
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 березня 2019 р. № 400/437/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Фульги А.П., розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, м. Миколаїв, 54028
до відповідача:Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв,54018
третя особа:Громадська організація "Миколаївська обласна організація Всеукраїнського товариства політичних в'язнів і репресованих", АДРЕСА_2,54018
про:зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Інгульського об'єднаного управління ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору громадська організація «Миколаївська обласна організація Всеукраїнського товариства політичних в'язнів і репресованих» про зобов'язання нараховувати та виплачувати підвищення до пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком з 01.11.2018 року відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що на виконання постанови Ленінського районного суду м. Миколаєва позивач отримував підвищення до пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, проте з 01.11.2018 відповідач протиправно зменшив його розмір підвищення з 363 грн. до 43,52 грн.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.02.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив на позов, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки у зв'язку з відстуністю коштів позивачу виплачується підвищення до пенсії у розмірі, встановленому постановою КМУ № 654 від 16.07.2008 року.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Позивач, перебуває на обліку в УПФ в Ленінському районі м. Миколаєва і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач має статус члена сім'ї реабілітованого, який був примусово переселений, що підтверджується довідкою Прокуратури Миколаївської області від 12.03.2004 року №09-4-14.
Рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 12.08.2014 року по справі № 2-а/489/261/14 зобов'язано УПФУ в Ленінському районі м. Миколаєва нарахувати і виплатити позивачу у відповідності до п."г" ч.1 ст. 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підвищення до пенсії в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком починаючи з 16 січня 2014 року.
На виконання вказаного судового рішення відповідач виплачував позивачу підвищення до пенсії відповідно до пункту «г» ч. 1 ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до пункту «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення», призначені пенсії підвищуються репресованим особам, яких у подальшому було реабілітовано, призначені пенсії - на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.
Постановою КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» установлено, що з 1 вересня 2008 року громадянам, які необґрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, підвищення проводиться в розмірі 54,4 гривні, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - 43,52 гривні.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Тому суд застосовує норму вищезазначеного Закону України № 1788, який має вищу юридичну силу, ніж постанова КМУ № 654 від 16.07.2008 року.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів судом до уваги не приймається, оскільки неналежне фінансування не є підставою для невиконання вимог закону.
Так, відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" та багатьох інших, Держава в межах своєї свободи дій вправі визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду з яких підстав припинив виконувати рішення суду та сплачувати позивачу підвищення до пенсії відповідно до пункту «г» ст. 77 Закону України № 1788.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_3,, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) до Інгульського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) задовольнити.
2. Зобов'язати Інгульське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250638) нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_3,, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) підвищення до пенсії у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком з 01.11.2018 року відповідно до п. «г» ст. 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П’ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. П. Фульга