
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 року справа № 2340/5135/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДФС у Черкаській області (далі – Головне управління, позивач) подало позов, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, відповідач) податковий борг на користь бюджету в сумі 19512,81 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідач має узгоджений податковий борг на загальну суму 19512,81 грн, який у добровільному порядку не сплачений, а тому відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вказаної суми податкового боргу.
Додатково у прохальній частині позовної заяви Головне управління просило справу розглянути без участі представника позивача.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).
01 березня 2019 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, це місцевий податок, то для встановлення його бази оподаткування необхідне відповідне рішення органу місцевого самоврядування, в даному випадку Босівської сільської ради. Оскільки таке рішення не було прийнято Босівською сільською радою в 2014 році то бази оподаткування за 2015 рік не існувало, а тому Позивачем неправомірно було винесено податкове повідомлення-рішення № 18064-23 від 29.06.2016 року на суму 4100,52 грн. Щодо питання узгодження даного податкового зобов’язання, то оскільки про дане податкове повідомлення-рішення відповідачу стало відомо лише в день отримання позовної заяви, то він має намір оскаржити дане податкове повідомлення-рішення до суду.
Заборгованість по податковому повідомленню-рішенню: за 2016 рік за № 23387-23 від 24.05.2017 року, у сумі 4639,17 грн визнається в повному обсязі.
Відповідно до рішення Босівської сільської ради “Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельних ділянок на 2017 рік” № 09-01/УІІ від 14.07.2016 року (додаток №2) було затверджено ставки податку для фізичних осіб у розмірі 0.3 відсотка (п. Г ст. 1 рішення) у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв.м. Розмір мінімальної заробітної плати на 2017 рік встановлено у розмірі 1450 грн. Таким чином даний податок повинен бути визначений у розмірі 4881 грн 57 коп. (1122,2 х 4.35 (0.3 відсотки від 1450). Як зазначено в доданих до позову додатках, а саме: копії податкового повідомлення-рішення № 0011183-0000-2318 від 05.04.2018 року розмір податку визначений позивачем становить 10773,12 грн. Таким чином позивачем було не вірно визначено розмір даного податку за 2017 рік.
Розгляд справи по суті відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою. Платники податку зобов’язані, зокрема: своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов’язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку (ст. 176 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пунктом 54.3 статті 53 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, суми бюджетного відшкодування та/або від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Підпунктом 54.3.3 вказаної статті визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов’язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 57.3 статті 53 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як свідчать матеріали справи, у відповідача обліковується податковий борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 19512,81 грн, який виник відповідно до податкового повідомлення-рішення форми “Ф” від 29.06.2016 № 18064-23 на суму 4100,52 грн терміном сплати 31.08.2016; податкового повідомлення-рішення форми “Ф” від 24.05.2017 № 23387-23 на суму 4639,17 грн терміном сплати 29.08.2017; податкового повідомлення-рішення форми “Ф” від 05.04.2018 № 0011183-0000-2318 на суму 10773,12 грн терміном сплати 22.09.2018.
Всі зазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, у встановленому порядку не оскаржені, а тому податкові зобов’язання за цими рішеннями є узгодженими, а податковий борг становить 19512,81 грн, що також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв’язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов’язання позивачем сформована податкова вимога про сплату боргу форми “Ф” № 1291-17 від 17.08.2017, яка вручена відповідачеві 16.09.2017, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що Головне управління є суб’єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг в розмірі 19512 (дев’ятнадцять тисяч п’ятсот дванадцять) грн 81 коп.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109);
2) відповідач – ОСОБА_1 (19333, Черкаська область, Лисянський район, с. Бужанка, вул. Зелена, 20, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 29.03.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк