Ухвала суду № 80795459, 28.03.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2019
Номер справи
500/684/19
Номер документу
80795459
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

Справа № 500/684/19

28 березня 2019 рокум. Тернопіль Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 48723. Адреса для листування: вул. С. Бандери, 104-22, м. Борщів, Тернопільська обл., 48700, РНОКПП: НОМЕР_1) до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місце знаходження: вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ: 41248539) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачем, ОСОБА_1 разом із адміністративним позовом подано заяву про звільнення від сплати судового збору, яку позивач мотивує тим, що вона є одинокою особою, дохід якої складає лише щомісячна пенсія за віком в розмірі 1913,08 грн.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI із змінами та доповненнями (надалі - Закон № 3674-VI).

Судовий збір згідно з частиною першої статті 3 Закону № 3674-VI справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з положеннями абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 гривень.

Таким чином, при зверненні до адміністративного суду позивач мала б сплатити судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 768,40 гривень (1921грн*0,4).

Відповідно до частин першої та третьої статті 8 Закону №3674-VI суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

Відповідно до положень частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення позивача від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати і єдиною визначальною підставою для правильного вирішення цього питання, в силу положень Закону №3674-VI та аналогічних положень КАС України, - є майновий стан позивача, який є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану конкретної особи та її неспроможність сплатити відповідні кошти.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справа Креуз проти Польщі право на суд не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Слід враховувати, що для звільнення від сплати судового збору заявником має бути надано докази, які б переконливо свідчили про наявність у нього виключних обставин, що обумовлюють відсутність можливості сплатити судовий збір як на теперішній час, так і в майбутньому.

На підтвердження відсутності можливості сплатити судовий збір позивач надала суду довідку Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №223 від 18.02.2018, що вона перебуває на пенсійному обліку в Борщівському відділенні Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України і одержує пенсію за віком в розмірі 1913,08 грн. Також позивачем подано акт обстеження житлових умов №8 від 20.02.2019 року, який містить рекомендації комісії Скала-Подільської селищної ради Борщівського району Тернопільської області щодо сприяння у покращенні житлово - побутових умов та надання максимальної допомоги усіма органами влади у межах їх компетенції.

Суд звертає увагу на те що 13.02.2018 року ОСОБА_2 Верховного Суду в ухвалі у справі №800/533/17 висловила позицію про те, що доказами майнового стану особи можуть слугувати, зокрема, довідка органу Пенсійного фонду України про розмір виплаченої пенсії за попередній календарний рік та довідка органу доходів і зборів про відсутність інших доходів за попередній рік.

Поряд з цим, ані посилання на певний факт, ані сам по собі факт непризначення/недоотримання пенсії не позбавляє конкретну особу права та можливості отримання інших доходів, з яких може бути сплачений судовий збір.

Однак, позивачем не подано належних доказів на підтвердження того, що розмір судового збору (768,40 грн.), який підлягає сплаті за звернення до суду із даним позовом,- перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Як вже було зазначено вище, такими документами можуть бути довідка органу Пенсійного фонду України про розмір виплаченої пенсії за попередній календарний рік та довідка про доходи, отримані за попередній календарний рік, видана органом Державної фіскальної служби за місцем податкового обліку позивача).

Таким чином, враховуючи те, що позивач не надала доказів, які б переконливо свідчили про наявність у неї виключних обставин, що обумовлюють відсутність можливості сплатити судовий збір як на теперішній час, так і в майбутньому, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про звільнення позивача від сплати судового збору.

Поряд з цим, поза увагою суду не може залитись те, що Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.

Тому, враховуючи те, що предметом спору є захист соціальних прав позивача, а також з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя щодо захисту таких прав, - суд дійшов до висновку про можливість відстрочення сплати судових витрат - до ухвалення судового рішення у справі.

Вказаний позов поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, у встановлений законом строк, з дотриманням правил підсудності та підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України, - відсутні.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п’ятої статті 262 КАС України, - дана адміністративна справа, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для її вирішення, - є справою незначної складності, та підлягає розгляду суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Керуючись статтями 4, 12, 171, 248, 257 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.

2. Відстрочити сплату судових витрат в розмірі 768,40 грн. - до ухвалення судового рішення у даній справі.

3. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.

4. Розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

5. Роз'яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження, у відповідності до положень статей 262-263 КАС України.

6. Встановити відповідачу, суб'єкту владних повноважень, - у відповідності до статей 162-164 КАС України, 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі - для подання відзиву на позовну заяву та доказів (якщо такі є та не були надані позивачем), які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову, а справу - вирішено за наявними матеріалами.

7. Повідомити сторонам, що позивач має право протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позов подати до суду відповідь на такий відзив, а відповідач - має право подати заперечення на відповідь протягом п'яти днів з дня отримання такої відповіді.

8. Роз'яснити сторонам, що відзив, відповідь на відзив, заперечення (заяви по суті справи) та додані до них документи повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України та одночасно з їх надісланням (наданням) до суду - повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи (до суду при цьому надається доказ такого надіслання/надання іншим учасникам справи).

9. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: https://adm.te.court.gov.ua/sud1970/gromadyanam/spravy/.

10. Копію ухвали направити сторонам, а відповідачу разом з копією даної ухвали направити також копію позовної заяви разом із додатками.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути частково оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише з підстави порушення правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суд через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Заперечення на дану ухвалу в частині, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Хрущ В.Л.

Копія вірна:

Суддя Хрущ В.Л.