
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2019 р. Справа№200/2102/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати пенсії з 1 червня 2014 року, зобов’язання поновити нарахування та виплату пенсії та сплатити заборгованість з 1 червня 2014 року на рахунок в уповноваженому банку –АТ Ощадбанк.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу у вересні 2014 року підтверджено третю групу інвалідності з 1 червня 2014 року безстроково, виписка із Акта огляду МСЕК надіслана до пенсійного органу у м. Горлівка. Проте, при зверненні до Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області виплата пенсії не відновлена, оскільки виписка із Акта огляду МСЕК не надходила до відповідача. Позивач вважає, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати свої повноваження, зокрема у зв’язку з проведенням АТО та зазначає, що оскільки огляд МСЕК був здійснений до 1 грудня 2014 року то він є дійсним та законним, відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окуповані території України». Позивач зазначив, що не винен у проведенні АТО на території міста Горлівки та неможливості відповідача отримати доступ до оригіналу пенсійної справи позивача, яка залишилася в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області.
Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що електронна пенсійна справа взята на облік без подовження виплати пенсії по третій групі інвалідності внаслідок загального захворювання, у зв’язку із відсутністю виписки з Акта огляду МСЕК. Відповідач вказав, що відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності, позивачу пенсія по інвалідності призначена на підставі виписки із акта огляду МСЕК Серія ААВ №501282 на період з 8 квітня 2013 року по 31 травня 2014 року. Оскільки інша виписка з акта огляду МСЕК не надавалася виплата пенсії була припинена управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівка з 1 червня 2014 року. Відповідач зазначив, що виписки з Акта огляду МСЕК позивача для призначення пенсії по інвалідності третьої групи та її виплати з 1 червня 2014 року до Управління не надходила, при цьому надана позивачем до позовної заяви виписка, не може бути прийнята Управління до уваги, оскільки вона видана Міжрайонною медико-соціальною експертною комісією м. Горлівка. Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущено встановлений ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України строк звернення до суду з вимогами про зобов’язання вчинити дії з червня 2014 року, тому просив позовну заяву залишити без розгляду.
Ухвалою суду від 12 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, поновлено позивачу строк звернення до суду, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі та витребувано у відповідача інформацію щодо підстав припинення пенсії позивачу.
Ухвалою суду від 13 березня 2019 року вирішено справу призначити до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 28 березня 2019 року та зобов’язати сторін надати інформацію щодо отримання виписки із акта огляду МСЕК від 17 вересня 2014 року.
У судове засідання 28 березня 2019 року сторони не з’явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
На підставі частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України
суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Стосовно тверджень відповідача щодо пропущеного позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Згідно вимог статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк (частини 1, 4 статті 121 КАС України).
Суд наголошує, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12лютого 2019 року позивачу поновлено строк, встановлений для звернення до адміністративного суду. При цьому відповідач просить залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_2, яка не є стороною у справі.
На підставі зазначеного, у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду слід відмовити.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, що підтверджується копіює паспорта серія ВН332635, виданим у грудні 2006 року Калінінським РВ Горлівського МУГУМВС України у Донецькій області. 19 вересня 2018 року позивачу видана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1419121170, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 24. 29 травня 2013 року ОСОБА_1 встановлено інвалідність загального захворювання третьої групи до червня 2014 року, що підтверджується довідкою міжрайонної МСЕК м. Горлівка Серії 10 ААВ №501282 від 29 травня 2013 року. Відповідно до довідки міжрайонної МСЕК м. Горлівка Серії 10 ААБ №370776 від 17 вересня 2014 року ОСОБА_1 при повторному огляді встановлено інвалідність загального захворювання третьої групи безстроково.
Згідно довідки № 2124 від 23 жовтня 2014 року позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівкиі отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок загального захворювання з 1 червня 2014 року довічно.21 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою встановленого зразка про постановлення на облік пенсійної справи та виплату пенсії.
Відповідно до листа Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №969/02, у листопаді 2014 року електронна пенсійна справа позивача взята на облік без подовження виплати пенсії по третій групі інвалідності внаслідок загального захворювання у зв’язку з відсутністю виписки з акта огляду МСЕК.
Не погодившись з такими діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32цього Закону.
Статтею 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в встановленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Відповідно до вимог статті 35 цього Закону, у разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд. У разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи інвалідом пропущено з поважних причин або в разі визнання його знову інвалідом виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період інвалідом. При цьому якщо під час повторного огляду інваліда переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності. Якщо виплату пенсії інвалідові було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо він не отримував пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання його інвалідом виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах. Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.
Так згідно статті 7 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» медико-соціальна експерти за повнолітніх осіб проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей - лікарсько – консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів. Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 18 вказаного Положення відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я.
Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою (п. п. 18 вказаного Положення).
Згідно п. 24 вказаного Положення комісія видає особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому інвалід перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Видача особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, виписки з акта огляду комісії на руки забороняється.
Так, згідно довідки міжрайонної МСЕК м. Горлівка Серія 10 ААБ №370776 від 17 вересня 2014 року при повторному огляді ОСОБА_1 встановлено інвалідність загального захворювання третьої групи безстроково (а.с. 14).
Крім того, в матеріалах справи, міститься виписка із Акта огляду міжрайонної МСЕК м. Горлівка Серія 10 ААБ №370776 від 17 вересня 2014 року, якою встановлено позивачу інвалідність загального захворювання третьої групи безстроково, копія якого отримана з паперової пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 15).
Отже, як вбачається з матеріалів справи, безстрокову інвалідність позивачу встановлено відповідно до ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою КМУ від 7 листопада 2014 року № 595 встановлено, що на територіях, визначених розпорядженням КМУ від 7 листопада 2014 року № 1085-р, органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Так, місто Горлівка Донецької області знаходиться у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Разом з тим, інваліди, яким була призначена пенсія з інвалідності та соціальна допомога на тимчасово окупованій території до 7 листопада 2014 року занесені до електронної бази даних Пенсійного фонду України та Централізованого банку даних інвалідів органів соціального захисту населення. Отже вони не потребують повторного проходження МСЕК за місцем фактичної реєстрації. Це стосується і громадян, які втратили медичні документи під час евакуації.
Суд наголошує, що ОСОБА_1 пройшла повторний огляд про що отримала на руки довідку з Акта огляду МСЕК Серія 10 ААБ №370776 від 17 вересня 2014 року, якою встановлено інвалідність загального захворювання третьої групи безстроково.
Суд звертає увагу на те, що помилки електронної пенсійної справи, які були допущені на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей, чи невнесення відомостей в електронну базу АСОПД щодо результатів огляду МСЕК, не провинні порушувати прав позивача щодо отримання пенсії.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно статті 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Факт проживання позивача на території м. Бахмута Донецької області, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1419121170.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 5 листопада 2014 року, встановлено, що продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою.
У справі «Ілашку та інші проти Молдови та Росії» ЄСПЛ визнав, що Уряд Молдови, який є єдиним законним Урядом Республіки Молдова за міжнародним правом, не здійснював влади над частиною своєї території, яка перебуває під ефективним контролем «Молдавської Республіки Придністров'я» (МРП). Однак, навіть за відсутності ефективного контролю над Придністровським регіоном, Молдова все ж таки має позитивне зобов'язання за статтею 1 Конвенції вжити заходів, у рамках своєї влади та відповідно до міжнародного права, для захисту гарантованих Конвенцією прав заявників.
У пункті 333 цього рішення ЄСПЛ зазначив: «Суд вважає, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території відповідно фактичній ситуації (наприклад, сепаратиський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність та здійснювати юрисдикцію. Воно повинно усіма доступними дипломатичними та правовими засобами із залученням іноземних держав та міжнародних організацій продовжувати гарантувати права та свободи, передбачені Конвенцією».
Таким чином, позивач має право на відновлення виплати пенсії по інвалідності, відповідно до Закону україни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 червня 2014 року.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Стосовно способу виконання рішення шляхом здійснення перерахунку страхових виплат на рахунок ПАТ «Ощадбанк», суд зазначає наступне.
Згідно п. 1 Постанови Кабінетом Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року N 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., N 81, ст. 2296). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, проводиться через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Соціальні виплати особам з інвалідністю I групи та іншим особам, які, за висновком лікарсько-консультативної комісії, не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, за їх письмовою заявою можуть проводитися публічним акціонерним товариством "Укрпошта" з доставкою за фактичним місцем проживання/перебування таких осіб.
Отже, соціальні виплати (продовження виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Таким чином, клопотання позивача про встановлення способу виконання рішення суду шляхом перерахунку коштів на рахунок відкритий у ПАТ «Ощадбанк» не підлягає задоволенню, оскільки порядок та умови виплати соціальних виплат через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» визначені на законодавчому рівні.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить висновку, що достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача у даній справі є прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльність щодо не відновлення виплати пенсії, зобов'язання відновити нарахування та виплату пенсії позивачу, та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 1 червня 2014 року.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Відповідно до вимог частини 2 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в сумі 768,40 грн. належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не відновлення виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 червня 2014 року.
Зобов’язати Бахмутсько-Лиманське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, б. 35, код ЄДРПОУ 42172734) відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 (місце реєстрації: 84622, Донецька область, м. Горлівка, вул. Мещерякова, б. 3; РНОКПП НОМЕР_1) пенсії та сплати заборгованість за весь період, починаючи з 1 червня 2014 року з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутсько-Лиманського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, б. 35, код ЄДРПОУ 42172734) на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 768,40 грн.
Повний текст рішення складено та підписано 29 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб - адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Дмитрієв В.С.