Рішення № 80795408, 29.03.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
480/500/19
Номер документу
80795408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2019 р. Справа №480/500/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1І.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) визнати дії відповідача протиправними щодо відмови провести перерахунок раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 на підставі наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008;

2) зобов’язати відповідача скласти Список на ім’я ОСОБА_1 згідно Додатку 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, надіслати його до Сумського ОВК для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 згідно наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008.

Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

28.07.2008 наказом Міністра оборони України №377 були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів, що відповідно до ст.63 зазначеного вище закону є підставою для перерахунку його пенсії. Однак, на неодноразові звернення позивача щодо проведення підвищення та перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області протиправно такого перерахунку не здійснює.

Ухвалою суду від 13.02.2019 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник відповідача у справі подав відзив на позов (а.с.16-17), у якому зазначив, що Пенсійний Фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовців у зв’язку з виданням наказу Міністром оборони України від 28.07.2008 №377. У матеріалах пенсійної справи відсутня довідка Сумського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до вказаного наказу. У зв’язку з цим просив відмовити у задоволенні позову.

Позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.20-21), відповідно до якого вважає викладені у відзиві заперечення проти позову безпідставними та вважає, що за приписами п.п.1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377 відповідач зобов’язаний був здійснити перерахунок пенсії.

Ухвалою суду від 06.03.2019 позовну заяву було залишено без руху на підставі ч.13 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.24). Недоліки позовної заяви були усунені позивачем. Ухвалою суду від 22.03.2019 причина пропуску строку для звернення з позовом до суду позивачем була визнана поважною, вказаний строк було поновлено та продовжено розгляд справи на підставі ч.14 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.45).

Враховуючи, що предметом спору є оскарження дій відповідача щодо перерахунку пенсійних виплат, справа згідно п.2 ч.1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства країни розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає необхідним позов задовольнити частково з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 01.01.2007 як отримувач пенсії за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі – Закон №2262-ХІІ), що підтверджується посвідченням ветерана військової служби (а.с.12), пенсійним посвідченням (а.с.12), листа ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.11) та вбачається з відзиву (а.с.16).

Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 були затверджені схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням посадового окладу, визначеного вказаним наказом №377 від 28.07.2008 з дня набрання ним чинності, однак ГУ ПФУ листом від 30.01.2019 №77/В-11 відмовило йому у такому перерахунку пенсії (а.с.7,11).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підпунктом 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294), чинної на час виникнення спірних правовідносин, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (далі - Наказ №377) (набрав чинності 29.08.2008) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів витих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, в тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ Міністра оборони України №377 від 28.07.2008, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. Отже, підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі чинного на той час наказу Міністра оборони України, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.

Вказаний висновок, узгоджується з правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 16.03.2016 у справі №554/19053/14-а, у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №642/7645/16-а, від 17.07.2018 у справі №638/108/17.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 30.12.2013, у зв’язку з набранням чинності наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 №377, прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку, на підставі якого відбулось на той час підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців.

Разом з тим, відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що Пенсійний фонд України не повідомляв ГУ ПФУ в Сумській області про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв’язку з прийняттям наказу Міністром оборони України №377 від 28.07.2008, у зв’язку з чим, у відповідача, в свою чергу, не було підстав для направлення відповідних списків до Сумського обласного військового комісаріату та відповідно не було отримано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відтак, враховуючи, що відповідач, як державний орган, який зобов’язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України, не мав правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу, у зв’язку з прийняттям наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008, суд не вбачає у діях відповідача під час відмови, за таких обставин, у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 порушень вимог чинного законодавства, а тому вважає необхідним у задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області відмовити.

В той же час, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Приймаючи до уваги, що судом встановлено право позивача на перерахунок пенсії з 01.09.2008, у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу №377 від 28.07.2008, який станом на момент розгляду справи проведеним не був, та враховуючи, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України або органом, якому делеговано право, зокрема, визначати розміри посадових окладів, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України, суд, з урахуванням ч.1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає необхідним зобов’язати ГУ ПФУ в Сумській області скласти список на ім’я ОСОБА_1, згідно додатку 1 Порядку №45 та надіслати його до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 на підставі наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Сумській області суму судового збору в розмірі 768,40грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 24.01.2019 №4 (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на ім'я ОСОБА_1 згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 та надіслати цей список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 згідно наказу Міністра оборони України №377 від 28.07.2008.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 29.03.2019.

Суддя І.Г. Шевченко