
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/4483/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.,
за участі:
секретаря судового засідання - Безеги А.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідачів - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14 грудня 2018 року позивач ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Полтавській області в якій просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 830054/30481196 від 05 липня 2018 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року;
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг № 20663/30481196/2 від 25 липня 2018 року;
зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на невідповідність спірних рішень контролюючих органів вимогам чинного законодавства. Зазначив, що на вимогу фіскального органа, після зупинення реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року, позивачем надано письмові пояснення разом із усіма документами, що стали підставою для його формування. Проте, відповідні документи не враховані відповідачем під час прийняття рішення про відмову в реєстрації спірного розрахунку коригування в ЄРПН.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
12 лютого 2019 року судом одержано відзиви контролюючих органів на позов, у яких представник відповідачів просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що контролюючий орган, діючи у відповідності до приписів Податкового кодексу України, забезпечуючи виконання покладених на нього функцій та повною мірою використовуючи надані законодавством права, правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України прийняв рішення про відмову в реєстрації спірного розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року в ЄРПН. Причиною прийняття комісією вказаного рішення стало ненадання платником контролюючому органу документів, які не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію вищевказаного розрахунку коригування. Так, ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" не надано контролюючому органу копії договору постачання автотехніки з ТОВ "з іноземними інвестиціями "Торговий дім "МАЗ-Україна" /а.с. 111-112, 123-124/.
Ухвалою від 25 березня 2019 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, підготовче судове засідання закрито, справу призначено до розгляду по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечував, наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" є юридичною особою приватного права (код ЄДРПОУ 30481196) одним з напрямків господарської діяльності якого є діяльність у сфері торгівлі іншими автотранспортними засобами. Позивач у встановленому законом порядку зареєстрований платником податку на додану вартість.
Судом встановлено, що 25 серпня 2017 року між ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" (постачальник) та ТОВ "з іноземними інвестиціями "Торговий дім "МАЗ-Україна" (покупець) укладено договір постачання автотехніки № 25082017 за умовами якого постачальник взяв на себе зобов'язання продати, а покупець - прийняти та оплатити Товар для подальшого продажу кінцевому Замовнику на умовах ЕХW Франко-склад Продавця: м. Кременчук, вул. Молодогвардійців, 40 - самоскид SHACMAN SX3318DT366 кількістю одна одиниця (пункт 1.1 Договору). Пунктом 2 зазначеного Договору передбачено, що ціна визначеного пунктом 1.1 Договору Товару складає 2460000,00 грн., в тому числі ПДВ 410000,00 грн. та включає в себе зберігання Товару упродовж 1 місяця з дня його відвантаження /а.с. 75-78/.
20 листопада 2017 року між ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" (постачальник) та ТОВ "з іноземними інвестиціями "Торговий дім "МАЗ-Україна" (покупець) укладено додаткову угоду № 1 до договору постачання автотехніки № 25082017 від 25 серпня 2017 року, за умовами якої до пунктів 1, 2.1-2.2, 4.3 та 11 внесено зміни. Зокрема, уточнено ціну самоскида SHACMAN SX3318DT366, яка встановлена на рівні 2210000,00 грн. /а.с. 81/.
30 листопада 2017 року самоскид SHACMAN SX3318DT366 відвантажений на адресу покупця на підставі видаткової накладної № 134 від 30 листопада 2017 року /а.с. 72/ та переданий уповноваженому представнику останнього на підставі довіреності № 28 від 30 листопада 2017 року /а.с. 69/. Цього ж дня на підставі акта передачі автотранспортного засобу на відповідальне зберігання від 30 листопада 2017 року вищевказаний самоскид покупцем переданий на відповідальне зберігання постачальнику /а.с. 38/.
Крім того, 30 листопада 2017 року сформовано податкову накладну № 30 від 30 листопада 2017 року, яку 13 грудня 2017 року подано на реєстрацію в ЄРПН та прийнято контролюючим органом, що підтверджується квитанцією № 1 від 14 грудня 2017 року /а.с. 23-24/.
Разом із тим, 12 грудня 2017 року ТОВ "з іноземними інвестиціями "Торговий дім "МАЗ-Україна", керуючись пунктом 6.3 Договору постачання автотехніки № 25082017 від 25 серпня 2017 року, повернуто придбаний самоскид SHACMAN SX3318DT366 постачальнику, що підтверджується відповідним листом контрагента позивача, а також видатковою накладною (повернення) № ВП-0000013 від 12 грудня 2017 року /а.с. 57, 60/. Цього ж дня на підставі акта передачі автотранспортного засобу з відповідального зберігання від 12 грудня 2017 року самоскид SHACMAN SX3318DT366 покупцем повернуто з відповідального зберігання постачальнику /а.с. 66/.
Вищевказані обставини зумовили необхідність коригування кількісних і вартісних показників податкової накладної № 30 від 30 листопада 2017 року.
Так, 12 грудня 2017 року ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" складено та надіслано на реєстрацію до ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року /а.с. 20-21/.
Разом із тим, контролюючим органом з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрацію вищевказаного розрахунку коригування було зупинено через його відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених підпунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом МФУ № 567 від 13 червня 2017 року. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, про що зазначено в квитанції № 1 від 30 грудня 2017 року /а.с. 22/.
03 липня 2018 року позивачем на адресу контролюючого органа направлено повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо обґрунтованості формування розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року, реєстрацію якого зупинено /а.с. 29-48/.
Комісією Головного управління ДФС в Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації /надалі - Комісія/ прийнято рішення від 05 липня 2018 року № 830054/20481196 про відмову в реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року із зазначенням підстав для відмови у реєстрації РК "ненадання платником податків копій документів - договору, зокрема зовнішньоекономічного контракту, з додатками до них" /а.с. 49-50/.
16 липня 2018 року на рішення Комісії Головного управління ДФС в Полтавській області від 05 липня 2018 року № 830054/20481196 про відмову в реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року позивачем до ДФС України поданого скаргу /а.с. 53-54/.
За результатами процедури адміністративного оскарження рішення Комісії Головного управління ДФС в Полтавській області від 05 липня 2018 року № 830054/20481196 про відмову в реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року контролюючим органом вищого рівня прийнято рішення Комісії з питань розгляду скарг № 20663/30481196/2 від 25 липня 2018 року, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а спірне рішення - без змін /а.с. 17-18/.
Не погодившись із правомірністю дій та вищевказаних рішень контролюючих органів, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним рішенням та діям суб'єктів владних повноважень, а також відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику /пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України/.
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Абзацами першим, другим та третім пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Отже, платник податку-постачальник з настанням першої з умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, що діяла станом на момент зупинення реєстрації спірного розрахунку коригування), реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Пунктом 74.2 статті 74 Податкового кодексу України передбачалось, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений поставною Кабінету Міністрів України № 1294 від 29 грудня 2010 року, пункт 12 якого передбачав, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За змістом підпунктів 201.16.1 та 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Разом із тим, реєстрація поданого позивачем розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року зупинена у зв'язку з тим, що "розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним підпунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567" / а.с. 22/.
У свою чергу, підпунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (надалі Наказ № 567), передбачено, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС, зокрема, за таким критерієм: розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача-платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
Разом із тим, представник відповідачів не надав суду обґрунтованих пояснень щодо того яким чином зазначений критерій стосується спірного розрахунку коригування та із якою з двох можливих обставин контролюючий орган пов'язує відповідність розрахунку коригування позивача названим критеріям.
01 січня 2018 року набув чинності Закон України № 2245-VIII від 07 грудня 2017 року, яким з Податкового кодексу України виключено пункту 74.2 статті 74, а пункт 201.16 статті 201 викладено в новій редакції: "Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 (у подальшому - Порядок № 117), визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За приписами пунктів 19-20 Порядку № 117 комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 21 Порядку № 117 визначено, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно вимог пункту 22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, у спосіб, визначений Порядком № 117, позивачем направлено відповідачу пояснення разом із документами на підтвердження наявності підстав для складення спірного розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року.
Зі змісту спірних рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області № 830054/30481196 від 05 липня 2018 року про відмову в реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року та рішення Комісії з питань розгляду скарг № 20663/30481196/2 від 25 липня 2018 року судом встановлено, що останнє винесено у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів, а саме: договору, зокрема зовнішньоекономічного контракту, з додатками до них.
Суд звертає увагу на те, що ненадання зазначених документів зазначено єдиною підставою для відмови у реєстрації в ЄРПН спірного розрахунку коригування позивача та зумовило винесення спірних рішень контролюючими органами.
Слід зауважити, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджено факт надіслання позивачем на адресу контролюючого органа разом із повідомленням про надання пояснень та копій документів таких файлів: Договір постачання № 25082017 від 25 серпня 2017 року, видаткова накладна (повернення) № ВП-0000013 від 12 грудня 2017 року; лист про повернення товару від 12 грудня 2017 року; акт передачі на відповідальне зберігання від 30 листопада 2017 року; акт передачі на відповідальне зберігання від 12 грудня 2017 року; доручення № 28 від 30 листопада 2017 року; видаткова накладна № 134 від 30 листопада 2017 року /а.с. 31-48/, що у свою чергу в повному обсязі спростовує доводи відповідачів, на яких ґрунтуються їх спірні рішення.
Таким чином, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства, належним чином підтверджують інформацію, зазначену в розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року, та є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такого розрахунку коригування в ЄРПН.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний висновок наведено у постанові Верховного Суду від 23 жовтня 2018 року у справі № 822/1817/18.
Відповідачами у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для відмови позивачу в реєстрації спірного розрахунку коригування в ЄРПН.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість спірних рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області № 830054/30481196 від 05 липня 2018 року про відмову в реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року та рішення Комісії з питань розгляду скарг № 20663/30481196/2 від 25 липня 2018 року та наявність підстав для визнання їх протиправними та скасування.
Згідно із пунктом 28 Порядку № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п'яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.
При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної фіскальної служби України.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року в ЄРПН.
За викладених обставин позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-78, 90, 139, 241-246, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" (б-р Автокразівський, 19, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 30481196) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДФС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 830054/30481196 від 05 липня 2018 року про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної ПП "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду скарг № 20663/30481196/2 від 25 липня 2018 року.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників № 1 від 12 грудня 2017 року до податкової накладної Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" № 30 від 30 листопада 2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" (б-р Автокразівський, 19, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 30481196) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) гривні 00 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) на користь Приватного підприємства "Виробничо-комерційне підприємство "Альфатекс" (б-р Автокразівський, 19, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 30481196) судові витрати у розмірі 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 29 березня 2019 року.
СуддяОСОБА_3