
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2582/18
19 березня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Музика О.М.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємеця ОСОБА_4 до Вишнівецької селищної ради Збаразького району Тернопільської області, третя особа Регіональне відділення Фонду державного майна України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_4А.) звернувся до суду з позовною заявою до Вишнівецької об'єднаної територіальної громади Тернопільської області, третя особа Регіональне відділення Фонду державного майна України в Тернопільській області, в якій просив:
визнати протиправною бездіяльність Вишнівецької об'єднаної територіальної громади Тернопільської області в частині ненадання дозволу на розробку проекту землевідводу;
зобов'язати Вишнівецьку об'єднану територіальну громаду Тернопільської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 земельної ділянки площею 34,0000 га.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між ФОП ОСОБА_4 та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1285 від 18.04.2018 року, на підставі якого позивач отримав в оренду з метою ведення рибного господарства державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно: гідротехнічні споруди ставу Загороддя 1, інвентарний номер 0314, реєстраційний номер 25592421.78.ААЕЖАЖ566 (в т.ч. дамба, водовипускник, відвідний канал, верховинна споруда, водоподаючий канал ґрунтовий (655м), трубчастий переїзд на водоподаючому каналі – водонапускної споруди), що розташовані за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, на території Вишнівецької об'єднаної територіальної громади та перебувають на балансі Державного підприємства «Укрриба».
З метою отримати в користування земельну ділянку площею 34,0000 га для обслуговування існуючої водойми на території Вишнівецької об’єднаної територіальної громади Збаразького району Тернопільської області та для ведення рибогосподарської діяльності 04.06.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки. Дана заява не вносилась на розгляд сесії Вишнівецької селищної ради об’єднаної територіальної громади, станом на день подання даного позову до суду, згоди про надання дозволу або відмови в наданні дозволу селищною радою не було прийнято. Позивачу було надано лише витяг з протоколу двадцять восьмої сесії восьмого скликання, у якому відображено, що 18 депутатів Вишнівецької селищної ради об’єднаної територіальної громади проголосували проти надання дозволу на відведення земельної ділянки.
Позивач вважає, що бездіяльність відповідача порушує його права щодо вільного користування орендованим майном, що слугувало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено проводити її розгляд за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 27.12.2018 року.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в судовому засіданні 27.12.2018 року замінено неналежного відповідача - Вишнівецьку об'єднану територіальну громаду Тернопільської області на належного - Вишнівецьку селищну раду Збаразького району Тернопільської області, оголошено перерву у судовому засіданні до 28.01.2019 року.
Судове засідання, призначене на 28.01.2019 року не відбулось, у зв’язку із перебуванням головуючого судді Мандзія О.П. у відрядженні, що підтверджується довідкою від 28.01.2019 року, складеною секретарем судового засідання. Судове засідання відкладено на 22.02.2019 року.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в судовому засіданні 22.02.2019 року ухвалено закрити підготовче засідання та призначити справу до судового розгляду на 19.03.2019 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених в позовній заяві (а.с.4-7) просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.42-45). Повідомив, що позивачем подано на розгляд сесії Вишнівецької селищної ради заяву, що не відповідає вимогам ст. 123 Земельного кодексу України, зокрема, до клопотання не додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та не вказано точне місце розташування ставка, оскільки на території об’єднаної територіальної громади знаходиться декілька ставків. Визначення ставка, зазначеного у заяві позивача було неможливим. При цьому зазначає, що відповідачем вчинялись дії щодо встановлення необхідних для прийняття відповідного рішення відомостей, зокрема велось листування з проханнями про надання інформації із Державним підприємством «Укрриба», Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області, про що також листами повідомлявся і позивач. Представник відповідача вважає, що за таких обставин дії відповідача не можуть розцінюватись як бездіяльність, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Представник третьої особи в судовому засіданні наддав пояснення аналогічні змісту поданих до суду письмових пояснень (а.с.34-36). Додатково зазначив, що враховуючи наявність укладеного договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1285 від 18.04.2018 року, позивач, як орендар, вказаного у договорі майна має право на отримання в користування земельної ділянки, яка прилягає до орендованого майна. Позивач вчинив дії, необхідні для отримання у користування земельної ділянки комунальної власності, зокрема, звернувся з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення. Представник третьої особи вважає, що відповідач, розглядаючи питання надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки діяла неправомірно та необґрунтовано.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши обставини справи у сукупності, суд при постановленні рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований 22.08.2007 року як фізична особа-підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 8-11).
Між ФОП ОСОБА_4 та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області укладено договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності № 1285 від 18.04.2018 року, на підставі якого позивач отримав в оренду з метою ведення рибного господарства державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно: гідротехнічні споруди ставу Загороддя 1, інвентарний номер 0314, реєстраційний номер 25592421.78.ААЕЖАЖ566 (в т.ч. дамба, водовипускник, відвідний канал, верховинна споруда, водоподаючий канал ґрунтовий (655м), трубчастий переїзд на водоподаючому каналі – водонапускної споруди), що розташовані за адресою: Тернопільська область, Збаразький район, на території Вишнівецької об'єднаної територіальної громади та перебувають на балансі Державного підприємства «Укрриба» (а. с. 19-23).
Позивач 04.06.2018 року звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 34,0000 га для обслуговування існуючої водойми на території Вишнівецької об’єднаної територіальної громади Збаразького району Тернопільської області та для ведення рибогосподарської діяльності (а. с. 77).
Жодних відомостей про наявність додатків ( графічних матеріалів) до вищевказаної заяви сторонами не надано, а судом не здобуто.
З метою отримання інформації щодо власності на гідротехнічні споруди ставу та з’ясування точного розташування земельної ділянки площею 34,0000 га про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої просив позивач, відповідач звертався листами з проханнями про надання інформації до Державного підприємства «Укрриба», Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області (а. с.82, 84, 86, 88, 90, 94).
Листами від 27.07.2018 року та 30.08.2018 року відповідач повідомляв ФОП ОСОБА_4 про те, що його заява не вносилась на розгляд сесії Вишнівецької селищної ради об’єднаної територіальної громади у зв’язку з надісланням вказаних вище листів до Державного підприємства «Укрриба», Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області (а. с. 47, 48).
Факт передачі ФОП ОСОБА_4 у строкове платне користування гідротехнічних споруд ставку Загороддя 1, інвентарний номер 0314, реєстраційний номер 25592421.78.ААЕЖАЖ566 на підставі договору оренди від 18.04.2018 року № 1285 (координати ставу 49.892545, 25.734468) знайшов своє підтвердження у відповідях Державного підприємства «Укрриба» та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області на звернення Вишнівецької селищної ради (53, 54, 81, 83, 85, 87, 89, 91, 93).
В подальшому, на засіданні комісії селищної ради з питань містобудування, архітектури, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Вишнівецької селищної ради від 17.10.2018 року було прийнято рішення про рекомендацію сесії відмовити у наданні дозволу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 34,0000 га, для обслуговування існуючої водойми на території Вишнівецької селищної ради, у зв’язку з не відповідністю місця розташування та згідно п. 2 ст.123 Земельного кодексу України (а. с. 49-51).
За результатами голосування 17.10.2018 року на двадцять восьмій сесії восьмого скликання Вишнівецької селищної ради, питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування існуючої водойми ФОП ОСОБА_4 для ведення рибогосподарської діяльності ставились на обговорення, однак жодного рішення з даного питання селищною радою не було прийнято (а. с. 15-16).
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних обставин.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
У відповідності до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно із п.34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Згідно положень ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Представником позивача лише в останньому підготовчому засіданні надано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування двох земельних ділянок (а. с. 104, 106-109). Разом з тим, сторонами не подано, а судом не здобуто доказів того, що ФОП ОСОБА_4 при первинному поданні 04.06.2018 року на розгляд сесії Вишнівецької селищної ради заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, було додано вказані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування.
Частиною 3 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У даному випадку, суд погоджується із доводами представника відповідача, що позивачем при поданні заяви про надання на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 34,0000 га для обслуговування існуючої водойми на території Вишнівецької об’єднаної територіальної громади Збаразького району Тернопільської області та для ведення рибогосподарської діяльності не було дотримано положень статті 123 Земельного кодексу України, оскільки відсутні докази додання до неї графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідач всупереч вимог чинного законодавства не вчинив дії щодо розгляду поданої позивачем заяви, не прийняв жодного із передбачених ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України рішень, зокрема, в місячний строк не розглянув клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки і не надав мотивовану відмову у його наданні.
На заяву позивача від 04.06.2018 року (а.с. 77) відповідач лише листами від 27.07.2018 року та 30.08.2018 року повідомляв ФОП ОСОБА_4 про те, що його заява не вносилась на розгляд сесії Вишнівецької селищної ради об’єднаної територіальної громади у зв’язку з надісланням вказаних вище листів до Державного підприємства «Укрриба», Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області (а. с. 47, 48).
В даному випадку суд відзначає, що відповідач отримавши заяву позивача від 04.06.2018 року міг саме у заявника ОСОБА_4 отримати інформацію про земельну ділянку на яку він просить надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.
Суд враховує той факт, що за результатами голосування 17.10.2018 року на двадцять восьмій сесії восьмого скликання Вишнівецької селищної ради, питання надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування існуючої водойми ФОП ОСОБА_4 для ведення рибогосподарської діяльності ставились на обговорення, однак жодного рішення з даного питання селищною радою прийнято не було.
Отже, з урахуванням викладеного вище, суд дійшов до висновку про підставність позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльність Вишнівецької селищної ради Збаразького району Тернопільської області в частині несвоєчасного розгляду заяви ОСОБА_4 від 4.06.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землевідводу.
В силу приписів п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Водночас, згідно ч.4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_4 від 4.06.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землевідводу з врахування правової оцінки наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Вишнівецької селищної ради Збаразького району Тернопільської Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Грушевського, 6, смт. Вишнівець, Збаразький район, Тернопільська область, 47313, код ЄДРПУО 04396420) в частині несвоєчасного розгляду заяви ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1) від 4.06.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землевідводу.
Зобов'язати Вишнівецьку селищну раду Збаразького району Тернопільської Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Грушевського, 6, смт. Вишнівець, Збаразький район, Тернопільська область, 47313, код ЄДРПУО 04396420) розглянути заяву ОСОБА_4 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1) від 4.06.2018 року про надання дозволу на розробку проекту землевідводу з врахування правової оцінки наданої судом у рішені.
У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Вишнівецьку селищну раду Збаразького району Тернопільської Тернопільської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення фізичній особі-підприємцю ОСОБА_4 земельної ділянки площею 34,0000 га. - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 29 березня 2019 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.