
Справа № 496/858/19
Провадження № 3/496/541/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Галич О.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Державної фіскальної служби України Головного управління ДФС в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого в ТОВ «Гранресурси» на посаді - директора,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В С Т А Н О В И В:
До Біляївського районного суду Одеської області надійшли матеріали з Головного управління ДФС в Одеській областівідносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 17 від 27 лютого 2019 року відносно ОСОБА_1 , в результаті проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Гранресурси» встановлено, що директор ТОВ «Гранресурси» - ОСОБА_1 вчинив правопорушення щодо порядку ведення податкового обліку, а саме порушено вимоги: п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2756-VІ (із змінами та доповненнями) в результаті чого встановлено заниження податок на додану вартість у сумі 702545 грн., в тому числі: в жовтні 2017 року на суму 37454 грн.; в грудні 2017 року на суму 215090 грн.; в липні 2018 року на суму 209593 грн.; в серпні 2018 року на суму 240408 грн.; п. 44.1, п. 44.2 ст. 44, п.п. 134.1.1 п. 134. 1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток у сумі 632291 гривень, у тому числі в 4 кварталі 2017 року на суму 632291 грн.; п. 11 розділ ІІ Положення «Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління НБ України від 29.122017 року № 148 із змінами та доповненнями; п.п. 16.1.3, п. 16.1, п. 103.9 ст. 103 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями, Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 року «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства» зі змінами та доповненнями 08.07.2016 року № 585 в частині неподання Податкової декларації (Додатку ПН до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) за 2017 рік.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з`явився, але надав до суду заяву в якій просить провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - адвокат Задернівська Я.Є . у судовому засіданні посилалася на обґрунтування викладені у письмових поясненнях. В письмових поясненнях представник зазначає, що з 28.12.2018 року по 21.01.2019 року ГУ ДФС в Одеській області було проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «Гранресурси» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.10.2017 р. по 30.09.2018 р., валютного - за період з 01.10.2017 р. по 30.09.2018 р., єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування - за період з 01.10.2017 р. по 30.09.2018 р., за результатами якої було складено акт від 28.01.2019 року № 000042/15-32-14-08/37170646. На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області було винесено два податкові повідомлення-рішення: № 0007461408 та № 0007471408 від 18.02.2019 року. Вказані податкові повідомлення-рішення: № 0007461408 та № 0007471408 від 18.02.2019 рокубули оскаржені ТОВ «Гранресурси» до Одеського окружного адміністративного суду (справа № 420/1214/18). Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року відкрито провадження у справі № 420/1214/18за позовом ТОВ «Гранресурси» до ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень. У зв`язку із вищенаведеним представник просила суд закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Суд, вивчивши надані пояснення та дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до такого.
Відповідно до положень ст. ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Диспозицією ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Всупереч наведеним вимогам процесуального закону, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, в чому полягає порушення ОСОБА_1 встановленого порядку ведення податкового обліку, а посадова особа ГУ ДФС в Одеській області лише навела перелік норм Податкового кодексу України, які самі по собі не розкривають суті конкретного порушення.
Крім того, відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Тобто, при зазначенні в протоколі про адміністративне правопорушення суті адміністративного правопорушення необхідно не лише вказувати факт порушення порядку ведення податкового обліку і його наслідки, але й зазначати, чи є відповідне порушення наслідком невиконання особою своїх службових обов`язків, встановивши, коли і ким такі службові обов`язки для неї були визначені.
В той же час, а ні з протоколу про адміністративне правопорушення, а ні з наявних матеріалів справи не вбачається, які саме дії/бездіяльність вчинені директором ТОВ «Гранресурси», та в чому полягає вина у вчиненні правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Особа, що складала протокол, обмежилась лише загальними фразами, не зазначивши обставини вчинення правопорушення, суть самого правопорушення (дії або бездіяльність та в чому полягають) з посиланням на норму спеціального Закону.
Разом з тим, відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.
Згідно ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
З огляду на наведене, протокол про адміністративне правопорушення не містить будь-яких фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку суд може встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність директора ТОВ «Гранресурси» - ОСОБА_1 у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Крім того, наявний в матеріалах справи акт перевірки не може слугувати належним та допустимим доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-1 КУпАП, з огляду на таке.
Відповідно до п. 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Крім того, відповідно до положень ст. 56 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку; подана скарга зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження і протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Положеннями п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України надано право платнику податків на звернення до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, при цьому грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Як зазначає представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на даний час проводиться процедура адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень № 0007461408 та № 0007471408 від 18.02.2019 року винесених на підставі Акту перевірки.
Також до своїх письмових пояснень додано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 року відкрито провадження у справі № 420/1214/18 за позовом ТОВ «Гранресурси» до ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
За таких обставин, протокол про адміністративне правопорушення, складений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП, та акт перевірки не є беззаперечними доказами вини ОСОБА_1 в порушенні вимог ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а тому факт доведеності його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, є необґрунтованим.
З огляду на обставини, встановлені під час судового розгляду, за відсутності переконливих доказів про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, тобто за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Крім того, суд враховує, що п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, не вбачає підстав для стягнення судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33-35, 163-1, 247, 251, 252, КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
Закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя О.П. Галич
Строк пред`явлення постанови до виконання
згідно Закону України "Про виконавче провадження"
Постанова набрала законної сили
"___" __ 2019 року.