Рішення № 80795723, 21.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2019
Номер справи
638/17817/18
Номер документу
80795723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 березня 2019 р. № 638/17817/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чудних С.О.,

за участю секретаря судового засідання - Хмелівської Н.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_5 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати дії ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради, щодо розгляду заяви ОСОБА_3 про надання будівельного паспорту забудови земельної ділянки на будівництво садового будинку по вул. Мищенківська (колишня вул. Лісова) 24-а в м. Харкові – протиправними;

- зобов’язати ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради виготувати та надати ОСОБА_6 будівельний паспорт забудови земельної ділянки для будівництва садового будинку по вул. Мищенківська (колишня вул. Лісова) 24-а в м. Харкові, у терміни, які визначено діючим законодавством України.

Ухвалою Дзержинського районного суду міста Харкова від 10 грудня 2018 року позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради про визнання дій протиправними направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.

09 січня 2018 року дана справа надійшла до Харківського окружного адміністративного суду.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з метою одержання будівельного паспорту забудови земельної ділянки, відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", позивачем, через Центр надання адміністративних послуг до ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради подано повний пакет документації, який є необхідним для одержання будівельного паспорту забудови земельної ділянки. ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради від 19.06.2018 № Г-2-716/0/92-18.01.01-06 позивачу відмовлено у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки, з посиланням на невідповідність цільового призначення земельної ділянки до Плану зонування території (Зонінг) міста Харкова, який затверджено рішенням 22 сесії Харківської міської ради Харківської області 6 скликання від 27 лютого 2013 року № 1024/13. Позивач вважає вказану відмову необґрунтованою та протиправною, у зв'язку із чим, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 14.01.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

Протокольною ухвалою судді від 21.03.2019 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, надав відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що наміри ОСОБА_3 щодо забудови земельної ділянки по вул. Мищенківській, 24А для будівництва садового будинку не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме плану зонування території міста. Таким чином, вважає, що дії відповідача відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Суд, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, встановив наступне.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 21 листопада 2016 року за реєстровим номером 3004, який посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_7, ОСОБА_6 належить на праві приватної власності земельна ділянка розташована в м. Харкові по вул. Мищенківській (колишня вул. Лісова) будинок № 24-А.

Право власності позивача на вказану земельну ділянку, площею 0,12 га кадастровий номер 6310136600:16:013:0014, зареєстровано у встановленому порядку, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1090539663000.

Судом встановлено, що з метою одержання будівельного паспорту забудови земельної ділянки, відповідно до вимог статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ОСОБА_5 звернувся до ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради через Центр надання адміністративних послуг із заявою з додатками про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки, площею 0,12 га кадастровий номер 6310136600:16:013:0014.

Листом від 19.06.2018 № Г-2-716/0/92-18.01.01-06 ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради ОСОБА_6 відмовлено у наданні будівельного паспорту забудови земельної ділянки, з посиланням на невідповідність цільового призначення земельної ділянки до Плану зонування території (зонінг) міста Харкова, який затверджено рішенням 22 сесії Харківської міської ради Харківської області 6 скликання від 27 лютого 2013 року № 1024/13.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

За приписами статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Статтею 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", передбачено, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

Відповідно до статей 24, 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" також встановлені особливості регулювання земельних відносин при здійснені містобудівної діяльності, а саме - зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства, та зазначено, що:

- режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється у генеральних планах населених пунктів, планах зонування та детальних планах територій;

- режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, обов'язків для врахування під час розроблення землевпорядної документації;

- встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Згідно з частиною другою статті 17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських, приватних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: визначення у встановленому законодавством порядку, відповідно до рішень ради, території, вибір, вилучення (викуп) і надання землі для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією; підготовка і подання на затвердження ради відповідних місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, іншої містобудівної документації; встановлення на відповідній території режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність.

У свою чергу відповідно до частини 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Розділ 4 Положення про Управління містобудування та архітектури ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 20.11.2015 № 7/15, зі змінами та доповненнями, встановлює сферу повноважень останнього, серед яких до його відання належить: аналіз стану містобудування на території міста, організація розробки, погодження, експертизи і забезпечення затвердження у встановленому порядку містобудівних програм, генерального плану та внесення змін до нього, іншої містобудівної документації; забезпечення дотримання законодавства в сфері містобудування, стандартів, норм і правил, затвердженої містобудівної документації; надання забудовникам містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки та будівельних паспортів у відповідності до діючого законодавства.

Судом встановлено, що рішенням Харківської міської ради від 27.02.2013 № 1024/13 "Про затвердження плану зонування території (зонінгу) міста Харкова, зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 № 396/16 "Про затвердження внесення змін до плану зонування території (зонінга) міста Харкова" затверджено план зонування території міста Харкова.

Згідно зі статтею 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" план зонування розробляється на основі генерального плану населеного пункту.

Рішенням Харківської міської ради від 23.06.2004 № 89/04 був затверджений генеральний план м. Харкова.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 звертався до Управління містобудування та архітектури щодо видачі будівельного паспорту на будівництво садового будинку по вул. Мищенківській, 24-а.

Згідно із генеральним планом м. Харкова, затвердженим рішенням сесії Харківської міської ради від 23.06.2004 № 89/04, зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 № 1023/13, земельна ділянка за вказаною адресою розташована у зоні садибної житлової забудови.

Згідно із планом зонування території (зонінгом) міста Харкова, затвердженого рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 № 1024/13, зі змінами, затвердженими рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 № 396/16, земельна ділянка розташована у житловій зоні Ж, підзоні Ж-1: зона садибної забудови.

Таким чином, затверджений у 2013 році план зонування території цільове призначення вищевказаної земельної ділянки не змінював, так як на підставі частини 1 статті 16 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" він був складений з урахуванням даних з Державного земельного кадастру.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2011 року № 103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі-Порядок).

Згідно з п. 1.2 Порядку будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

З приписами пункту 2.1. Порядку видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Відповідно до п. 2.3 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.

Як вбачається зі змісту рішення відповідача, позивачу повернуто будівельний паспорт забудови земельної ділянки, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Мищєнківська. 24-а. Підставою для прийняття такого рішення послугувало не передбачене в плані зонування території м. Харкова розміщення садового будинку на земельній ділянці, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Мищєнківська. 24-а, яка розташована у житловій зоні Ж, підзоні: Ж- 1: зона садибної забудови.

Враховуючи, що рішенням сесії Харківської міської ради від 27.02.2013 №1024/13, рішенням сесії Харківської міської ради від 26.10.2016 №396/16, затверджений План зонування територій (зонінгу) м. Харкова, суд приходить до висновку, що відповідачем обґрунтовано вирішена заява позивача та повернуто будівельний паспорт забудови.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що частиною 4 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначено, що зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.

Частина 2 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" вказує на те, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Даний спір не стосується зміни цільового призначення земельної ділянки, та не зачіпає права власності позивача на його земельну ділянку.

На підставі вищевикладеного суд дійшов до висновку про правомірність винесення оскаржуваного рішення, при його винесенні відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (в'їзд ПушкінськийАДРЕСА_1, м. Харків, 61024, код НОМЕР_1) до ОСОБА_4 містобудування, архітектури та генерального плану Харківської міської ради (вул. Квітки Основ'яненко, буд. 7, м. Харків, 61003, код 06716538) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 29 березня 2019 року.

Суддя С.О.Чудних