
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/525/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/525/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Полтавський обласний військовий комісаріат про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
11.02.2019 позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України (надалі - відповідач, Міноборони), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Полтавський обласний військовий комісаріат (надалі - третя особа, Полтавський ОВК) , в якому просять:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2, як членам сім'ї загиблого ОСОБА_3, смерть якого пов'язана з проходженням військової служби, викладене у пункті 11 протоколу засідання комісії Міноборони з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105;
- зобов'язати відповідача вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразову грошову допомогу в розмірі передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Мотивуючи свої вимоги, позивачі вказують, що вони обстоюють власне право на отримання одноразової грошової допомоги, як члени сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_3, смерть якого пов'язана з проходженням військової служби. Проте, відповідач протиправно відмовляє у призначенні такої допомоги, помилково вважаючи, що особа померлого на час отримання тілесних ушкоджень та смерті перебувала у стані алкогольного сп'яніння.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення недоліків ухвалою цього ж суду від 25.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
22.03.2019 відповідач надав відзив на позов, в якому висловив свою незгоду з позовними вимогами. Вказує на правомірність прийнятого комісією Міноборони висновку про відмову у призначенні позивачам одноразової грошової допомоги, оскільки смерть військовослужбовця ОСОБА_3 настала внаслідок бійки з іншою особою в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується висновком експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи №12-17/7-ОКБ/18 (а.с. 56-63).
У наданому до суду 01.03.2019 поясненні третя особа погоджується з правомірністю висновку комісії Міноборони, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позову (а.с. 38).
Суд розглядає дану справу на підставі частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в межах строку, встановленого статтею 263 цього ж Кодексу.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З письмових доказів у справі суд встановив, що майор ОСОБА_3 проходив військову службу за контрактом у військовій частині А0340 на посаді начальника штабу - першого заступника командира військової частини.
Згідно з витягом з наказу командира військової частини А0340 (по стройовій частині) від 31.03.2018 №17 майора ОСОБА_3, колишнього начальника штабу - першого заступника командира військової частини, який загинув 25.03.2018 в результаті травматичного шоку, поєднаної травми груді, черепно-мозкової травми та хребтової травми, виключено зі списків особового складу частини з 27.03.2018 у зв'язку зі смертю. Смерть отримана під час проходження військової служби, проте не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (а.с. 44).
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №12-17/7-ОКБ/18 Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 27.03.2018 причиною смерті ОСОБА_3 вказано: травматичний шок, поєднана травма груді, черепно-мозкова травма та хребтова травма (а.с. 43).
Аналогічно, згідно з висновком експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи на базі КЗОЗ "ОКЛ ЦЕМД та МК" №12-17/7-ОКБ/18, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Чугуївського міського суду Харківської області від 27.03.2018, причиною смерті гр. ОСОБА_3 став травматичний шок, як смертельне ускладнення поєднаної травми груді, черепно-мозкової травми та травми хребта, що має причинний зв'язок між отриманими ушкодженнями та настанням смерті. При цьому судово-медичним дослідженням крові трупа гр. ОСОБА_3 метиловий, ізопропиловий, етиловий, н-пропіловий, ізобутиловий, н-бутиловий, ізоаміловий спирти не знайдені (а.с. 18-28).
Згідно з витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців №186 від 23.05.2018, травма колишнього військовослужбовця ОСОБА_3, яка стала причиною його смерті 25.03.2018, одержана в результаті нещасного випадку, так, пов'язана з проходженням військової служби (а.с. 42).
У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулася до військового комісару Кременчуцького ОМВК із заявою від 07.06.2018 про виплату їй одноразової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка ОСОБА_3 (а.с. 39). До заяви позивач додала копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3, копію витягу про звільнення, копію акту службового розслідування, копію висновку експерта, копію витягу з послужного списку, копію посвідчення УБД, копію довідки АТО, копію лікарського свідоцтва про смерть, копію витягу військово-лікарської комісії, копію довідки про склад сім'ї, копію свідоцтва про одруження, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, реквізити банку.
Після отримання вказаних документів Полтавський ОВК 12.07.2018 подав до Міністерства оборони України, як розпорядника бюджетних коштів, висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_3, який помер (загинув) 28.03.2019 внаслідок (під час) травми, одержаної в результаті нещасного випадку, пов'язаної з проходженням військової служби. На підставі поданих документів командування вважало, що членами сім'ї є дружина - ОСОБА_1 та син, який на момент смерті не навчався та не працював (а.с. 40).
За наслідками вивчення цих документів комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум дійшла висновку про відсутність підстав для призначення одноразової грошової допомоги дружині та сину померлого ОСОБА_3, смерть якого настала внаслідок травми, одержаної в результаті нещасного випадку і причина смерті пов'язана з проходженням військової служби, оскільки причиною смерті стала бійка ОСОБА_3 з іншою особою у стані алкогольного сп'яніння. У висновку експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 27.03.2018 №12-17/7-ОКБ/18 зазначено про таке: гострий комбінований психоз, алкогольне сп'яніння, гостре отруєння сурогатами алкоголю, післятравматичний шок та гострий коронарний синдром.
Прийняте рішення відображено в п. 11 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105, витяг з якого наявний в матеріалах справи (а.с. 49).
Листом від 26.11.2018 №12/2891 Полтавський ОВК повідомив ОСОБА_1 про прийняте комісією Міністерства оборони України рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги (а.с. 50).
Не погодившись з таким рішенням Міністерства оборони України, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку позовним вимогам та запереченням, суд виходить з наступних міркувань.
Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон №2011-XI), який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Так, статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною п'ятою статті 17 Конституції України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону №2011-XI одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктами 1 та 2 частини другої статті 16 Закону №2011-XI передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Згідно з частиною першою статті 161 цього Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
За змістом частин першої, шостої та дев'ятої статті 163 Закону №2011-XI одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі - Порядок).
Порядок (в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) (пункт 1).
Згідно з пунктом 3 наведеного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Пунктом 4 цього Порядку встановлено, що одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якщо смерть настала: під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві військовослужбовцем строкової служби, військовозобов'язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
Як встановлено судовим розглядом травма колишнього військовослужбовця ОСОБА_3, яка стала причиною його смерті, одержана в результаті нещасного випадку, так, пов'язана з проходженням військової служби (витяг з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців №186 від 23.05.2018, а.с. 42).
Як визначено пунктом 10 Порядку, члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 до заяви від 07.06.2018 додала необхідні документи, претензій до повноти або змісту яких відповідач, приймаючи спірне рішення, не висловив.
Проте, право на отримання одноразової грошової допомоги не є абсолютним, оскільки законодавством передбачені випадки, що позбавляють претендентів на отримання виплати.
Так, відповідно до статті 164 Закону №2011-XI, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Відмовляючи позивачу у призначенні виплати, відповідач фактично мотивував свою позицію на підставі п. б) статті 164 Закону №2011-XI, оскільки відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105, причиною смерті стала бійка ОСОБА_3 з іншою особою у стані алкогольного сп'яніння. У висновку експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи від 27.03.2018 №12-17/7-ОКБ/18 зазначено про таке: гострий комбінований психоз, алкогольне сп'яніння, гостре отруєння сурогатами алкоголю, післятравматичний шок та гострий коронарний синдром (а.с. 49)
Спростовуючи висновки відповідача, позивачі стверджують протилежне, а саме - те, що відповідно до того ж висновку експерта причини смерті ОСОБА_3 аж ніяк не пов'язані з алкогольним сп'янінням, натомість мають місце інші причини, що пов'язані із заподіянням померлому фізичних травм несумісних з життям.
Тож для розв'язання даного спору з'ясуванню підлягають фактичні умови та обставини заподіяння ОСОБА_3 травм, які призвели до настання смерті.
Основним доказом у даному контексті є висновок експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи №12-17/7-ОКБ/18 (а.с. 18-28).
Як вже встановлено судом, у підсумковій частині висновку експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи №12-17/7-ОКБ/18 зазначено, що причиною смерті гр. ОСОБА_3 став травматичний шок, як смертельне ускладнення поєднаної травми груді, черепно-мозкової травми та травми хребта, що має причинний зв'язок між отриманими ушкодженнями та настанням смерті. При цьому судово-медичним дослідженням крові трупа гр. ОСОБА_3 метиловий, ізопропиловий, етиловий, н-пропіловий, ізобутиловий, н-бутиловий, ізоаміловий спирти не знайдені.
Всупереч наведеному, відповідач посилається не на підсумкову частину даного висновку, яка і тільки яка містить фактичний результат роботи експерта, а на описову частину висновку, де експерт зазначає вхідні дані, які він отримав перед проведенням експертизи та які підлягали перевірці і експертній оцінці.
За таких обставин суд дійшов висновку про неправомірність висновків відповідача, зазначених у пункті 11 оскаржуваного протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105, оскільки такі не ґрунтуються на підсумках висновку експерта Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи №12-17/7-ОКБ/18, навпаки - прямо суперечать їм.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає пункт 11 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105 протиправним та скасовує його, у зв'язку з чим відповідна позовна вимога підлягає задоволенню.
Надаючи оцінку позовній вимозі щодо зобов'язання відповідача вирішити питання про призначення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 12-14 Порядку, призначення і виплата одноразової грошової допомоги здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.
Таким чином, переліченими правовими нормами встановлений чіткий алгоритм дій щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, чи для проходження служб у військовому резерві.
Тому обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивачів, з урахуванням положень частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та дискреційних повноважень відповідача, суд визнає за необхідне зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Тож позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
З огляду на положення пункту 13 Порядку, яким передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку, суд вважає за необхідне зобов'язати третю особу вжити заходів з приводу підготовки і направлення розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачам.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак сплачена позивачами сума судового збору підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168 код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Полтавський обласний військовий комісаріат (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 11 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.10.2018 №105.
Зобов'язати Міністерство оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168 код ЄДРПОУ 00034022) вирішити питання щодо призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) та ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) одноразової грошової допомоги відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) вжити заходів з приводу підготовки і направлення розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168 код ЄДРПОУ 00034022).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун