
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/346/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання – Кисличенко О.В.,
позивача – ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
28 січня 2019 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач / ОСОБА_1М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (далі по тексту - відповідач / Полтавське об'єднане УПФУ в Полтавській області) в якому просив:
- визнати протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області перерахувати ОСОБА_1 трудовий стаж і відмову призначити виплату грошової допомоги,
- зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області здійснити перерахунок трудового стажу і врахувати до нього періоди роботи у Донецькому академічному театрі опери і балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року та у Донецькій дитячій музичній школі з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року,
- зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області призначити ОСОБА_1, виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка виплачується особам, які працювали 35 років в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем протиправно та в супереч нормам чинного законодавства України відмовлено у здійсненні перерахунку трудового стажу та призначенні грошової допомоги.
25 березня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив у якому відповідач зазначив, що в наданих для призначення пенсії документах відсутні довідки про статус навчального закладу, форми власності, печатки та здійснені виправлення, а тому управлінням прийнято рішення про відмову в призначенні грошової допомоги ОСОБА_1, згідно пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 55-56).
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1М перебуває на обліку в Полтавському об'єднаному УПФУ в Полтавській області.
Згідно протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (а.с. 122).
Загальний страховий стаж 44 роки 9 місяців 12 днів.
При цьому рішенням Полтавського об'єднаного УПФУ в Полтавській області від 29 серпня 2018 року №96 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні грошової допомоги згідно пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за відсутністю 35 років стажу роботи в закладах та установах державної чи комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, визначених чинним законодавством (а.с. 107-108).
Приймаючи дане рішення відповідач виходив з того, що в наданих до управління документах:
- відсутня довідка про статус навчального закладу (загальноосвітній чи позашкільний навчальний заклад), форми власності за період роботи ОСОБА_1 з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року в Донецькій дитячій музичній школі №1;
- відсутня уточнююча довідка за період роботи в Донецькому академічному театрі опери та балету на посаді артиста оркестру (тромбон) з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року із зазначенням форми власності. Згідно записів у трудовій книжці №5-6 (робота на посаді артиста оркестру (тромбон) в Донецькому академічному театрі опери та балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року) відсутня печатка організації та записів №7-8 (робота на посадах артиста оркестру (тромбон) в Донецькому академічному театрі опери та балету з 16 лютого 1978 по 10 вересня 1981 року) існують виправлення в даті призначення на посаду.
Позивач не погоджуючись із такою відмовою, звернувся до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальними законами, які визначають принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058- IV та Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-XII.
У відповідності до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до пункту "ж" статті 55 Закону України "Пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів при стажі творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, але не раніше досягнення 55 років.
За приписами пункту 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Частиною першою статті 56 Закону України "Пенсійне забезпечення" встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону України "Пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 (а.с. 34-38), судом встановлено, що у спірному періоді позивач:
- 01 січня 1978 року зарахований артистом оркестру (тромбон) тимчасово, 01 лютого 1978 року вивільнений, як тимчасово зарахований; з 16 лютого 1978 року зарахований на постійну роботу артистом оркестру (тромбон), 10 вересня 1981 року звільнений по статті 38 КЗпП УРСР (Донецький державний академічний театр опери та балету);
- 01 вересня 1981 року призначений на посаду викладача по спеціальності духовні інструменти, 11 червня 1982 року звільнений по статті 38 КЗпП УРСР (Донецька дитяча музична школа №1);
- 16 листопада 1983 року прийнятий на посаду викладача по спеціальності тромбон, 18 серпня 1984 року звільнений із посади по статті 38 КЗпП УРСР (Донецька дитяча музична школа №1).
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення страхового стажу до страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1191 (далі - Порядок №1191) до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Відомості Верховної ОСОБА_4 України, 1992 р., N 3, ст. 10), що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" (ЗП України, 1994 р., N 4, ст. 70; Офіційний вісник України, 2002 р., N 39, ст. 1820; 2004 р., N 46, ст. 3052); переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року №583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення" (ЗП України, 1992 р., N 11, ст. 271).
Полтавське об'єднане УПФУ в Полтавській області обгрунтовуючи свою відмову у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", посилається, зокрема на відсутність уточнюючої довідки за період роботи ОСОБА_1 в Донецькому академічному театрі опери та балету на посаді артиста оркестру (тромбон) з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року із зазначенням форми власності; довідки про статус навчального закладу (загальноосвітній чи позашкільний навчальний заклад), форми власності за період роботи з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року в Донецькій дитячій музичній школі №1, з цього приводу суд зазначає.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" робота викладачем у музичній школі зараховується до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, відповідно до Порядку №1191.
Крім того відповідно до пункту 2 примітки до постанови Кабінету Міністрів України №909 робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Згідно переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року №583 (зі змінами та доповненнями) право на пенсію за вислугу років мають, зокрема творчі працівники театрів опери і балету, музичних театрів, а саме артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах.
Щодо посилань відповідача у своїй відмові на ті обставини, що згідно записів у трудовій книжці №5-6 (робота на посаді артиста оркестру (тромбон) в Донецькому академічному театрі опери та балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року) відсутня печатка організації та в записах №7-8 (робота на посадах артиста оркестру (тромбон) в Донецькому академічному театрі опери та балету з 16 лютого 1978 по 10 вересня 1981 року) існують виправлення в даті призначення на посаду, суд зазначає наступне.
Згідно записів трудової книжки, 01 січня 1978 року позивач зарахований до Донецького державного академічного театру опери та балету артистом оркестру (тромбон) - тимчасово, при цьому з 16 лютого 1978 року зарахований на постійну роботу артистом оркестру (тромбон).
Згідно пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29 липня 1993 року №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи в трудовій книжці виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
10 вересня 1981 року ОСОБА_1 звільнено з Донецького державного академічного театру опери та балету по статті 38 КЗпП УРСР, при цьому запис про звільнення завірено печаткою установи.
Стосовно посилань відповідача на виправлення у записі №7 трудової книжки, а саме в даті призначення позивача на посаду, суд дослідивши трудову книжку не знаходить підстав вважати, що виправлення у році 1978 цифри 9 може ставити під сумнів прийняття позивача на роботу в Донецький академічний театр опери та балету в цей період, чи неможливість зарахувати період роботи в даній установі до трудового стажу.
Суд також звертає увагу Полтавського об'єднаного УПФУ в Полтавській області, що вимагаючи у позивача надання додаткових доказів на підтвердження трудового стажу, останній не враховує, що за імперативними вимогами статті 2 Закону України "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" від 18 січня 2018 року №2268-VIII діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Таким чином, відповідач фактично вимагає ОСОБА_1 надати документи, які в силу Закону України №2268-VIII на даний час є недійсними.
Варто також зазначити, що згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 12 серпня 1999 року №637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Констатуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Полтавським об'єднаним УПФУ в Полтавській області протиправно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку трудового стажу та врахування до нього періоди роботи у Донецькому академічному театрі опери і балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року та у Донецькій дитячій музичній школі з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року.
Враховуючи означене, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 трудовий стаж, яка викладена у Рішенні від 29 серпня 2018 року №96 та зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області здійснити перерахунок трудового стажу ОСОБА_1 і врахувати до нього періоди роботи у Донецькому академічному театрі опери і балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року та у Донецькій дитячій музичній школі з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області призначити ОСОБА_1, виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка виплачується особам, які працювали 35 років в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, суд зазначає наступне.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо призначення виплати грошової допомоги є дискреційним повноваженням, виключною компетенцією уповноваженого органу та здійснюється за результатами призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій ОСОБА_4 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої ОСОБА_4 Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині, з огляду на втручання в дискреційні повноваження відповідача, виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Однак, враховуючи те, що в ході розгляду справи суд дійшов висновків про протиправність відмови викладеної в рішенні від 29 серпня 2018 року №96, варто зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка виплачується особам, які працювали 35 років в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України cуд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип верховенства права, який відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи вищевикладене позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36000) до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, юридична адреса: вул. І.Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 трудовий стаж, яка викладена у Рішенні від 29 серпня 2018 року №96.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, юридична адреса: вул. І.Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) здійснити перерахунок трудового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36000) і врахувати до нього періоди роботи у Донецькому академічному театрі опери і балету з 01 січня 1978 року по 01 лютого 1978 року та з 16 лютого 1978 року по 10 вересня 1981 року та у Донецькій дитячій музичній школі з 01 вересня 1981 року по 11 червня 1982 року та з 16 листопада 1983 року по 18 серпня 1984 року.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, юридична адреса: вул. І.Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36000) про призначення виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, яка виплачується особам, які працювали 35 років в закладах та установах державної або комунальної власності на посадах, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, юридична адреса: вул. І.Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса місця проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 36000) витрати зі сплати судового збору в розмірі 382,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Повне рішення складено 29 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_5