
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2019 р. Справа № 400/533/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Рубіжна, 43/1, м. Миколаїв, 54025 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та додаткова премія згідно Дисциплінарного статуту ЗС України;
- зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України в Миколаївській області з 16.08.2018 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1, та виплачувати пенсію з 16.08.2018 року відповідно до вимог ч.ч. 2, 3 ст. 51,4, 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, в тому числі: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та додаткову премію з яких сплачені податки та збори, а також провести доплату різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 16.08.2018 року по день проведення доплати.
Ухвалою від 27.02.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ невірно здійснюється нарахування його пенсії, оскільки відповідачем при її нарахуванні зроблено без таких видів грошового забезпечення, як: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що такі види грошового забезпечення, як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія не належать до переліку грошового забезпечення, які враховуються для обчислення пенсії, оскільки не носять обов’язкового та постійного характеру, а є заохоченням в роботі і є тимчасовими. Пенсії обчислюються виходячи з розміру грошового забезпечення, до якого включаються тільки постійні виплати, а одноразові додаткові виплати, про які зазначає позивач, до нього не входять. За таких обставин, відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Суд в порядку ст. 263 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером, якому з 16.08.2018 року, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України № № 2262), була призначена пенсія за вислугу років. Вислуга років позивача на військовій службі станом на 15.08.2018 року склала 26 років 14 днів у календарному обчисленні та 30 років 8 місяців у пільговому обчисленні для призначення пенсії.
У зв'язку з отриманою інваліднісю ІІІ групи, що підстверджується посвідченням серії Є № 031407 від 28.11.2018 року, позивачу було призначено пенсію по інвалідності.
26.10.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою, в якій просив призначити та виплачувати йому з 16.08.2018 року пенсію з грошового забезпечення яке позивач фактично отримував під час проходження військової служби в у Головному управлінні розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України з урахуванням: грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткової премії згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України на підставі довідок Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.09.2018 року №248/3/8/1381д про нараховане та виплачене грошове забезпечення за період з 01.03.2018 року по 30.07.2018 року та від 21.09.2018 року № 248/3/8/1373д про оподаткування.
Листом від 09.11.2018 року № 3483-Р-07 відповідач відмовив позивачу в задоволенні його заяви у зв'язку з відсутністю законодавчих підстав для включення до грошового забезпечення для призначення ОСОБА_1 пенсії грошового забезпечення, як: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, оскільки вказані виплати не носять постійного характеру і не є щомісячними.
Згідно розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі позивача станом на 18.01.2019 року, пенсія ОСОБА_1 складається з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 9020,00 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5250,00 грн., середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. робота з таємн. виробами, носіями, документами (15%), надбавка за специфічні умови проходження служби (10%) премія - 4371,20 грн. Всього: 20121.20 грн.
Основний розмір пенсії склав 17606,05 грн. (60% грошового забезпечення у розмірі 12072,72 грн. за розрахунком за вислугу років; 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 14084,84 грн. з урахуванням доплати: в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (75%)). Вид підвищення або надбавки до пенсії: 449,10 грн. та 50,00 грн. - інвалід війни ІІІ групи/при виконанні обов'язків в/с. Підсумок пенсії? 18105,15 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 14970,00 грн.
Не погоджуюсь з вищезазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі – Закон України № 2011-XII).
Частиною 1 ст. 9 Закону України № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч. 2 та 3 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону України № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України № 2262.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон України № 2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України № 2262, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З наданої до позовної заяви довідки, виданої полковнику запасу ОСОБА_1 про те, що сума нарахованого грошового забезпечення (за видами) та одноразових видів грошового забезпечення, з якої були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2018 року по 30.07.2018 року № 248/3/8/1381д від 27.09.2018 року, вбачається, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та премія згідно Дисциплінарного статуту Збройних Сил України носять одноразовий характер. Отже, дані виплати не повинні бути включені до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія позивача.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин суд відмовляє позивачу в задоволенні його позову.
Керуючись ст. 2, 19, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Рубіжна, 43/1, м. Миколаїв, 54025, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 29.03.2019 року.
Суддя О.В. Малих