
Справа № 127/5109/19
Провадження № 2/127/707/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.2019 року Вінницький міський суд Вінницької області
у складі: головуючого судді Антонюка В.В.,
при секретарі Гончаруку І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги.
Позовна заява мотивована тим, що призначення і виплата щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції передбачена «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг» затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року.
Відповідно до п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення, міських районних у містах, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж а шість місяців.
09 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулась із заявами до Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, про взяття на облік та про призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505.
Пунктом 3 Порядку (в редакції на момент подання відповідачем заяв) передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах, зокрема: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу. Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Грошова допомога не призначається на підставі абз. 4 п. 6 Порядку № 505 (в редакції на момент подання відповідачем заяв) у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Із змісту заяв про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо -переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг поданих відповідачем 08 березня 2017 року, 28 серпня 2017 року та 11 квітня 2018 року вбачається, що заявник на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищують 10 - кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб не має. Відповідачем в заявах зроблені відповідні записи власноручно, що вона ознайомлена з умовами виплати допомоги й попереджена стосовно надання відповідної інформації про зміни, які впливають на отримання допомоги.
Відповідно до поданих заяв, рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 11 квітня 2017 року призначено допомогу на сім'ю на період з 08 березня 2017 року по 07 травня 2017 у розмірі 442 гривні щомісячно та з 08 травня 2017 року по 07 липня 2017 року у розмірі 221 гривні щомісячно.
Відповідно до заяви відповідача від 28 серпня 2017 року рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 05 вересня 2017 року призначено допомогу на сім'ю на період з 28 серпня 2017 року по 27 лютого 2018 року у розмірі 1326 гривень щомісячно.
Відповідно до заяви відповідача від 11 квітня 2018 року рішенням управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 24 квітня 2018 року відповідачу відмовлено у призначенні допомогу на сім'ю.
На виконання п. 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого Постановою КМУ №1091 від 21 серпня 2001 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» головний державний соціального інспектора та державний соціальний інспектор мають право робити запити та безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, МВС, Держфінінспекції, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, Пенсійного фонду України, територіальних органів ДМС, реєстраційних служб, що проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, відділів державної реєстрації актів цивільного стану, органів охорони здоров'я, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також навчальних закладів, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги.
Перевіривши достовірну інформацію, для призначення допомоги, стало відомо, що чоловік відповідача з 14 грудня 2015 року має у власності квартиру АДРЕСА_1.
При цьому від ОСОБА_1 не надходило жодної інформації про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, відповідно до пункту 11 Порядку, яким визначено, що уповноважений представник сім'ї якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
В заявах від 28 серпня 2017 року та 11 квітня 2018 року відповідач не повідомила про наявність у членів сім'ї (чоловіка) житла в м. Вінниці, в наслідок чого з квітня 2017 року по лютий 2018 року виникла переплата допомоги.
Згідно розрахунку переплати щомісячної адресної допомоги встановлено розмір переплати за період з квітня 2017 року по лютий 2018 рік у розмірі 8 910,91 грн.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідача листом № 08-00-019-18332 від 24 квітня 2018 року було повідомлено про необхідність повернення безпідставно отриманої адресної допомоги. Однак, надміру отримані кошти допомоги відповідачем не були повернуті, що свідчить про те, що відповідач відмовляється повернути борг у добровільному порядку.
В судове засідання представник позивача не з'явився, однак надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, не заперечував щодо заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи судом повідомлена належним чином. Про причини неявки суду не повідомлено. Заяв та клопотань до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09 березня 2017 року перебувала на обліку у департаменті соціальної політики Вінницької міської ради, як внутрішньо переміщена особа як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505. (а.с.8).
ОСОБА_1 зверталась із заявами 08 березня 2017 року, 28 серпня 2017 року та 11 квітня 2018 року про призначення грошової допомоги, передбаченої Порядком № 505. (а.с.9,13, 18).
Відповідно до рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08 березня 2017 року по 07 травня 2017 року у розмірі 442 грн., 08 травня 2017 року по 07 серпня 2017 року у розмірі 221 грн. та 28 серпня 2017 року по 27 лютого 2018 рік в розмірі 1326 грн, ОСОБА_1 виплачувалась грошова допомога щомісячно (а.с.12,17).
Пунктом 3 Порядку в редакції на момент подання відповідачем заяв передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї у таких розмірах, зокрема: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу. Загальна сума допомоги на сім'ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім'ї та не може перевищувати 2400 грн. Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу. Грошова допомога не призначається на підставі абз. 4 п. 6 Порядку №505 (в редакції на момент подання відповідачем заяв) у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до розрахунку переплати по особовому рахунку НОМЕР_3 ОСОБА_1, у результаті надання недостовірної інформації були надміру нараховані та виплачені кошти у розмірі 8 910,91 гривень. (а.с.26).
24 квітня 2018 року та 18 травня 2018 року на адресу ОСОБА_1 направлено листи про необхідність повернення надміру отриманих коштів (а.с.27-28).
Згідно свідоцтва про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб в Центральному відділі державної реєстрації шлюбів Головного територіального управління юстиції у м. Києві, актовий запис 489, серії НОМЕР_2 від 22 квітня 2017 року, відповідач змінила прізвище з «ОСОБА_1» на «ОСОБА_1» (а.с.14).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно квартира АДРЕСА_1 належить чоловіку відповідача ОСОБА_2 відповідно до права на власність.
Відповідно до п. 10 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути суму надміру виплаченої допомоги у розмірі 8 910,91 гривень.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1921,00 гривні.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за період з квітня 2017 року по лютий 2018 року в розмірі 8 910 (вісім тисяч дев'ятсот десять) гривень 91 копійку.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 01.04.2019 року.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місце знаходження: м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790, р/р 35211045086230, МФО 820172.
Відповідач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1.
Суддя :