Рішення № 80796377, 18.03.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
824/37/19-а
Номер документу
80796377
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/37/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брезіної Т.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Кіщук О.І.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області стали матеріали про адміністративне правопорушення та протокол про адміністративне правопорушення, проте постановою Сторожинецького районного суду від 04.12.2018р. визнано незаконною та скасовано постанову про адміністративне правопорушення складену щодо ОСОБА_3. Таким чином, позивач стверджує, що відсутні докази, які підтверджують факт реалізації алкогольних напоїв неповнолітній особі, а тому рішення про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 р. слід скасувати.

У відзиві на позов податковий орган заперечував проти задоволення позову та зазначив, що на підставі опрацьованих матеріалів про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 156 КУпАП від 27.08.2018 р. ГП №155402 від Сторожинецького відділу поліції ГУ НП у Чернівецькій області, встановлено реалізацію позивачем однієї пляшки пива неповнолітній особі, у зв’язку із чим виникли підстави для накладення на ОСОБА_3 фінансових санкцій. У зв’язку із зазначеним відповідач просив відмовити у задоволені позову.

Ухвалою суду від 21.01.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі на 21.02.2019 року.

В підготовчому засіданні 21.02.2019 р. оголошено перерву до 18.03.2019 р., у зв’язку із наданням представником позивача додаткових доказів по справі.

18.03.2019 р. судом закрито підготовче провадження по справі та на підставі заяв представника позивача та відповідача вирішено перейти до розгляду справи по суті спору. За результатом розгляду справи по суті спору, представник позивача підтримав заявлений позов, в той час як представник відповідача заперечував проти його задоволення.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

27.02.2018 р. Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернівецькій області видано ліцензію ОСОБА_3 на роздрібну торгівлю алкогольними напоями у Барі «Ірина», який знаходиться по вул. Богдана Хмельницького, 9А, м. Сторожинець, Сторожинецького району Чернівецької області. (а.с. 15).

27.08.2018 р. до Сторожинецького ВП ГУНП у Чернівецькій області надійшла заява від ОСОБА_4 про притягнення до відповідальності продавців бару «У тещі», які продали неповнолітній ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 пиво. (а.с. 35, 36).

27.08.2018 р. Сторожинецьким ВП ГУНП у Чернівецькій області складено протокол ГР 155402 про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 за ознаками порушення ч. 2 ст. 156 КУпАП. У вказаному протоколі зазначено, що ОСОБА_3 18.08.2018 р., перебуваючи на своєму робочому місці у барі «Ірина» по вул. Б.Хмельницького у м. Сторожинець здійснила продаж алкогольного пива неповнолітній особі - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1. (а.с. 38).

26.10.2018 р. Сторожинецький ВП ГУНП у Чернівецькій області надіслав на адресу Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області матеріали про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 ч. 2 ст. 156 КУпАП, для розгляду та прийняття рішення про притягнення ОСОБА_3 до фінансової відповідальності та анулювання відповідної ліцензії за порушення вимог статті 15-3 Закону №481/95-ВР від 19.12.1995 року. (а.с. 33.)

19.11.2018 р. Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 27.08.2018 р. ГП №155402, встановило реалізацію позивачем алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 р. в сумі 6800 гривень. (а.с. 37).

04.12.2018 р. Сторожинецьким районним судом Чернівецької області у справі №723/4083/18 закрито справу про адміністративне порушення ОСОБА_3 за ч.2 ст. 156 КУпАП, у зв’язку із відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення. (а.с. 19-22).

Судом встановлено, що спірні правовідносини полягають в перевірці правомірності дій податкового органу щодо прийняття рішення про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 року.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-BP, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року №265/95-ВР.

До вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб’єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено заборону на продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.

Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно з приписами абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено застосування до суб'єктів господарювання фінансових санкцій у вигляді штрафу у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800,00 гривень.

Відповідно до вимог статті 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів, зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року №265/95-ВР (Закон №265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

У статті 2 Закону №265/95-ВР визначено, що розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що підставою для встановлення відповідачем порушення ОСОБА_3 п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», стали матеріали про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 ч. 2 ст. 156 КУпАП, які надійшли від Сторожинецького ВП ГУНП у Чернівецькій області, зокрема протокол про адміністративне правопорушення від 27.08.2018 р. ГП №155402.

Інших доказів, які би підтверджували факт продажу алкогольних напоїв неповнолітній особі, під час прийняття рішення про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 р., відповідачем не витребувано та не досліджено.

Водночас, суд звертає увагу, що інформація зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення від 27.08.2018 р. ГП №155402 містить невідповідність встановлення місця реалізації алкогольного напою неповнолітній особі ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1, вказавши бар «Ірина». В той же час, у заяві матері неповнолітньої особи від 27.08.2018 р. вказано про реалізацію її донці пива продавцями бару «У тещі».

Таким чином, під час прийняття оскаржуваного рішення, відповідачем не досліджено вказані факти та не встановлено місце реалізації алкогольного напою неповнолітній особі. Тобто, не встановлено факт реалізації алкогольного напою неповнолітній особі за місцем здійснення господарської діяльності ОСОБА_3.

Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити, що особа неповнолітньої особи ОСОБА_5 відповідачем не встановлювалась. Тобто, доказів (документів) щодо підтвердження прізвища, ім'я, по-батькові, вік тощо особи, яка вказана неповнолітньою у протоколі про адміністративне правопорушення від 27.08.2018 р. ГП №155402, під час прийняття оскаржуваного рішення відповідачем не витребувано та не досліджено.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи міститься рішення Сторожинецького районного суду Чернівецької області у справі №723/4083/18від 04.12.2018 р. про закриття справи про адміністративне порушення ОСОБА_3 за ч.2 ст. 156 КУпАП, у зв’язку із відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення.

Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Також судом встановлено, що відповідачем не проводились дії щодо вилучення алкогольної продукції, реалізованої неповнолітній особі та не витребувано і не досліджено касовий чек з продажу алкогольного напою ОСОБА_5 Таким чином, факт продажу пива неповнолітній особі не підтверджується належними доказами.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що факт вчинення порушення, за яке до позивача було застосовано штрафні санкції не підтверджується належними доказами, а відтак позовні вимоги про скасування рішення про застосування штрафних санкцій підлягають задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14.03.2018 р. у справі №813/6129/15.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено суду правомірність дій та законність прийнятого рішення про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв’язку із задоволенням позову суд вирішує повернути позивачу сплачений судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області про застосування фінансових санкцій №000212 від 19.11.2018 року.

3. Повернути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір у розмірі 1921 грн згідно квитанції №1-2022к від 14.01.2019 року.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28 березня 2019 р.

Найменування сторін:

позивач: ОСОБА_3 (с. Панка, Сторожинецький район, Чернівецька область, 59006, РНОКПП НОМЕР_1);

відповідач: Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 39392513).

Суддя Т.М. Брезіна