Рішення № 80796019, 19.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2019
Номер справи
520/11213/18
Номер документу
80796019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2019 р. № 520/11213/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Суховарової О.А.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України про скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В :

Відділ освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати пункт 1 вимоги Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015 до відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації щодо порушення вимог Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, що призвело до завищення у бюджетних запитах та кошторисах зазначених закладів за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 за загальним фондом потреби в бюджетних асигнуваннях на оплату праці з нарахуваннями на суму 373584,44 грн., яку станом на 01.06.2018 не профінансовано та інформування про вжиті заходи до 30.11.2018.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що 01.11.2018 Держаудитслужбою до відділу освіти України надіслано вимогу за №20-03-25/7015 щодо усунення порушень законодавства на загальну суму 554885,53 грн. та інформування про вжиті заходи до 30.11.2018. Підставою винесення оскаржуваної вимоги слугували висновки акту ревізії від 25.09.2018 №03-11/12, проте, позивач не погоджується з вказаними у акті ревізії висновками стосовно завищення чисельності кухарів, вважає їх помилковими та такими, що суперечать пункту 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти». Позиція відділу ґрунтується на положенні пункту 2 наказу від 06.12.2010 №1205, який надає право керівникам закладів у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. У зв’язку з чим просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2018 року відкрито провадження по вказаній справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Протокольною ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року закінчено підготовче засідання та справа призначена до розгляду по суті 19.03.2019 о 10:00 год.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, з посиланням на доводи, викладені в позовній заяві та відповіді на відзив.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, відповідно до наданого відзиву та доповнення до відзиву зазначили що в ході ревізії працівниками Відділу освіти не обґрунтовано виробничу необхідність у збільшенні кількості посад кухарів загальноосвітніх навчальних закладів, або зміни посад у межах однієї категорії, а саме: за даними мережі ЗНЗ Відділу освіти на 2015-2018 роки та відомостей обліку учнів, які харчувалися, не доведено значне перебільшення по закладах нормативної чисельності учнів 1-4 класів та учнів пільгових категорій, що підлягали безкоштовному харчуванню, врахованих для введення граничної кількості посад кухарів, видатки на оплату праці яких затверджено кошторисами за рахунок загального фонду бюджету, у зв’язку з чим вважає вимогу (пункт 1) Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015 цілком законною та обґрунтованою, винесеною відповідно до чинного законодавства, а позовні вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що головним державним аудитором Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України в період з 25.06.2018 по 18.09.2018 проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», п.1.1.1.3. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північно-східного офісу Держаудитслужби на ІІ квартал 2018 року, за результатами якої складено акт від 25.09.2018 р. №03-11/12.

Згідно висновків акту №03-11/12 від 25.09.2018 р. встановлено, що співставленням кількості учнів, які підлягають безкоштовному харчуванню в загальних навчальних закладах Відділу освіти, з кількістю кухарів, затверджених штатними розписами по кожному окремому закладу, видатки на утримання яких здійснювалися за рахунок загального фонду районного бюджету, встановлено не дотримання вимог Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205 в частині відповідності максимальної нормативної чисельності посад кухарів умовам їх введення.

Загалом всупереч Типовим штатним нормативам №1205 в штатних розписах загальноосвітніх навчальних закладів району завищено чисельність кухарів, які утримуються за рахунок коштів загального фонду, в 2015 році по 25-ти навчальним закладам - на 17,25 посад; в 2016 році по 24-м навчальним закладам – на 16,5 посад; в 2017 році по 17-ти навчальним закладам – на 12,5 посад; в 2018 році по 18-ти навчальним закладам – на 12,75 посад.

Під час визначення потреби в бюджетних асигнуваннях за загальним фондом за КТКВК 070201 (2015-2016 роки), КПКВК 1011020 (2017 рік), КПКВК 611020 (2018 рік) по КЕКВ 2111 та КЕКВ 2120 до розрахунків, проведених на підставі штатних розписів, включено завищену штатну чисельність кухарів, що є порушенням п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, та стало наслідком завищення у бюджетних запитах та кошторисах загальноосвітніх навчальних закладів потреби в бюджетних асигнуваннях на оплату праці з нарахуванням на загальну суму 1426863,45 грн., яку профінансовано та використано на утримання понаднормативних посад кухарів, та яку станом на 01.06.2018 не профінансовано - на загальну суму 405378,86 грн. за період з 01.06.2018 р. по 31.12.2018 р. (а.с.32-33 т.1).

Не погоджуючись з вказаними висновками акту ревізії від 25.09.2018 р. №03-11/12 позивач 05.10.2018 р. звернувся з запереченнями до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України. (а.с.10-14 т.1).

Держаудитслужбою були прийняті частково заперечення, у зв’язку з чим зменшено суму порушень стосовно завищеної чисельності кухарів до 1404153,15 грн.

На підставі зазначених висновків та висновків акту ревізії від 25.09.2018 р. №03-11/12 контролюючим органом прийнято вимогу щодо усунення порушень законодавства від 01.11.2018 за №20-03-25/7015. (а.с.15-17 т.1).

Суд зазначає, що позивач оскаржує пункт 1 вимоги Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015.

Згідно п.1 вимоги від 01.11.2018 №20-03-25/7015, ревізією наявності та обґрунтованості розрахунків потреби в бюджетних асигнуваннях загального фонду бюджету на здійснення видатків встановлено, що в порушення п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, розрахунки потреби в бюджетних асигнуваннях загального фонду загальноосвітніх навчальних закладів Відділу освіти за КПКВК 611020 по КЕКВ 2111 та КЕКВ 2120 проведено на підставі штатних розписів, до яких включено чисельність кухарів, розраховану з порушенням вимог Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, що призвело до завищення у бюджетних запитах та кошторисах зазначених закладів за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 за загальним фондом потреби в бюджетних асигнуваннях на оплату праці з нарахуванням на суму 373584,44 грн., яку станом на 01.06.2018 не профінансовано.

Не погодившись із пунктом 1 спірної вимоги Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб’єктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд наголошує на такому.

Порядком організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства освіти і науки України від 1 червня 2005 року №242/329, визначено механізм організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від їх підпорядкування, типу і форми власності.

Пунктом 6, 7 Порядку від 01.06.2005 року №242/329 встановлено, що безоплатне харчування учнів у навчальних закладах з денною формою перебування у закладах здійснюється тільки в робочі дні. У разі відсутності учнів під час навчання компенсація за харчування не проводиться.

Харчування дітей, які не підлягають безоплатному харчуванню у загальноосвітніх навчальних закладах, здійснюється за безготівковим розрахунком (попереднього придбання абонементів або талонів один раз на місяць), а також за готівку.

Харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах здійснюється відповідно до норм харчування дітей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах". Відповідальними за виконання норм харчування є засновники (власники), керівники навчального та оздоровчого закладу. (п.9 Наказу від 01.06.2005р. №242/329).

Додатком 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1591 "Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах" встановлено, що за нормами для дітей віком від 6 до 10 років забезпечуються безоплатним одноразовим харчуванням учні 1 - 4 класів та учні, які відвідують групи продовженого дня; за нормами для дітей відповідного віку забезпечуються безоплатним харчуванням діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, та діти з малозабезпечених сімей згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2002 р. №856.

Відповідно до п.5 Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 2 лютого 2011 р. №116, встановлено, що у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання за рахунок бюджетних коштів здійснюється харчування учнів: яким згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантується пільгове харчування; 1 - 4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям"; з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; з числа дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних і інклюзивних класах.

Органи місцевого самоврядування можуть забезпечувати харчування учнів інших категорій та передбачати на зазначену мету відповідні видатки з місцевих бюджетів.

За рішенням педагогічної ради навчальний заклад може звільнити від плати за харчування вихованців груп продовженого дня (у відсотках чисельності групи за списком): 10 - у повному обсязі; 15 - на половину вартості.

Загальноосвітній навчальний заклад може прийняти рішення про звільнення у повному обсязі від плати за харчування не більш як 25 відсотків чисельності групи за списком учнів, які проживають у пришкільних інтернатах. Харчування інших учнів здійснюється за власні кошти.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за №1308/18603 затверджено Типові штатні нормативи закладів загальної середньої освіти.

Відповідно до п.1 Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, типові штатні нормативи закладів загальної середньої освіти поширюються на усі типи закладів загальної середньої освіти, в тому числі опорні заклади загальної середньої освіти та їх філії (далі - школи), крім шкіл-інтернатів усіх типів, спеціальних, санаторних шкіл, шкіл соціальної реабілітації та вечірніх (змінних) шкіл, та визначають максимальну кількість посад (штатних одиниць). Формування штатів шкіл передбачається з урахуванням їх контингенту учнів, кількості класів, режиму роботи, площ та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.

Для надання платних послуг за рахунок спеціального фонду можуть утримуватися інші посади, необхідні для надання цих послуг.

У школах, які самостійно організовують харчування учнів 1 - 4 класів та інших учнів, які згідно з чинним законодавством забезпечуються харчуванням за посадою кухар при умовах введення до 60 учнів, що харчуються нормативна чисельність (максимальна) - 0,5; при умовах введення 60 - 100 учнів, що харчуються нормативна чисельність (максимальна) - 1; при умовах введення 100 - 200 учнів, що харчуються нормативна чисельність (максимальна) - 1,5; при умовах введення понад 200 учнів, що харчуються нормативна чисельність (максимальна) – 2. (п.4 Наказу Міністерства освіти і науки від 06.12.2010 № 1205 "Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти").

Згідно з п.2, 3 Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, керівникам закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватись лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.

Керівникам закладів наказано привести штатні розписи закладів загальної середньої освіти у відповідність до цього наказу.

У разі виробничої необхідності за рахунок спеціального фонду закладами загальної середньої освіти можуть бути введені додаткові посади.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 "Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ" встановлено, що кошторис бюджетної установи (далі - кошторис) має такі складові частини:

загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків бюджету на виконання бюджетною установою (далі - установа) основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;

спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.

Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що керівникам закладів, за погодженням виконавчих органів міських рад, надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці та лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.

Як вбачається з матеріалів справи, фактичною підставою для прийняття спірної вимоги слугували висновки відповідача про включення завищеної штатної чисельності кухарів до розрахунків, проведених на підставі штатних розписів під час визначення потреби в бюджетних асигнуваннях за загальним фондом.

Так, в довідці про видатки загального фонду на утримання понаднормативних посад кухарів, що були задіяні при наданні послуг платного харчування учнів в період з 01.06.2015 р. по 01.06.2018 р., яка є додатком до акту від 25.09.2018 р. №03-11/12, Держаудитслужбою зазначено, що фактична кількість кухарів є більшою за норму у Бабаївській ЗОШ, у Будянському ліцеї, у Безлюдівському юридичному ліцеї, у Веселівській ЗОШ, у Височянській ЗОШ №2, у Вільхівській ЗОШ, у Васіщевській ЗОШ, у Глибоківській ЗОШ, у Коротичанському ліцеї, у Кутузівській ЗОШ, у Лизогубівській ЗОШ, у Ліпецькій ЗОШ ім. Щепкіна, у Ліпецькій ЗОШ, у Лук’янцівській ЗОШ, у Малороганській ЗОШ, у Мереф’янській ЗОШ №3, у Південному ліцеї, у Пісочинському колегіумі, у Покотилівському ліцеї Промінь, у Пономаренківській ЗОШ, у Роганській гімназії, у Роганському аграрному ліцеї, у Стрілечанській ЗОШ, у Циркунівській ЗОШ та у Яковлівській ЗОШ. (а.с.117 т.1).

Як встановлено судом з матеріалів справи, керівники навчальних закладів, зазначених у довідці про видатки загального фонду на утримання понаднормативних посад кухарів, по яким було встановлено відповідачем перевищення норми кількості кухарів, звертались до Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області з листами про перезатвердження у штатному розписі ставок кухарів (за рахунок ставок інженера електроніка, електромонтера, секретаря-друкарки, двірника, тощо) у зв’язку з необхідністю харчування учнів 1-4 класів, пільгового контингенту 5-11 класів та учнів подовженого дня (а.с.166-183 т.1).

Наказами Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 29.08.2014 р. №279 «Про перезатвердження штатних одиниць у штатних розписах навчальних закладах на 2014-2015 рік», від 31.08.2015 р. №277 «Про перезатвердження штатних одиниць у штатних розписах навчальних закладах на 2015-2016 рік», від 31.08.2016 р. №289 «Про перезатвердження штатних одиниць у штатних розписах навчальних закладах на 2016-2017 рік», від 30.08.2017 р. №238 «Про перезатвердження штатних одиниць у штатних розписах навчальних закладах на 2017-2018 рік» перезатверджено в межах фонду заробітної плати в штатних розписах на 2015-2018 навчальні роки ставки кухарів для організації харчування учнів пільгового контингенту. (а.с.139-162 т.1).

Як вбачається зі змісту вказаних наказів, перезатвердження в штатних розписах ставок кухарів відбулось в межах фонду заробітної плати та заміна посад працівників здійснювалась лише в межах однієї категорії, а саме, господарсько-обслуговуючого персоналу.

Доказів зворотного представниками відповідача до матеріалів справи не надано.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що в закладах освіти, які зазначені в акті ревізії та в яких, за посиланням відповідача, перевищено кількість посад кухарів, перезатверджено на 2015-2018 навчальні роки посади кухарів в межах фонду заробітної плати та в межах однієї категорії згідно з наказами Відділу освіти Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 29.08.2014 р. №279, від 31.08.2015 р. №277, від 31.08.2016 р. №289 та від 30.08.2017 р. №238 в 2015 році по 25-ти навчальним закладам - 17,25 посад; в 2016 році по 24-м навчальним закладам – 16,5 посад; в 2017 році по 17-ти навчальним закладам - 12,5 посад; в 2018 році по 18-ти навчальним закладам - 12,75 посад, що не суперечить вимогам п.2 Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205.

Крім того, як вже зазначалось вище, згідно оспорюваного п.1 Вимоги, суб'єкт владних повноважень прийшов до переконання, що позивачем порушено вимоги п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228.

Відповідно до п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.

Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.

Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Втім, під час розгляду справи, відповідачем жодним чином не обґрунтовано, яким саме чином позивачем порушено зазначений припис законодавства та не надано доказів відсутності виробничої необхідності, за якої було збільшено штат кухарів у навчальних закладах.

Крім того, суд зазначає, що до компетенції Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України не входять повноваження щодо надання оцінки та визначення кадрових потреб для закладів освіти, натомість, такі повноваження в силу приписів ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить до відання виконавчих органів міських рад, зокрема, Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області, який в даному випадку при зверненні керівників навчальних закладів визначив потреби на кадри для цих закладів та наказами перезатвердив в межах фонду заробітної плати в штатних розписах ставки кухарів.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання про необґрунтованість висновків Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України щодо порушення позивачем п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та включення чисельності кухарів, розрахованої з порушенням вимог Типових штатних нормативів від 06.12.2010 №1205, до штатних розписів, внаслідок чого п.1 Вимоги Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015 підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Положеннями ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з’ясованих судом обставин вбачається, що позов Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України про скасування вимоги є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області (вул. Григорівське шосе, буд. 52, м. Харків,61098, код 02146191) до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, код 40478572) про скасування вимоги - задовольнити.

Скасувати пункт 1 вимоги Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України від 01.11.2018 за №20-03-25/7015 до відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації щодо порушення вимог Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 №1205, що призвело до завищення у бюджетних запитах та кошторисах зазначених закладів за період з 01.06.2018 по 31.12.2018 за загальним фондом потреби в бюджетних асигнуваннях на оплату праці з нарахуваннями на суму 373584,44 грн. (триста сімдесят три тисячі п'ятсот вісімдесят чотири гривні 44 копійок), яку станом на 01.06.2018 не профінансовано та інформування про вжиті заходи до 30.11.2018.

Стягнути на користь Відділу освіти Харківської районної Державної адміністрації Харківської області (вул. Григорівське шосе, буд. 52, м. Харків,61098, код 02146191) за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022, код 40478572) суму сплаченого судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 29 березня 2019 року.

Суддя Д.А. Волошин