КВТ), які є складовою частиною ландшафтно-рекреаційних зон (Р). (арк.спр.19)
02.05.2018 висновком управління містобудування, архітектури та кадастру виконавчого комітету міської ради за №752/14 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування нежитлової будівлі на земельній ділянці площею 0,1844 га за адресою вул. Чумацька, 5. (арк.спр.28)
Крім того, у зазначеному висновку управління містобудування, архітектури та кадастру ОСОБА_1 міської ради пунктом 3 вказано, що функціональне призначення земельної ділянки згідно з "Планом зонування території міста Тернополя": зони установ відпочинку та туризму (КВТ), зона прибережно-захисної смуги (Р-пзс).
Державне агентство водних ресурсів України листом від 05.05.2018 №463/ТП/30-18 "Щодо розгляду проекту землеустрою" за підписом завідувача сектору у Тернопільській області повідомило комунальне підприємство "Земельно-кадастрове бюро", що в матеріалах проекту відсутня інформація щодо віднесення запроектованої до відведення земельної ділянки до земель водного фонду. Враховуючи наведене, погодження проектів землеустрою, в яких земельну ділянку не віднесено до земель водного фонду, не належить до компетенції Держводагентства. (арк.спр.29)
Згідно довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 04.04.2018 року 945/177-18, виданої міськрайонним управлінням у ОСОБА_1 районі та м. Тернополі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, згідно даних Державного земельного кадастру у т.ч. державної статистичної звітності форми 6-ЗЕМ (станом на 01.01.2016), земельна ділянка за адресою м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5, площею 0,1844 га, що проектується до відведення в постійне користування управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна для обслуговування нежитлової будівлі на підставі рішення сесії ОСОБА_1 міської ради №7/22/92 від 02.02.2018, відповідно до картографічних матеріалів щодо місця розташування земельної ділянки, розташована на території регіонального ландшафтного парку "Загребелля" та обліковується: частково за ОСОБА_1 обласною організацією ФСТ "Україна" (ТДЮСШ "Буревісник"), частково - як зелені насадження загального користування, у т.ч. рекреаційного призначення. (арк.спр.27)
17.05.2018 управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації надало висновок №05/698 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5, в якому зазначено, що вид діяльності, для якого розроблено проект землеустрою, суперечить вимогам статті 61 Земельного кодексу України (зі змінами) та статті 89 Водного кодексу України (зі змінами), та оцінюється негативно, оскільки проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам. (арк.спр.30)
16.08.2018 управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації надано висновок №02/1193 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5. (арк.спр.31)
У висновку від 16.08.2018 №02/1193 управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, зокрема зазначено:
- категорія земель до відведення: землі рекреаційного призначення,
- категорія земель після відведення: землі рекреаційного призначення,
- розташування земельної ділянки у відношенні до навколишньої території: земельна ділянка знаходиться у межах ОСОБА_1 міської ради, (у межах населеного пункту) за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька, 5 Тернопільської області, у межах прибережної захисної смуги ОСОБА_1 ставу у регіональному ландшафтному парку "Загребелля", оголошеному рішенням ОСОБА_1 обласної ради від 18.03.1994 без вилучення з користування у власників і користувачів земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у межах даної території природно-заповідного фонду.
Встановлено:
- у межах земельної ділянки в прибережній захисній смузі побудовано нежитлові будівлі,
- вид діяльності, для якого розроблено проект землеустрою, суперечить вимогам статті 61 Земельного кодексу України (зі змінами) та статті 89 Водного кодексу України (зі змінами).
Зазначено, що проект землеустрою не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та оцінюється негативно.
Частиною першою, пунктом "а" частини другої статті 92 Земельного кодексу України встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.
За вимогами частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 -1 цього Кодексу.
Згідно частини шостої статті 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до частини шістнадцятої статті 186 Земельного кодексу України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії цих висновків є необмеженим.
Частиною третьою статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає погодженню структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища; об'єкта водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Частиною п'ятою статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено вимогу, відповідно до якої органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Згідно статті 1 Водного кодексу України прибережна захисна смуга - частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони.
Статтею 89 Водного кодексу України визначено, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:
1) розорювання земель (крім підготовки грунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
2) зберігання та застосування пестицидів і добрив;
3) влаштування літніх таборів для худоби;
4) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
5) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;
6) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо.
Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватись, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Відповідно до статті 61 Земельного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. У прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах забороняється:
а) розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
б) зберігання та застосування пестицидів і добрив;
в) влаштування літніх таборів для худоби;
г) будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
ґ) влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо;
д) миття та обслуговування транспортних засобів і техніки.
Об'єкти, що знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.
Режим господарської діяльності на земельних ділянках прибережних захисних смуг уздовж річок, навколо водойм та на островах встановлюється законом.
Статтею 50 Земельного кодексу України передбачено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Склад земель рекреаційного призначення визначається статтею 51 Земельного кодексу України, у якій зазначено, що до земель рекреаційного призначення належать, зокрема земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, об'єктів фізичної культури і спорту, інших аналогічних об'єктів.
При цьому, згідно з приписами частини третьої статті 52 цього Кодексу на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
За класифікацією територій та об'єктів природно-заповідного фонду, що наведена у статті 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", регіональні ландшафтні парки належать до природно-заповідного фонду України.
У свою чергу, види використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлені статтею 9 вказаного Закону, яка передбачає, як один з видів, використання їх в оздоровчих та інших рекреаційних цілях.
Відповідно до частини першої статті 23 цього Закону регіональні ландшафтні парки є природоохоронними рекреаційними установами місцевого чи регіонального значення, що створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об'єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.
Згідно з вимогами пунктів 1, 2 Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 №32, Міністерство екології та природних ресурсів України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до пункту 3 Положення про управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 22.03.2016 року №156-од (з подальшими змінами), управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди, розпорядженнями голови обласної державної адміністрації, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Підпунктом 7 пункту 5 цього Положення передбачено, що управління відповідно до покладених на нього завдань погоджує документацію із землеустрою в порядку, визначеному законодавством.
Частинами шостою та восьмою статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту Землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Отже, підставою для відмови в погодженні проекту землеустрою Земельний кодекс України визначає виключно невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації, а сам висновок про відмову повинен містити вичерпний перелік недоліків такого проекту землеустрою.
Всупереч наведеним вимогам висновок управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 ОДА від 16 серпня 2018 року №02/1193 не містить вичерпного переліку недоліків поданого на погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,1844 га, по вул. Чумацька, 5, м. Тернопіль, а в якості причин відмови зазначено лише посилання на статті Земельного та Водного кодексів України без жодної конкретизації того, в чому полягає суперечність.
Більше того, у висновку від 16 серпня 2018 року №02/1193 наведено також інші додаткові причини відмови, які в попередньо наданому відповідачем висновку №05/698 від 17 травня 2018 року були відсутні, а саме: - у межах земельної ділянки в прибережній захисній смузі побудовано нежитлові будівлі.
Суд зазначає, що відповідно до довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" від 18.02.2019 №260/07-2 інвентарна справа на будівлю по вул. Чумацькій, 5 (колишня Заозерна, 5) в м. Тернополі вперше була виготовлена в 1993 році. (арк.спр.75)
Згідно рішення виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від. 21.02.2018 №152 "Про забезпечення належного утримання майна ОСОБА_1 міської ради" з метою забезпечення належного утримання веслувальної бази за адресою вул. Чумацька, 5, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", враховуючи рішення міської ради від 15.12.2017 №7/21/42 "Про бюджет міста Тернополя на 2018 рік", Положення про дитячо-юнацьку спортивну школу затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 05.11.2008 №993, виконавчий комітет міської ради, вирішив: комунальному закладу ОСОБА_1 міської ради "Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа з водних видів спорту" здійснювати оплату заходів щодо забезпечення належного утримання веслувальної бази за адресою вул. Чумацька, 5 (організація навчально-тренувального процесу та спортивно-оздоровчих таборів для вихованців школи, заходи безпеки, зберігання інвентарю тощо). (арк.спр.71)
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації наслідком яких став висновок №02/1193 від 16.08.2018, відповідно до якого проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5, оцінено негативно та зобов'язати управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації повторно розглянути питання про розгляд та видачу висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної державної адміністрації наслідком яких став висновок №02/1193 від 16.08.2018, відповідно до якого проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га., управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5, оцінено негативно;
Зобов'язати управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації повторно розглянути питання про розгляд та видачу висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 0,1844 га., управлінню обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради для обслуговування нежитлової будівлі, розташованої на території ОСОБА_1 міської ради за адресою: м. Тернопіль, вул. Чумацька 5 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Реквізити учасників справи:
позивач - управління обліку та контролю за використанням комунального майна ОСОБА_1 міської ради (місцезнаходження: бульвар Т. Шевченка, 21, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 37519833);
відповідач - управління екології та природних ресурсів ОСОБА_1 обласної адміністрації (місцезнаходження: вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008, код ЄДРПОУ: 38739739);
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_1 міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова 5, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 34334305).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 01 квітня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.