Постанова № 80816583, 29.03.2019, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
333/1817/19
Номер документу
80816583
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 333/1817/19

Провадження № 3/333/667/19

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 березня 2019 року м. Запоріжжя

Cуддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Холод Р.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Комунарського ВП ДВП ГУНП в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, пенсіонера, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

28.03.2019 року в провадження судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя Холода Р.С. надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.

Відповідно до протоколу серії ГР №420409 від 20.03.2019 року, ОСОБА_1 має на вихованні неповнолітню доньку – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, але ухиляється від виконання передбачених законом обов’язків по її вихованню та навчанню, а саме: дитина три дні не відвідувала школу без поважних причин, батько три дні вживає спиртні напої, дитина голодна та недоглянута.

Згідно п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до положень ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення вказується: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається у протоколі.

Всупереч вимогам ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення від 20.03.2019 року відсутні відомості щодо місця та часу вчинення адміністративного правопорушення.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, виражається у таких діях: ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

В даному випадку у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що ОСОБА_1 ухиляється від виконання передбачених законом обов’язків по вихованню та навчанню доньки. Водночас, у подальшому, у суті адміністративного правопорушення працівником поліції зазначається про те, що дитина голодує. Отже, з цього вбачається, що ОСОБА_1 ще ухиляється і від виконання своїх обов’язків щодо забезпечення необхідних умов для своєї доньки, але про це не зазначено у протоколі.

Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Згідно з положеннями ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Спираючись на ці положення, а також на практику Європейського суду з прав людини, викладену у рішеннях від 9 червня 2011 р. по справі «Лучанінова проти України», від 30 травня 2013 р. по справі «Малофєєва проти Росії», від 20 вересня 2016 р. по справі «Карелін проти Росії», суд приходить до переконання, що як і у кримінальному провадженні, так і у справі про адміністративне правопорушення, суд, зберігаючи принцип неупередженості і безсторонності судового розгляду, не вправі самостійно, на шкоду особі змінювати формулювання правопорушення, викладене в протоколі про адміністративне правопорушення. Вказане формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Наявність вказаних недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення позбавляють суд прийняти законне, обґрунтоване і справедливе рішення під час вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, тому матеріали адміністративної справи відносно останньої підлягають поверненню для належного оформлення.

Керуючись ст. ст. 251, 256, 278 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП повернути до Комунарського ВП ДВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя Р.С. Холод