Рішення № 80795529, 18.03.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2019
Номер справи
500/2839/18
Номер документу
80795529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2839/18

18 березня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Жука А.В.

за участю:

секретаря судового засідання Порплиці Т.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 21.02.2018, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" (далі – позивач, ТОВ "Компанія - Авангард") з позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі – відповідач, ГУ ДФС у Тернопільській області) про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 21.02.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 21.02.2018 винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» № НОМЕР_1 яким товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" донараховано 192444,00 гривень штрафних (фінансових) санкцій за неподання звіту. На думку позивача, рішення не відповідає вимогам законодавства, висновки контролюючого органу відносно факту вчинення підприємством правопорушення є помилковими, оскільки такий звіт позивач подавати не мав, а тому, оскаржуване податкове повідомлення - рішення підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на мотиви, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив згідно відзиву на адміністративний позов від 21.01.2019, в якому зазначив, що посадові особи Головного управління ДФС у Тернопільській області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржене податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем правомірно, у зв'язку з чим просить в задоволені позову відмовити повністю.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 21 січня 2019 року о 10:00 год.

21.01.2019 у даній адміністративній справі оголошено перерву до 29.01.2019 до 10:00 год.

29.01.2019 відкладено підготовче засідання, у зв'язку з клопотанням представника відповідача на 04.02.2019.

31.01.2019 представником позивача через відділ документального забезпечення подано заяву про зміну (збільшення) підстав позову.

04.02.2019 у даній адміністративній справі оголошено перерву до 18.02.2019 до 12:00 год.

18.02.2019 судове засідання закрито та призначено справу до судового розгляду на 04.03.2019

04.03.2019 розгляд справи відкладено на 18.03.2019, у зв'язку з клопотанням Головного управління ДФС у Тернопільській області

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

ТОВ "Компанія - Авангард" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку в Головному управлінні ДФС у Тернопільській області.

Посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області згідно з вимогами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20; підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.2 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України на підставі наказу Головного управління ДФС у Тернопільській області №2091 від 20.10.2017 проведено позапланову невиїзну документальну перевірку з питань дотримання ТОВ "Компанія - Авангард" вимог податкового законодавства України в частині неподання звіту про контрольовані операції за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 після застосування штрафних санкцій.

За результатами перевірки складено акт №6888/19-00-14-02/30622473 від 03.11.2017, в якому зафіксовано порушення ТОВ "Компанія - Авангард" приписів підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині неподання звіту про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу по податковому повідомленні - рішенні №0000131401 від 12.01.2017, а також не задекларовано у поданому звіті про контрольовані операції за 2015 рік №9276999258 від 20.10.2017 інформацію про здійснення контрольовані операції з нерезидентом "Louis Dreyfus Commodities Suisse S.A." на суму 35200202,00 гривень (а.с. 27-32).

На підставі акта перевірки №6888/19-00-14-02/30622473 від 03.11.2017 відповідачем винесено податкові повідомлення - рішення від 24.11.2017 №0009411402 на суму 962220,00 гривень та №0009421402 на суму 352002,02 гривні.

Вказані податкові повідомлення - рішення оскаржені платником податку в адміністративному порядку до Державної фіскальної служби України.

Рішенням про результати розгляду скарги Державної фіскальної служби України від 16.02.2018 податкові повідомлення-рішення від 24.11.2017 №0009411402 та №0009421402 скасовані.

На підставі акта перевірки №6888/19-00-14-02/30622473 від 03.11.2017 та з врахуванням рішення про результати розгляду скарги №5786/6/99-99-11-03-01-25 від 16.02.2018 Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0001611402 від 21.02.2018, яким встановлено порушення підпункту 39.4.2. пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України та на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та пункту 120.4 статті 120 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 192444,00 гривні (а.с. 8).

Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням №0001611402 від 21.02.2018, прийнятим Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Вирішуючи даний спір суд виходить з того, що слід виходити з аналізу положень пункту 39.4 статті 39 та пунктів 120.3, 120.4 статті 120 Податкового кодексу України, які діяли в редакціях як до 31 грудня 2016 року , так і з 01 січня 2017 року.

Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (у редакції чинній до 01.01.2017) передбачено обов'язок платників податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. грн., подавати контролюючому органу звіт про контрольовані операції до 1 травня року, що настає за звітним.

Невиконання платником вимог пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України щодо подання звіту про контрольовані операції у визначений строк є податковим правопорушенням, яке тягне за собою фінансову відповідальність у вигляді застосування штрафних санкцій.

Згідно п. 120.3 ст.120 Податкового кодексу України, у редакції чинній до 1 січня 2017 року, у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції до платника податку застосовуються штрафні санкції у сумі, що становить 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Чинною з 01.01.2017 редакцією статті 120 Податкового кодексу України передбачено розмежування розмірів відповідальності платника податків за невиконання вимог підпункту 39.4.2. пункту 39.4 статті 39 Кодексу у формі неподання звіту про контрольовані операції (абз.2 п. 120.3 ст. 120 Кодексу) та несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції (абз.2 п. 120.4 ст.120 Кодексу).

Крім того, з 01.01.2017 року пункт 120.3 статті 120 Кодексу доповнено абзацами 5 та 6, якими втановлено новий вид податкового правопорушення, а саме : "неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення."

Отже, з 01 січня 2017 року до платника податків можуть застосовуватись фінансові санкції визначені пунктом 120.3 та пунктом 120. 4 статті 120 Податкового кодексу України за різні правопорушення:

- невиконання вимог пп. 39.4.2 п.39.4 ст. 39 Кодексу щодо подання звіту про контрольовані операції у строк визначений цією статтею;

- невиконання вимог п. 120.3 ст. 120 Кодексу щодо подання звіту про контрольовані операції після спливу 30 календарних днів, наступних за днем граничного строку сплати штрафу, передбаченого цим пунктом.

Також слід врахувати, що неподання звіту та несвоєчасне подання звіту є альтернативними ознаками складу одного правопорушення у вигляді невиконання вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу щодо подання звітності у визначений строк.

Згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0001611402 від 21.02.2018, контролюючим органом встановлено порушення саме підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Попередньою перевіркою ГУ ДФС у Тернопільській області (акт від 22.12.2016 №496/14-04/30622473) встановлено, що ТОВ "Компанія-Авангард" не було подано звіт про контрольовані операції за 2015 рік. За наслідками цієї перевірки до платника податків застосовано штрафні санкції у розмірі 365400,00 гривень, які були сплачені товариством у травні 2017 року.

Звіт про контрольовані операції ТОВ "Компанія-Авангард" подано 20.10.2017.

Тобто на момент порушення встановленого актом перевірки від 22.12.2016 в п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України була відсутня норма, яка б визначала обов'язок подання уточнюючого звіту платником податків, строків його подання, відповідальність за невиконання такого обов'язку, унеможливлює застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій та свідчить про безпідставність та протиправність спірного податкового повідомлення-рішення.

На момент винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення від 21.02.2018 та на час розгляду даної справи, попередньо винесене податкове повідомлення- рішення від 12.01.2017 не було скасовано. Слід зауважити, що актом перевірки №6888/19-00-14-02/30622473 від 03.11.2017 підтверджено сплату платником штрафних санкцій, визначених.

Як вбачається з матеріалів справи та доведено представником позивача у судовому засіданні платник податку вже поніс фінансову відповідальність за порушення вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України щодо подання звіту у строк визначений цією статтею.

Крім того, суд звертає увагу на наступні обставини.

Крім того, з аналізу

Відповідно до абзацу четвертого пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

10 листопада 2017 року товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" подано до Тернопільського окружного адміністративного суду позов про скасування податкового повідомлення-рішення від 12.01.2017 №0000131401, про що 13.11.2017 повідомлено Головне управління ДФС у Тернопільській області.

Отже, граничний строк сплати грошових зобов'язань, визначених податковим повідомленням - рішенням №0000131401 від 12.01.2017, з яким законодавцем повязано можливість застосування настання відповідальності за порушення встановлене абз. 5, 6 п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу України, на час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 21.02.2018 не настав у зв'язку із неузгодженістю податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія-Авангард", до прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, неодноразово повідомляло листом від 13.11.2017 та запереченням від 15.11.2017 на акт перевірки від 03.11.17 контролюючий орган про зміну граничних строків сплати штрафних санкцій, у зв'язку із оскарженням податкового повідомлення-рішення №0000131401 від 12.01.2017 та відповідно обов'язку подання звіту по контрольованих операціях.

При виникненні обов'язку платника податку подати звіт про контрольовані операції за 2015 рік у 2016 році законодавець не обмежував платника податків періодом протягом якого мав бути поданий такий звіт, та не встановлював відповідальності за таке неподання.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що платник податку зберігає і в 2017 році право на подання звіту по контрольованих операціях за 2015 рік без застосування штрафних санкцій, оскільки законодавець прямо не передбачив окремих перехідних норм та спеціальних норм права для таких правовідносин, а тому такі права не можуть бути обмежені або виключені за рішенням контролюючого органу.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 25.05.2018 по справі № 804/5049/17 (провадження К/9901/48126/18)

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області №0001611402 від 21 лютого 2018 року та вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки з аналізу положень пункту 39.4 статті 39 та пунктів 120.3, 120.4 статті 120 Податкового кодексу України, які діяли в редакціях як до 31 грудня 2016 року , так і з 01 січня 2017 року, та застосовуючи загально правовий принцип дії норми права у часі, суд приходить до висновку про безпідставність застосування податковим органом до ТОВ "Компанія-Авангард" штрафу за нормами, які почали діяти з 01 січня 2017 року, в той час коли склад правопорушення виник до цієї дати. Відсутність у 2016 році норми, яка б визначала обов'язок подання уточнюючого звіту платником податків, строків його подання, відповідальність за невиконання такого обов'язку, унеможливлює застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій та свідчить про безпідставність та протиправність спірного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладене, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сума понесених позивачем судових витрат із сплати судового збору в розмірі 2886,66 гривні, згідно квитанції №3537 від 21.12.2018 року (а.с.4).

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" (місцезнаходження: вул. Бригадна, 35, м. Тернопіль, 46012, код ЄДРПОУ: 30622473) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ:39403535) №0001611402 від 21 лютого 2018 року.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ:39403535) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія - Авангард" (місцезнаходження: вул. Бригадна, 35, м. Тернопіль, 46012, код ЄДРПОУ: 30622473) 2886,66 гривень (дві тисячі вісімсот вісімдесят шість гривень 66 копійок) судового збору, сплаченого відповідно до платіжного доручення №3537 від 21.12.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 28 березня 2019 року.

Головуючий суддя Жук А.В.

копія вірна:

Суддя Жук А.В.