
Справа № 638/8278/18
Провадження № 2/638/1421/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2019 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого - судді Цвірюка Д.В.,
за участю секретаря Кириллової К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради звернулося до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просить стягнути з відповідача, ОСОБА_2, на свою користь 15417 грн. 29 коп. сплаченої тимчасової допомоги та суму сплаченого судового збору в розмірі 1762 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради перебувала ОСОБА_3, як одержувач тимчасової допомоги на утримання сина, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якого ОСОБА_2, ухилявся від сплати аліментів.
Дана допомога призначалась відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової допомоги на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 року №189, у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів, або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено (п. 2 Порядку). Згідно норм Порядку, на підставі наданих ОСОБА_3 довідок Дзержинського відділу державної виконавчої служби ХМУЮ вбачається, що вона не отримувала на свою користь аліментів, що мають стягуватися з ОСОБА_2 на підставі виконавчого листа №2-399/2011 від 26.01.2011 року, виданого Ленінським районним судом міста Харкова в розмірі 300 грн. щомісячно.
Починаючи з 29.11.2010 року до повноліття доньки, їй призначалася тимчасова допомога на утримання дитини за період з 01.10.2011р. по 31.12.2015р. Всього було сплачено за цей період суму 15417 гривни 29 копійок. Після спливу останнього строку призначення допомоги ОСОБА_3 за продовженням її виплати до відділу соціальних допомог Управління не зверталася.
В подальшому позивачем було встановлено місце реєстрації ОСОБА_2: АДРЕСА_1. Відповідно до п. 12 Положення, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги, стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету. З урахуванням зазначеного, позивач просить суд ухвалити рішення про стягнення з відповідача сплаченої тимчасової допомоги.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та не заперечував проти ухвалення заочного рішення у справі.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи відповідач, згідно вимог ч.8 ст.128 ЦПК України, в судове засідання не з'явився, в порушення ч.3 ст.131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, у зв'язку з чим на підставі ухвали Дзержинського районного суду м.Харкова від 27.03.2019 року проведено заочний розгляд даної справи згідно з вимогами ст.ст.280-282 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради як одержувач тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, а саме на сина, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до п.8 та п.9, ст. 181, глави 15, III розділу Сімейного кодексу України, Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року №189 та на підставі наданих документів з 01.10.2011 року по 31.12.2015 року ОСОБА_3 була призначена тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Із доданих до позову копій довідок Дзержинського ВДВС ХМУЮ вбачається, що ОСОБА_3, згідно матеріалів виконавчого провадження за виконавчим листом №2-399/2011 про стягнення з відповідача аліментів на утримання дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліментів не отримувала, на підставі чого, позивачем, за її заявами була нарахована тимчасова допомога.
Управлінням були здійснені заходи щодо встановлення місця проживання відповідача, згідно довідки ПАДР ГУДМС України у Харківській області відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до частин 8 - 9 ст. 181 СК України, якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері усиновлення та захисту прав дітей.
Згідно із ч.10 ст. 181 СК України, суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
На виконання статті 181 СК України Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 затверджено Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, який визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме.
Відповідно до пункту 2 Порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується або місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Згідно п.6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, подає до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Відповідно до пункту 7 Порядку, тимчасова допомога призначається на кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано усі необхідні документи.
Згідно п. 12 Порядку якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
Судом встановлено, що Ленінським районним судом міста Харкова видано виконавчий лист №2-399/2011 від 26.01.2011 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання дитини - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 300,00 грн. щомісячно, до повноліття дитини.
У зв'язку з несплатою відповідачем аліментів на утримання дитини, на підставі заяв ОСОБА_3 була призначена тимчасова державна допомога на дитину. Так, нею було отримано допомогу у розмірі 15417 гривни 29 копійки.
Суд вважає, що відповідач, як боржник за судовим рішенням про стягнення аліментів, зобов'язаний повно і своєчасно сплачувати аліменти на утримання дитини, та у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження» мав повідомляти державного виконавця про здійснені перекази та міг перевірити правильність розрахунку заборгованості зі сплати аліментів в будь-який час і в разі незгоди з ним, оскаржити в установленому законом порядку.
Рішення про призначення тимчасової допомоги отримувачу аліментів були прийняті на підставі довідок про неотримання аліментів від відповідача, виданих Дзержинським ВДВС ХМУЮ, надання яких є обов'язковим відповідно до вимог п. 6 Порядку.
Таким чином, відповідач відповідно до положення Постанови КМУ від 22.02.2006 року №189 (п. 10), ч.10 ст. 181 СК України зобов'язаний відшкодувати державі кошти витрачені на виплату тимчасової державної допомоги на дитину.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 247, 258-259, 263-265. 273 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради кошти сплаченої тимчасової допомоги в сумі 15 417 (п'ятнадцять тисяч чотириста сімнадцять) 29 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Відповідно ч.3 ст.354 ЦПК України строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення буде складено 29.03.2019 року.
Сторони:
позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, ЄДРПОУ 03196647, м.Харків, вул.Благовіщенська буд.34, р/р 35411003031178, банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011;
відповідач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1.
Головуючий суддя: Д.В.Цвірюк