ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.02.2010 Справа № 2а-6689/09/0870
За позовом: ОСОБА_1 АДРЕСА_1
до відповідачів:
1. Державний реєстратор Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, пр. Перемоги, 3, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100
2. Бердянська державна районна адміністрація, пр. Перемоги, 3, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100
треті особи, на стороні відповідача, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1. Приватне сільськогосподарське підприємство «Агрофірма «Зоря», вул. Леніна, 67, с. Луначарське, Бердянський район, Запорізька область, 71154
2. ОСОБА_2 АДРЕСА_2
про визнання дій державного реєстратора та Бердянської районної державної адміністрації неправомірними та зобовязання вчинити певні дії
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 від 15.10.1997)
ОСОБА_3 (довіреність б/н від 02.09.2009)
від відповідача 1 не прибув
від відповідача 2 не прибув
від третьої особи 1 не прибув
від третьої особи 2 не прибув
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області та Бердянської державної районної адміністрації про визнання дій державного реєстратора неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
23.12.2009 Запорізьким окружним адміністративним судом, на підставі ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-6689/09/0870 та призначено до судового розгляду на 21.01.2010. Розгляд справи відкладався до 17.02.2010 та до 23.02.2010.
У судовому засіданні 23.02.2010, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови, разом з тим оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Позивач підтримав заявлені вимоги, та посилаючись на те, що:
р еєструючий орган, діючи всупереч вимогам пункту 20 та абзацу 2 пункту 22 „Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 р. № 740, при відсутності обставин та документів, необхідних для проведення перереєстрації діючого підприємства: зміни назви, організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності, а також форми власності, та документа, який засвідчує право власності ОСОБА_2 на майно КСП "Зоря" як цілісного майнового комплексу, здійснив реєстрацію створюваного ПСП „Агрофірма "Зоря шляхом перереєстрації діючого підприємства - КСП "Зоря" ідентифікаційний код 03750517;
реєстрація створюваного підприємства ПСП „Агрофірма "Зоря" шляхом перереєстрації діючого підприємства КСП "Зоря" не передбачена жодним нормативним документом, є незаконною і підлягає скасуванню на підставі частини 2 статті 19 Конституції України, частини 2 статті 7 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», частини 1 статті 31 Закону України «Пре колективне сільськогосподарське підприємство», пункту 1 частини З статті 1 КАС України,
просить позов задовольнити у повному обсязі та визнати незаконними реєстраційні дії Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області по наданню створеному ПСП «Агрофірма «Зоря» ідентифікаційного коду 03750517, присвоєного КСП «Зоря»; визнати незаконними дії Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області по вчиненню реєстраційного запису про перереєстрацію КСП «Зоря» в ПСП «Агрофірма «Зоря»; скасувати Розпорядження Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 25.02.2000 року, яким зареєстровано Статут ПСП «Агрофірма «Зоря».
Також, позивач просить зобовязати Державного реєстратора Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області скасувати реєстраційний запис про перереєстрацію КСП «Зоря» (код ЄДРПОУ 03750517) в ПСП «Зоря» та внести відповідні зміни до реєстраційної картки КСП «Зоря» та до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості про КСП «Зоря», згідно присвоєного ідентифікаційного коду 03750517, оформити і видати свідоцтво про державну реєстрацію, статутні документи.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Направив на адресу суду письмові пояснення, згідно яких, по-перше, на час реєстрації ПСП «Агрофірма «Зоря» такої посади як державний реєстратор не існувало, державну реєстрацію здійснювали районні державні адміністрації; по друге, реорганізація КСП «Зоря», проходила відповідно до вимог чинного, на той час, законодавства і на підставі поданих заявником документів.
Направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі. Зважаючи на ст. 122 КАС України, суд визнав клопотання представника відповідача таким, що підлягає задоволенню. Справу ухвалив розглянути без його участі, за наявними у матеріалах справи доказами.
Представники третіх осіб до суду не прибули, про причини неявки суд не повідомили. Заперечень чи пояснень стосовно предмету спору суду не надали.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб підприємців проводиться державним реєстратором. Державний реєстратор посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Як свідчать матеріали справи, позивач оскаржує вчинені відповідачами реєстраційні дії які відбулись у 2000 році.
Разом з тим, посада Державного реєстратора була створена лише 1 липня 2004 року з прийняттям Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців". На виконання цього Закону введено в експлуатацію програмне забезпечення по веденню Єдиного державного реєстру автоматизоване робоче місце державного реєстратора (АРМ). З цього моменту реєстраційні дії по суб'єктам господарювання почали вводитися до Єдиного державного реєстру за допомогою АРМу.
До 2004 року, згідно Постанови № 740 від 25.05.1998 "Про порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності" суб'єкти підприємницької діяльності реєструвалися органом державної реєстрації (районною державною адміністрацією), зміни до установчих документів реєструвалися розпорядженням відповідної адміністрації.
Тому, при реорганізації КСП "ЗОРЯ", а саме 21.01.2000 року, Державний реєстратор Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області жодних реєстраційних дій до Єдиного державного реєстру не вносив і вносити не міг, а отже, вимоги позивача в цій частині є безпідставними та задоволенню не підлягають,
За результатами розгляду спору суд дійшов висновку, що реорганізація КСП "Зоря" проходила згідно чинного, на той час, законодавства, а саме згідно до Указу Президента України від 29.01.2001 р. № 62(200), Постанови КМУ від 28.02.2001 № 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки" та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 2 Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 N 740 (далі - Положення), державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної у місті ради або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації (далі - органи державної реєстрації) за місцезнаходженням або місцем проживання суб'єкта, якщо інше не передбачено законом.
Перереєстрація субєктів підприємницької діяльності провадиться в порядку, визначеному для його державної реєстрації.
Бердянською районною державною адміністрацією зареєстровано документи про реорганізацію КСП "Зоря" в ПСП АФ "Зоря" згідно поданих матеріалів.
За приписами ст. 8 Закону України «Про підприємництво» та п. 20 Положення, що діяли на момент вчинення дій відповідачем, у разі зміни організаційно-правової форми суб'єкта підприємницької діяльності він зобов'язаний у місячний термін з моменту настання змін, «тобто з дати прийняття загальними зборами учасників товариства рішення про його перетворення», подати до органу державної реєстрації для перереєстрації такі документи (п. 3 Положення):
рішення власника про перетворення юридичної особи (засновницький договір, протокол засновницьких зборів);
статут;
реєстраційну картку встановленого зразка, яка є одночасно заявою про державну перереєстрацію;
документ, що засвідчує внесення плати за державну перереєстрацію (7 НМДГ на сьогодні це 119 грн.);
підтвердження опублікування інформації про зміну організаційно-правової форми в друкованих засобах масової інформації.
У разі перереєстрації оригінал раніше виданого свідоцтва про державну реєстрацію та установчих документів повертаються до органу державної реєстрації (п. 22 Положення).
Згідно п. 24 Положення, засновницькі документи субєкта підприємництва, який змінив організаційно-правову форму, може бути змінено викладенням їх у новій редакції, оскільки, здійснення заходів щодо перереєстрації суб'єкта підприємництва з приводу зміни ним організаційно-правової форми не тягне за собою правових наслідків у вигляді виключення його з Державного реєстру України.
На виконання Указу Президента України від 29 січня 2001р. №62 «Про заходи забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки», Міністерством аграрної політики України затверджений «Порядок оформлення правонаступництва за зобов'язаннями реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств» (далі - Порядок).
Згідно з п. 17. Порядку, -
- обсяг правонаступництва визначається за передавальним (розподільним) актом (балансом), складеним на дату реорганізації КСП і затвердженим вищим органом управління КСП, який може бути уточнений на дату врегулювання майнових відносин у частині боргових зобов'язань підприємства і затверджений загальними зборами співвласників або іншим уповноваженим органом. Разом з установчими документами підприємства - правонаступника роздільний (передавальний) баланс є правовою підставою для встановлення наявності та обсягів правонаступництва за майновими правами та обов'язками КСП.
У п. 10 Положення передбачено, що реєстраційна картка суб'єкта підприємницької діяльності заповнюється особисто заявником. Орган державної реєстрації після перевірки наведених у реєстраційній картці відомостей та комплектності пакета документів формує реєстраційну справу суб'єкта підприємницької діяльності і фіксує дату надходження документів у журналі обліку реєстраційних справ, письмово повідомляє про це заявника шляхом видачі (надіслання) довідки, яка підписується представником органу державної реєстрації, відповідальним за прийняття документів, засвідчується штампом цього органу.
Орган державної реєстрації несе відповідальність за комплектність та зберігання реєстраційної справи.
За наявності всіх документів, зазначених у цьому Положенні, орган державної реєстрації зобов'язаний протягом не більше п'яти робочих днів з дня їх надходження внести дані реєстраційної картки до Реєстру суб'єктів підприємницької діяльності та видати свідоцтво про державну реєстрацію встановленого зразка з проставленим ідентифікаційним кодом юридичної особи, який надається органу державної реєстрації органом державної статистики.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 до органу реєстрації подано усі необхідні документи, у т.ч. протокол загальних зборів № 1 від 21.01.2000, копії статутів КСП «Зоря» та ПСП «Агрофірма «Зоря», передаточний баланс КСП «Зоря», саме тому, Бердянська районна державна адміністрація зареєструвала реорганізоване підприємство не вирішуючи питання щодо його правонаступництва. Оскільки вирішення таких питань навіть не входить до компетентності органу виконавчої влади.
Посилання позивача на невідповідність протоколу загальних зборів фактичним обставинам справи, не приймаються судом до уваги, оскільки як на момент вчинення реєстраційних дій так і на момент розгляду спору даний протокол є дійсним та не оскарженим чи скасованим у судовому порядку, або відміненим іншими зборами.
Тобто, за результатами розгляду справи, логічним та документально підтвердженим є висновок, що у разі перереєстрації субєкта господарської діяльності, що є правонаступником прав і майнових зобовязань свого попередника, за ним зберігається ідентифікаційний код попередника (п. 15 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України) .
Таким чином, при зміні організаційно-правової форми у перетвореного субєкта підприємницької діяльності зберігається колишній ідентифікаційний код, а, отже, Бердянська районна державна адміністрація під час проведення реєстраційних дій стосовно ПСП «Агрофірма «Зоря» діяла на підставі та в порядку, визначеними чинним, на момент вчинення реєстраційних дій, законодавством.
Зважаючи на викладене, вимоги позивача про зобовязання Державного реєстратора Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області скасувати реєстраційний запис про перереєстрацію КСП «Зоря» (код ЄДРПОУ 03750517) в ПСП «Зоря» та внести відповідні зміни до реєстраційної картки КСП «Зоря», до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців відомості про КСП «Зоря», згідно присвоєного ідентифікаційного коду 03750517, оформити та видати свідоцтво про державну реєстрацію, статутні документи є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі встановлення факту протиправних дій суд виносить відповідну постанову.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Бердянської районної державної адміністрації по вчиненню реєстраційних дій щодо реорганізації КСП «Зоря» в ПСП «Агрофірма «Зоря», є правомірними та здійснені на підставі нормативних приписів.
При проведенні таких дій відповідач діяв в межах та на виконання Положення про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.98 N 740, Указу Президента України від 29 січня 2001р. №62 «Про заходи забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки», Постанови КМУ від 28.02.2001 № 177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки", а, відтак позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується. Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У позові ОСОБА_1 про визнання дій державного реєстратора Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, та Бердянської районної державної адміністрації неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 01.03.2010.
Суддя (підпис) О.М. Нечипуренко
02.03.2010 постанова не набрала законної сили.
Суддя О.М. Нечипуренко