
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2019 року справа № 580/455/19
м. Черкаси
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Тимошенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити дії,
встановив:
07 лютого 2019 року до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 (18005, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538), ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (18008, м. Черкаси, вул. Хоменка, 19, код ЄДРПОУ 07735288), в якому позивач просить:
1) визнати дії ОСОБА_1 обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі довідки про грошове забезпечення з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправними;
2) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області стосовно відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення протиправними;
3) зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат видати довідку необхідну для перерахунку пенсії позивача з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 15% - ї надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань; 10% - ї премії від посадового окладу;
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивачу з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (15% - ї надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань) та 10% - ї премії від посадового окладу з 01 січня 2018 року;
6) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь позивача не доплачену суму пенсії за 2018 та 2019 (січень, лютий) роки у розмірі 28527 грн. 54 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що до його грошового забезпечення внаслідок неправомірних дій ОСОБА_1 обласного військового комісаріату невключено всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував при звільненні з лав Збройних Сил України та з урахуванням яких йому було обчислено пенсію. Як наслідок це призвело до невірного розрахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області розміру його пенсії під час її перерахунку.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позов не визнало та подало відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ним на виконання вимог статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час настання права на перерахунок пенсії), постанов Кабінету Міністрів України №103 від 21,02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 19.03.2018 №ФР43925, виданою ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом Міністерства оборони України, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2018. За результатом виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір пенсії позивача збільшився та з 01.01.2018 становить 5845,65 грн, з яких фактично виплачується в порядку виконання постанови № 103 (з 01.01.2019 щомісячно 75% від підвищенняя), 49953,10 грн. Таким чином, недоцільним є посилання позивача на ч. З ст. 63 Закону України №2262, а саме, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Отже, в даному випадку не відбулося звуження соціальних гарантій позивача та порушення вимог статті 22 Конституції України.
ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на виконання пункту 7 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом оформлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, за формою та у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни від 13 лютого 2008 року № 45. Враховуючи зазначене, законодавчі підстави для оформлення та надання довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення (основних та додаткових) станом на 01.01.2018 та станом на 01.03.2018 відсутні.
12.03.2019 позивачем до суду подано відповідь на відзив, в якому він просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 18.03.2019 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про розгляд справи в судовому засіданні з повідомлення сторін відмовлено.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
ОСОБА_2 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення військовослужбовців, на підставі довідки від 19.03.2018 №ФР43925 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом, позивачу з 01 січня 2018 року було здійснено перерахунок пенсії (а.с.33-34).
У довідку про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом були включені такі складові: (1) посадовий оклад у розмірі 4370,00 грн.; (2) оклад за військовим званням у розмірі 1340,00 грн.; (3) надбавка за вислугу років 45% у розмірі 2569,00 грн.
26.10.2018 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2018 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства (а.с.9).
12.11.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом №1172/М-10 повідомило позивача про те, що врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії під час перерахунку розміру пенсії, передбаченого ст. 63 Закону №2262, ні постановою №103, ні Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону №2262, затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 не передбачено (а.с. 10).
24.01.2019 позивач звернувся до військового комісара ОСОБА_1 обласного військового комісаріату з інформаційним запитом, в якому просив у термін 5 робочих днів надіслати на його адресу довідку про грошове забезпечення з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а.с.11).
29.01.2019 ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат листом №6/8/7/ФР-43925/141 повідомив позивача про те, що законодавчі підстави для оформлення та надання довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення (основних та додаткових) станом на 01.01.2018 та станом на 01.03.2018 відсутні (а.с.12)
Позивач вважає, що у довідці про грошове забезпечення, на підставі якої був проведений перерахунок його пенсії, неправомірно не відображено: 15% - ї надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань) та 10% - ї премії від посадового окладу, які він отримував до перерахунку, у зв?язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв?язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з пунктом 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі Постанова №704).
Відповідно до пункту 10 Постанови №704 ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Отже, з набранням чинності Постановою №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
З метою виконання Постанови №704 та положень частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою №103 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.
Відповідно до пункту пункт 2 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку №45).
Таким чином, згідно пункту 5 Порядку №45, пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії здійснюється з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Як встановлено судом, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII та Постанови №103, ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом було складено довідку від 19.03.2018 №ФР43925 про грошове забезпечення ОСОБА_2 та надіслано її до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області.
Вказана довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону №2262-XII, Постанови №704, Постанови №103 та Порядку №45, а тому не включала в себе таке: 15% - ї надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань; 10% - ї премії від посадового окладу.
Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 у справі "Ейрі проти Ірландії", здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004.
Європейський суд з прав людини в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Також, Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Суд звертає увагу, що розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку на підставі довідки від 19.03.2018 №ФР43925 збільшився та фактично становить 5845,65 грн (а.с.34).
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення позивача 15-% надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань; 10% - ї премії від посадового окладу, діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством, а тому підстави для визнання його дій протиправними у суду відсутні, а тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача 1 видати довідку необхідну для перерахунку пенсії позивача з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 15% - ї надбавки від посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень; 50%-ї надбавки від посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань; 10% - ї премії від посадового окладу
Щодо доводів позивача, які викладені у відповіді на відзив (вх. №6800/19), що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові №103, суперечить меті та спрямованості Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 22 Конституції України, а також погіршує становище позивача, суд зазначає таке.
Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 відповідач 2 не має.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у справі №240/6263/18 від 13 березня 2018 року у зразковій справі.
Згідно нормами п. 5 ч. 2 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене суд зазначає, що підстави для задоволення позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відсутні, а тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28.03.2019.
Суддя В.П. Тимошенко