
Справа № 560/505/19
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просить суд зобов'язати відповідача здійснити позивачу виплату сум пенсій за період з 01.12.2015 по 31.10.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримує пенсію за віком. З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації території Донецької області, позивач була змушена покинути своє місце проживання та прибула до Хмельницької області, де у встановленому порядку взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 28.08.2018 № НОМЕР_1, виданою управлінням праці та соціального захисту населення Шепетівської міської ради.
Позивач зазначає, що їй не виплачені суми пенсії за період з 01.12.2015 по 31.10.2018.
Позивач вказує, що 31.10.2018 зверталася зі зверненням до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виплати пенсії з 01.12.2015 по 31.10.2018. Листом від 16.11.2018 №2508/6-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що пенсія за період з 01.12.2015 по 31.10.2018 в сумі 94066,37 грн. облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена з врахуванням вимог ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Позивач вважає невиплату пенсії за період з 01.12.2015 по 31.10.2018 протиправною, а тому звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 26.02.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 14.03.2019 надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача зазначає, що позивач отримує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 28.08.2018 №0000605083.
Зазначає, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №598-р "Про забезпечення доступу Пенсійного Фонду України до інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний контроль" Пенсійний Фонд України отримує інформацію про перебування пенсіонерів на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, чи виїзду за кордон.
Зазначає, що в листопаді 2015, за даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи не підтверджено місце проживання ОСОБА_1 в м. Шепетівка. Тому, з врахуванням вищезазначеного, з 01.12.2015 виплату ОСОБА_1 було припинено. Про відновлення виплати пенсії з грудня 2015 по липень 2018 позивач не зверталася. ОСОБА_1 28.08.2019 звернулась до Шепетівського відділу обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про відновлення виплати пенсії, надавши відповідні документи. Рішення комісії з питань реалізації гарантованого права малозабезпечених сімей на призначення соціальної допомоги Шепетівської міської ради від 21.09.2018 № 15 отримано після того, як відомості на виплату пенсії за жовтень 2018 сформовані та передані виплатним об’єктам. Відповідно, 05.11.2018 на банківський рахунок ОСОБА_1 було перераховано пенсію в сумі 3617, 48 грн.
Представник відповідача зазначає, що пенсія за період з 01.02.2015 по 31.10.2018 в сумі 94066,37 грн. облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку. А тому просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Справа розглянута в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
З'ясувавши обставини справи та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 одержує пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа.
З метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації території Донецької області, позивач була змушена покинути своє місце проживання та прибула до Хмельницької області, де у встановленому порядку взята на облік як внутрішньо переміщена особа, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 28.08.2018.
Суд встановив, що позивачеві не виплачені суми пенсії за період з 01.12.2015 по 31.10.2018 в сумі 94066,37 грн.
ОСОБА_1 01.12.2015 зверталась зі зверненням до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо виплати пенсії.
Листом від 16.11.2018 №2508/6-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що пенсія за період з 01.12.2015 по 31.10.2018 в сумі 94066,37 грн. облікована в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена з врахуванням вимог ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №598-р "Про забезпечення доступу Пенсійного Фонду України до інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний контроль" Пенсійний Фонд України отримує інформацію про перебування пенсіонерів на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, чи виїзду за кордон.
За даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи, не підтверджено місце проживання ОСОБА_1 в м. Шепетівка.
З врахуванням цього, виплату пенсії позивачеві було тимчасово призупинено з 01.12.2015.
Згідно заяви позивача від 28.08.2018, після підтвердження інформації про перебування позивача на обліку внутрішньо переміщеної особи управлінням соціального захисту населення Шепетівської міської ради, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, виплату пенсії відновлено з 05.11.2018.
Представником відповідача у поданому відзиві підтверджено, що пенсія за період з 01.12.2015 по 31.10.2018 в сумі 94066,37 грн. облікована в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та буде виплачена після прийняття кабінетом Міністрів України окремого порядку.
З таким рішенням відповідача позивач не погодилася, звернулася до суду за захистом своїх прав, свобод та законних інтересів з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав припинення виплати пенсії є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Припиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах Верховний Суд сформулював раніше, зокрема, у рішенні від 03 травня 2018 року у зразковій справі № 805/402/18 (провадження № Пз/9901/20/18).
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, у відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд зазначає, що Головне управління ПФУ у Хмельницькій області, відмовляючи ОСОБА_1 у виплаті пенсії через відсутність спеціального порядку, порушило конституційне право позивача на соціальний захист.
Враховуючи наведене суд вважає, що відповідач не довів правомірності своїх дій щодо відмови у виплаті пенсії через відсутність спеціального порядку, відтак вищевказані дії суд вважає протиправними та зазначає, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату заборгованості пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 31.10.2018.
Оскільки позивач ухвалою суду від 26.02.2019 звільнена від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, з врахуванням вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити виплату заборгованості пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 по 31.10.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 березня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Леніна, 12/19, м. Сніжне, Донецька область, 86500 , паспорт серія ВЕ - №407123, виданий 02.01.2002 Сніжанським МВ УМВС України у Донецькій обалсті) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя ОСОБА_2