
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 1.380.2019.000252
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий-суддя Костецький Н.В.,
секретар судового засідання Витвицька В.П.,
за участю:
позивач ОСОБА_1,
представник позивача ОСОБА_2,
представник відповідача Михайлович А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку спрощеного позовного повадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру щорічної премії з 56,59 % до 50,79%;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням встановленого розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 %;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області видати грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням розрахунку розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 %.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що наказом відповідача ОСОБА_1 первинно була встановлена премія у розмірі 56,59%. Протягом служби на посаді, позивач не вчиняв жодні дії, які надали право керівництву зменшити розмір зафіксованої премії, належним чином виконував обов'язки, не притягався до дисциплінарної відповідальності, чи інше. Премія була затверджена у розмірі 56,59 % та становила 3568,00 грн на місяць, а з 05.04.2018 по 06.04.2018 була 237,87 грн. Враховуючи, що відповідач неправомірно зменшив відсоткову величину премії, тобто фактично позбавив ОСОБА_1 такої, а тому і грошове забезпечення було нараховано неправильно.
Ухвалою суду від 08.02.209 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 04.03.2019 (вх. № 7217), у якому зазначає, що при розрахунку грошового забезпечення позивача, ГУНП та його посадові особи діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У постанові Верховного Суду у справі № 805/1182/17-а зазначено, що встановлення премії є правом, а не обов'язком керівника, і її розмір залежить від особистого внеску поліцейського в загальний результат служби та виплачується у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції, а отже, позовні вимоги, які наведені у позовній заяві ОСОБА_1, є безпідставними. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 11.03.2019 суд ухвалив перейти із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду справи № 1.380.2019.000252 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, вказаних в позовній заяві, просили позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Згідно з наказом ГУ НП у Львівській області від 06.04.2018 № 231 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника сектору кримінальної поліції Золочівського відділу поліції ГУ НП з 06.04.2018 за власним бажанням.
22.10.2018 наказом ГУ НП у Львівській області № 661 о/с внесено зміни у п. 1 наказу ГУНП від 05.04.2018 № 229 о/с та слід читати: ОСОБА_1 /М-254323/, який мав спеціальне звання майор міліції, на посаду заступника начальника сектору кримінальної поліції Золочівського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, встановивши посадовий оклад у розмірі 2850 грн та вислугу років для виплати надбавки за стаж служби в поліції: 17 років 07 місяців 29 днів, присвоївши йому спеціальне звання майор поліції, закріпивши спеціальний жетон з індивідуальним номером (0118679).
17.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Начальника ГУ НП у Львівській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_4, з заявою, в якій, зокрема, просив здійснити перерахунок та оплату грошового забезпечення за 05.04.2018 та 06.04.2018 у зв'язку зі зміною стажу роботи в поліції та збільшенням складової частини грошового забезпечення (надбавки за стаж служби в поліції з 30% до 35%).
02.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Начальника ГУ НП у Львівській області генералу поліції третього рангу ОСОБА_4, з заявою, у якій згідно розділу І ст. 11, 12, 19 та розділу III статті 6 наказу МВС від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" просив здійснити нарахування та виплату грошового забезпечення за період часу з 07.11.2015 до 04.04.2018.
Головним управлінням ГУ НП у Львівській області листом від 13.11.2018 № К-296/оп/05/17-2018 повідомлено, що підстав для виплати грошового забезпечення за період з 07.11.2015 до 04.04.2018 не має, тому що відповідно до п. 6 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад. ОСОБА_1 на посади поліцейського у вказаному періоді не призначалися. Крім того ОСОБА_1 виплачувались кошти за вимушений прогул ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області.
23.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Начальника ГУ НП у Львівській області генералу поліції третього рангу ОСОБА_4, з заявою, у якій повторно просив здійснити перерахунок та доплату грошового забезпечення за період з 05.04.2018 до 06.04.2018.
Головним управлінням ГУ НП у Львівській області листом від 17.12.2018 № К-317/оп/05/17-2018 повідомлено, що грошове забезпечення поліцейським виплачується в рекомендованих розмірах, відповідно до Методичних рекомендацій Національної поліції України за категоріями посад поліцейських та стажу служби в поліції. Так по посаді заступник начальника сектору (відділення) рекомендований розмір грошового забезпечення зі стажем служби в поліції більше 10 років становить до виплати 10250,00 грн. При збільшенні розміру надбавки за стаж служби в поліції з 30% до 35% було змінено розмір щомісячної премії з 56,59% до 50,79%. При цьому розмір грошового забезпечення не змінився. Відповідно до вказівки Національної поліції України від 26.01.2018 № 1056/09/29-2018 заборонено збільшувати рекомендований розмір грошового забезпечення поліцейським, які виявили бажання звільнитися зі служби в поліції. Враховуючи вищенаведене, підстав для, перерахунку грошового забезпечення за 05-06.04.2018 року не має.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції унормовано постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова КМУ № 988) та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 (далі - Порядок № 260).
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Згідно п. 1 Постанови № 988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби (абзац 1 підпункту 2 пункту 4 Постанови № 988).
Виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ (п. 2 Постанови № 988).
Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, визначено критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання).
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять:
1) посадовий оклад;
2) оклад за спеціальним званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);
4) премії;
5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктами 4, 5 ч. 10 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України; у повному обсязі користується гарантіями соціального та правового захисту, передбаченими цим Законом та іншими актами законодавства.
Пунктом 12 розділу ІІ Порядку № 260 передбачено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.
Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.
У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.
Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.
Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Судом встановлено, що премія ОСОБА_1 встановлено у розмірі 56,59 %.
У зв'язку з зміною стажу роботи в поліції (17 років 08 місяців 00 днів) збільшено складову частини грошового забезпечення, а саме надбавку за стаж служби в поліції з 30% до 35%.
Однак, відповідно до довідки від 07.11.2018 № 307/75 про розмір грошового забезпечення, яке було нараховане та виплачене майору поліції ОСОБА_1 по видах нарахування за період з 05.04 по 06.04.2018, позивачу призначено і виплачено надбавку за стаж служби в поліції (35%) 113,17 грн та премію (50,79 %) у розмірі 221,70 грн.
Суд зазначає, що відповідачем не зазначено конкретних причини, які стали підставою для зменшення розміру премії, а лише згідно листа від 17.12.2018 № К-317/оп/05/17-2018 Головним управлінням ГУ НП у Львівській області повідомлено, що при збільшенні розміру надбавки за стаж служби в поліції з 30% до 35% було змінено розмір щомісячної премії з 56,59% до 50,79%.
В матеріалах справи відсутні докази, щодо неналежного виконання позивачем його посадових обов'язків, а також відсутні докази, що підтверджують, що позивач не дотримувався законодавства, порушив Присягу поліцейського, не виконував вимоги статутів і наказів начальників чи притягувався до дисциплінарної відповідальності.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено позивачу розмір премії за період з 05.04 по 06.04.2018 з 56,59 % до 50,79 %, відтак позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру щорічної премії з 56,59 % до 50,79% та зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням встановленого розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 % підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області видати грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням розрахунку розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 % суд зазначає таке.
Згідно до пункту 1 та 3 Розділу IV Порядку № 260, у разі переміщення по службі (переведення, відрядження, переходу), а також звільнення поліцейського зі служби в поліції фінансовий підрозділ зобов'язаний виплатити йому належні види грошового забезпечення, про що зробити відповідні записи в грошовому атестаті за формою, визначеною у додатку 2 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Крім того, у рішенні від 20.03.2002 № 5-рп/2002 Конституційний Суд України зазначив, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. У рішенні від 22.05.2008 № 10-рп/2008 Конституційним Судом України зазначено, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Як вже встановлено судом позивачу встановлено надбавку за стаж служби в поліції 35% та премію у розмірі 56,59%.
Однак, згідно долученого до матеріалі справи грошового атестату від 12.06.2018 № 20/75 зазначено, що ОСОБА_1 мав надбавку за стаж служби у розмірі 30% та премію у розмірі 56,59 %.
Відтак, відповідачем безпідставно у п. 4 грошового атестату № 20/75 зазначено надбавку за стаж служби у розмірі 30%, тобто у розмірі меншому від фактично встановленої (35 %).
З огляду на наведене, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання відповідача видати грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням розрахунку розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 %.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2305,20 грн підлягає стягненню на користь позивача з Головного управління Національної поліції у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 9, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру щорічної премії з 56,59 % до 50,79%
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області перерахувати грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням встановленого розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 %.
4. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області видати грошовий атестат ОСОБА_1 із зазначенням розрахунку розміру премії 56,59 % та надбавкою за стаж служби в поліції 35 %.
5. Судовий збір в розмірі 2305,20 грн присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Генерала Григоренка, 3, м. Львів, 79007, ЄДРПОУ 40108833).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст судового рішення складено 29.03.2019.
Суддя Костецький Н.В.