
Справа № 815/1735/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цховребової М.Г.
за участю:
секретаря судового засідання - Поварчук В.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням документів, поданих на виконання ухвали суду, просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі листа, вих. № 14/3-П-1203 від 23.08.2017 року, ліквідаційної комісії щодо виготовлення та направлення до відповідача довідки № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268»;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268», на підставі довідки № 2493 та листа щодо виготовлення довідки, вих. № 14/3П-1203 від 23.08.2017 року, наданих ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області, з 1 січня 2016 року.
Ухвалами суду від: 11.05.2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; 05.11.2018 року: почато розгляд справи по суті спочатку згідно ч. 5 ст. 223 КАС України.
В судове засідання 05.11.2018 року представник відповідача не з'явився. Відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду (а.с.149), про причини неявки представника суд не повідомив, заяв/клопотань про перенесення судового розгляду від нього до суду не надійшло. Крім того, в матеріалах справи наявні клопотання представника відповідача та від 23.06.2018 року від 13.09.2018 року, в яких останній просить розглядати справу № 815/1735/18, призначену на певні дати, без участі представника головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. (а.с.39, 60)
Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч.ч. 1, 3 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за даною явкою.
В судовому засіданні позивач підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі, по суті, з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях до позовної заяви (а.с.7-12, 26-27), із посиланням на ч. 2 ст. 19, ст.ст. 92, 58 Конституції України, ст. 8, ч.ч. 2, 3 ст. 51, ч.ч. 3, 4, 25 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п.п. 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 102, п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», із зазначенням таких фактичних обставин:
- позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Листом ГУ МВС України в Одеській області від 23.08.2017 року № 14/3-П-1204 позивача було повідомлено про те, що на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, йому виготовлено довідку та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області. Згідно доданої до цього листа довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою - начальник відділу розслідування злочинів у сфері економіки СУ УМВС України в Одеській області складає 6107,18 грн. 7 жовтня 2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою щодо не перерахування йому пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських. Листом ГУ ПФУ в Одеській області за № 1405/п-11 від 20.10.2017 року, який позивач отримав 01.11.2017 року, йому було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету У країни. Таким чином, до отримання позивачем у вересні 2017 року листа ГУ МВС України в Одеській області та доданої до нього довідки № 18813, яким позивачу було повідомлено про те, що ГУ МВС України в Одеській області виготовлено довідку щодо ОСОБА_1 та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області, позивач не міг дізнатися про виникнення обов'язку у відповідача щодо перерахунку пенсії;
- пенсійним органом не заперечується право позивача на здійснення спірного перерахунку пенсії, а зазначається про неможливість його здійснення у зв'язку з відсутністю належного бюджетного фінансування, відповідно до вимог ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з чим позивач не погоджуюся, з огляду на наступне. Так, відповідно до ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. В даному випадку, вказаною статтею не передбачено можливості не здійснення перерахунку пенсії особі, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Факт відсутності бюджетного фінансування не є підставою для відмови у здійсненні певних соціальних виплат, що передбачені чинним законодавством. Підставою для повідомлення особі про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення органу ПФУ, прийняте з цього питання;
- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов'язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за його заявою, наявні підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
Згідно уточненого відзиву на позовну заяву (а.с.153-155), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням на ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із зазначенням таких фактичних обставин:
- Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також в даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Листом головного управління від 30.03.2017 № 4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;
- на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно із статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за нормами, чинними на 01.01.2016. Однак, в подальшому, листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що є неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Зі змісту вищезазначеного листа вбачається, що довідки про розмір грошового забезпечення, які були виготовлені та надані до головного управління до 01.03.2018, на час розгляду справи є нечинними;
- на виконання Постанови № 103 головним управлінням 20.03.2018 було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, наданої уповноваженим органом, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» внесено зміни до пункту 5 Порядку, а саме: особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» України. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року;
- на виконання зазначеного положення Постанови № 103 головним управлінням було зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, яка почне виплачуватись, починаючи з 01.01.2019, як це передбачено постановою.
Заслухавши вступне слово позивача, дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.
Судом встановлено, що листом від 23.08.2017 року № 14/3-П-1203 (а.с.16) Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області повідомила позивача, що на підставі списків, які були надані відповідачем до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеські області, позивачу виготовлено довідку та направлено, згідно реєстру № 2 від 17.05.2017 року, до ГУ ПФУ в Одеській області. В цьому листі також зазначено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року складає всього: 6107,18 грн.
07.10.2017 року позивач звернуся до відповідача з заявою, у якій просив повідомити йому причини не перерахунку його пенсії до теперішнього часу. (а.с.28) До цієї заяви позивач додав копію листа від 23.08.2017 року № 14/3-П-1203.
Листом від 20.10.2017 року № 1405/П-11 (а.с.18) відповідач повідомив позивача, зокрема, що:
- передана 17.05.2017 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області довідка № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із статтею 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції за нормами, чинними на 01.01.2016, повернута до зазначеної установи на доопрацювання у зв'язку з тим, що неправильно складена;
- щодо проведення перерахунку пенсії повідомляємо, що відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства;
- статтею 8 Закону № 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
У зв'язку з цим Пенсійним фондом України до Міністерства соціальної політики України направлено інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій, тому цей перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із наданою відповіддю від 20.10.2017 року № 1405/П-11, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.
На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду надано копію, зокрема, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2493, виданої позивачу ГУ МВС України в Одеській області. (а.с.17)
На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії (а.с.75, 82, 88-146):
- листа Міністерства внутрішніх справ України від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018, яким Пенсійний фонд України повідомлено, зокрема, що: довідки про розмір грошового забезпечення, подані органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким здійснювалась їх підготовка; на виконання п. 3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року; ураховуючи вищезазначене, вважаємо неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року; нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тощо;
- матеріалів пенсійної справи позивача № 1503009267-МВС, які містять копії, зокрема:
- перерахунку пенсії по інвалідності позивача від 20 березня 2018 року з 1 квітня 2018 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 6718,69 грн.; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016; з 01.04.2018 - 6718,69 грн.; строк закінчення виплати пенсії: 30 червня 2018 року;
- довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 2493 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: оперуповноважений ВП, до посади на день звільнення із служби: оперуповноважений карного розшуку Ізмаїльського МВ ГУМВС України в Одеській області, складає всього - 6087,89 грн.;
- розрахунку від 20 березня 2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503009267 за Дорученням № Д 1503009267/10, з січня 2016 року по березень 2018 року включно;
- Доручення з боргом згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року по пенсійній справі позивача із зазначенням сум виплат помісячно з 01.01.2019 року по 01.06.2021 року;
- довідки відповідача про доходи пенсіонера, № 1138 від 09.08.2018 року, виданої в тому, що позивач перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області і отримує пенсію по інвалідності, а саме:
січень 2018 року 3702,60 грн.
лютий 2018 року 3702,60 грн.
березень 2018 року 12750,87 грн.
квітень 2018 року 6718,69 грн.
травень 2018 року 6718,69 грн.
червень 2018 року 6718,69 грн.
липень 2018 року 6718,69 грн.
серпень 2018 року 6718,69 грн.
Всього: 53749,52 грн.;
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - ЗУ № 2262-XII), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі - ЗУ № 900-VIII), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - ЗУ № 580-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі - Постанова № 103), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно з ч. 4 ст. 63 ЗУ № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності ЗУ № 900-VIII. Цим Законом внесено доповнення до ст. 63 ЗУ № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 ЗУ № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абз. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ № 580-VІІІ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із ст. 102 ЗУ № 580-VІІІ пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком № 45, який набрав чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 9 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до п.п. 1-5 Постанови № 103, відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановляє:
Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Виходячи з аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, а саме:
- виходячи зі змісту позовних вимог, підстав, з яких їх заявлено та обставин справи, дана справа в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійснені позивачу виплати пенсії за вислугу років МВС України з 01.01.2016 року по 24.02.2018 року (дата набрання чинності Постанови № 103) відповідає ознакам типових справ, викладених у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17).
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року по справі № 820/6514/17 набрало законної сили 17.03.2018 року.
На виконання ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у справі у вищезазначеній частині суд врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17), а саме:
- відповідно до ЗУ № 900-VIII, ст. 63 ЗУ № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 року;
- згідно зі ст. 51 ЗУ № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року;
- ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач з 01.01.2016 року по 24.02.2018 року (дата набрання чинності Постанови № 103) мав законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських;
- при цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»);
- за результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Одеській області довідку № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду;
- на порушення вимог ст. 51 ЗУ № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивача після надходження довідки не перерахував;
- суд зауважує, що відповідачем у листі від 20.10.2017 року № 1405/П-11 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із ЗУ № 900-VIII та Постановою № 988 на підставі наданої довідки № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. У листі-відповіді позивачу відповідач зазначив, що Пенсійним фондом України до Міністерства соціальної політики України направлено інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій, тому цей перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України. Тобто, по суті, неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів (не виділенням коштів з Державного бюджету України для відповідного перерахунку та виплати пенсій);
- відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку;
- у зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійснені позивачу перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2016 року до 19.03.2018 року (20.03.2018 року - дата перерахунку).
При цьому слід зазначити, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 та дії відповідача щодо її виконання, як на підставу для відмови у задоволенні вимог позивача у вищезазначеній частині, - є помилковими, такими, що не спростовують встановлені судом обставини та здійснені на їх підставі висновки про допущені відповідачем порушення.
По-перше, зазначена постанова прийнята 21.02.2018 року та набрала чинності 24.02.2018 року. Проте, відповідачем ні у листі від 20.10.2017 року № 1405/П-11, ні в уточненому відзиві не наведено жодного правового та фактичного обґрунтування правомірності допущеної ним бездіяльності з нездійснення позивачу перерахунку пенсії по інвалідності з 01.01.2016 року по 24.02.2018 року (дати набрання чинності Постанови № 103).
По-друге, вказана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі ЗУ № 2262-XIIта Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Наведена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 2 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18).
Щодо зобов'язання вчинити певні дії суд виходив з наступного.
У рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17), зокрема, «Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі», зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що:
- довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку № 45;
- ці довідки повинні бути чинними.
Судом встановлено, що:
- Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області надала відповідачу нову (оновлену) довідку № 2493 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: оперуповноважений ВП, до посади на день звільнення із служби: оперуповноважений карного розшуку Ізмаїльського МВ ГУМВС України в Одеській області, складає всього - 6087,89 грн.;
- відповідачем 20 березня 2018 року: перерахована пенсія по інвалідності позивача з 1 квітня 2018 року, згідно відповідного перерахунку: підсумок пенсії (з надбавками): 6718,69 грн.; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016; з 01.04.2018 - 6718,69 грн.;
- 20 березня 2018 року здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503009267 за Дорученням № Д 1503009267/10, з січня 2016 року по березень 2018 року включно;
- згідно довідки відповідача про доходи пенсіонера, № 1138 від 09.08.2018 року, в тому, що позивач перебуває на обліку Головного управління ПФУ в Одеській області і отримує пенсію по інвалідності, а саме:
січень 2018 року 3702,60 грн.
лютий 2018 року 3702,60 грн.
березень 2018 року 12750,87 грн.
квітень 2018 року 6718,69 грн.
травень 2018 року 6718,69 грн.
червень 2018 року 6718,69 грн.
липень 2018 року 6718,69 грн.
серпень 2018 року 6718,69 грн.
Всього: 53749,52 грн.
З встановленого вбачається, що станом на момент розгляду і вирішення справи на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 2493 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу, у зв'язку із змінами у законодавстві, які є підставою для перерахунку пенсій, призначених за ЗУ № 2262-ХІІ, згідно Постанови № 988, відповідачем перерахована пенсія позивача з 01.01.2016 року, та згідно порядку виплати перерахованих пенсій, передбаченому Постановою № 103, доплата за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року - виплачена. Жодних зауважень щодо фактичної виплати у належному розмірі виплат пенсії з 01.04.2018 року по теперішній час, згідно з цим перерахунком, позивачем не наведено.
Відповідно, в даному випадку підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268», на підставі довідки № 2493 та листа щодо виготовлення довідки, вих. № 14/3П-1203 від 23.08.2017 року, наданих ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області, з 1 січня 2016 року, - немає.
При цьому суд звертає увагу позивача на вищенаведену позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 2 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18), згідно якої постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі ЗУ № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Також, згідно ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Тобто, право власності - не є абсолютним.
Так, у рішенні від 8 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (Kechko v. Ukrain), заява № 63134/00, пункт 23) Європейський суд з прав людини суд зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.
При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).
Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно
суд дійшов висновків, що:
- оскаржена позивачем бездіяльність, яка полягає у нездійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1, до 19.03.2018 року (20.03.2018 року - дата перерахунку) відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», допущена відповідачем: не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для допущення бездіяльності; недобросовісно; нерозсудливо; без дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване ця бездіяльність, відповідно, - є протиправною, вимоги позивача у зазначеній частині - є такими, що підлягають задоволенню;
- станом на момент вирішення справи підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру - немає.
Керуючись ст.ст. 205, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 2493 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1, до 19 березня 2018 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 12 листопада 2018 року.
Суддя М.Г. Цховребова
.