Рішення № 80794040, 25.03.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2019
Номер справи
1340/4966/18
Номер документу
80794040
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4966/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя Костецький Н.В.

секретар судового засідання Витвицька В.П.,

за участю:

представник позивача ОСОБА_1,

представник відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Миколаївської міжгосподарської шляхо-будівельної дільниці № 38 про застосування заходів реагування, -

встановив:

Головне управління Держпраці у Львівській області (далі – позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Миколаївської міжгосподарської шляхо-будівельної дільниці № 38 (далі – відповідач, Миколаївська МШБД №38), у якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме – зобов’язати заборонити виконання гірничих робіт на Новотростянецькому родовищі будівельних пісків до усунення зазначеного в позовній заяві порушення.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 14.05.2018 по 25.05.2018 позивачем було проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог законодавчих нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення, які створюють загрозу життю працівників Миколаївській МШБД №38, а саме відсутній акт про надання гірничого відводу на Новотростянецьке родовище будівельних пісків, що є порушенням ст.19 Закону України «Про надра», ст.24 Гірничого закону України, п.26 Положення про порядок надання гірничих відводів, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року №59. У зв'язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Миколаївської МШБД №38.

Ухвалою суду від 29.10.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

21.11.2018 року постановлено ухвалу про перехід із спрощеного позовного провадження до розгляду справи №1340/4966/18 за правилами загального позовного провадження.

17.12.2018 представником відповідача у судовому засіданні було подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що у Миколаївської МШБД №38 наявний акт про надання гірничого відводу від 23.10.2012 №76 та спеціальний дозвіл на користування надрами. Відповідно, всі гірничі роботи проводяться відповідачем на основі чинних дозвільних документів та без порушення вимог законодавства. Також відповідачем було усунуто й інші виявлені порушення законодавства про охорону праці, що підтверджується листами в ГУ Держпраці у Львівській області від 25.06.2018 та від 27.06.2018. Відтак правові підстави про застосування заходів реагування відсутні.

Позивачем 27.12.2018 на адресу Львівського окружного адміністративного суду подано відповідь на відзив (вх.№41849), згідно якої відповідно до ч.3 ст.17 Кодексу України про надра гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами і підлягають реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці. Акт гірничого відводу відповідача виданий 23.10.2012, однак довідки про те, що такий зареєстрований в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці не надано, а спеціальний дозвіл на користування надрами виданий у 2017 році. Крім того, з аналізу пункту 4 Положення про порядок надання гірничих відводів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 59 від 27.01.1995, акт гірничого відводу видається лише на підставі спеціального дозволу, який на момент видачі акту гірничого відводу не існував. Спеціальний дозвіл Миколаївської МШБД №38 був анульований 17.08.2012, тобто ще до отримання на підставі такого акту гірничого відводу, який доданий до відзиву відповідачем.

09.01.2019 (вх.№870) відповідачем подано заперечення, в якому зазначає, що позивачем не враховано, що акт про надання гірничого відводу був наданий Миколаївській МШБД №38 23.10.2012, а редакція ч.3 ст.17 Кодексу України про надра, яка передбачає обов'язок реєстрації такого в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, набрала чинності 17.11.2012 року. Крім того, надання гірничого відводу відбувалося ще за чинного спеціального дозволу на користування надрами №3876 від 09.06.2006. В подальшому, 23 жовтня 2012 року, сесія Львівської обласної ради ухвалила рішення № 610 про надання Миколаївській МШБД №38 гірничого відводу площею 5,3 га. Згідно вимоги п.12 Положення про порядок надання гірничих відводів спеціальний дозвіл та акт про надання гірничого відводу стосуються тієї ж ділянки надр площею 5,3 га, щодо якої в спеціальному дозволі визначені географічні координати. Крім того, саме рішення про надання відповідачу гірничого відводу ГУ Держпраці у Львівській області не оскаржувалося. Тобто, у відповідача, яке є гірничим підприємством у розумінні ст.24 Гірничого закону України є наявний і спеціальний дозвіл на користування надрами, і акт про надання гірничого відводу щодо тієї ділянки надр, на якій підприємством проводяться гірничі роботи.

11.03.2019 (вх. №7896) представником позивача подано письмові пояснення, згідно яких у відповідача також відсутній погоджений календарний план розвитку гірничих робіт на 2018 рік, що є порушенням пункту 1.2 розділу IV Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом (НПАОП 0.00-1.24-10). Пункт 1.2 розділу IV Правил охорони праці, містить вимогу, що під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом (НПАОП 0.00-1.24-10), містись наступну вимогу, гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт відповідно до Гірничого Закону України повинно мати: спеціальний дозвіл на користування надрами; акт про надання гірничого відводу; технічний проект розробки родовища корисних копалин, затверджений і погоджений в установленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково - контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми). Окрім цього відповідно до ст.51 Кодексу України про надра, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра. Частина 5 стаття 19 Гірничого Закону України містить вимогу, що план розвитку гірничих робіт підприємства щорічно розглядається та погоджується з органами гірничого нагляду. На даний час календарний план розвитку гірничих робіт на 2018 рік не погоджений, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, які викладені в заявах по суті, просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у заявах по суті на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі наказу від 10.05.2018 № 0980-П, направлення на проведення перевірки від 10.05.2018 № НОМЕР_1 Держпраці у Львівській області у період з 14.05.2018 по 25.05.2018 було проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Миколаївської МШБД № 38.

Перевірка була проведена згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювання ГУ Держпраці у Львівській області на 2018 рік, затвердженого наказом ГУ Держпраці у Львівській області від 21.11.2017 №197-ОД.

За результатами проведеної перевірки позивачем складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 25.05.2018 року №13/18/091/0504. Примірник акта перевірки отримано директором Миколаївської МШБД №38 ОСОБА_4

Згідно листів №30 від 25.06.2018 року (про усунення порушень п.1-п.18, п.20-п.24, п.26-п.30, п.33-п.42) та №32 від 27.06.2018 року (про усунення порушень п.18,19,25) до ГУ Держпраці у Львівській області (а.с.58-61) відповідачем більшість виявлених порушення законодавства про охорону праці були усунуті.

Згідно позовної заяви, позивач зазначає, що перевіркою встановлено порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема, відсутній акт про надання гірничого відводу на Новотростянецьке родовище будівельних пісків (пункт 31 розділу V Акту).

Відповідно до статті 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України. Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів. Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу ( ч. 1 ст. 19 цього Кодексу).

Наведене свідчить, що чинним законодавством чітко визначений документ, який посвідчує право на користування надрами - акт про надання гірничого відводу.

Відповідно до ч. 1-ч. 5 ст. 17 Кодексу України про надра (в редакції від 06.05.2012, на момент отримання відповідачем акта гірничого відводу) гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, будівництва і експлуатації підземних споруд та інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, надаються Державним комітетом України по нагляду за охороною праці, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами народних депутатів і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду.

При наданні гірничих відводів вирішуються питання щодо правильності поділу родовищ корисних копалин на окремі гірничі відводи з метою запобігання залишенню поза гірничими відводами менш цінних ділянок родовищ та не придатних для самостійної розробки, дотримання вимог безпеки під час проведення гірничих і

підривних робіт при розробці родовищ корисних копалин та при використанні надр для інших цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, відвернення небезпеки для людей, майна та навколишнього природного середовища.

Порядок надання гірничих відводів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 3, 11 Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59 (далі - Положення № 59) (в редакції 16.08.2012) право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Земельні ділянки для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, якщо інше не передбачено актами законодавства, виділяються після надання гірничого відводу в порядку, передбаченому чинним земельним законодавством.

Гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міською Радами народних депутатів.

Для одержання гірничого відводу підприємство чи громадянин залежно від виду родовища корисних копалин подає заявку місцевому органу державного гірничого нагляду або ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, обласній, Київській чи Севастопольській міській ОСОБА_3 народних депутатів.

Заявка включає в себе: заяву, в якій зазначаються найменування підприємства чи відомості про громадянина, що мають намір одержати гірничий відвід, місцезнаходження гірничого відводу та мета, для якої він одержується; проект гірничого відводу у двох примірниках, складений відповідно до додатка № 2. Інвестори, з якими укладено угоду про розподіл продукції, подають до заяви зазначену угоду (п. 22, 23 Положення №59).

Надані гірничі відводи реєструються у книзі обліку гірничих відводів, наданих для використання ділянок надр за формою додатка №4. Крім того, надані гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення підлягають реєстрації в

органах державного гірничого нагляду (п. 27 Положення № 59).

Згідно п.25 Положення № 59 рішення стосовно заявки на одержання гірничого відводу приймається протягом не більше 21 дня.

До прийняття рішення розглядається і перевіряється: правильність і обґрунтованість меж гірничого відводу з урахуванням вимог чинного законодавства про надра; відповідність проекту гірничого відводу вимогам цього Положення та наявність документів, які додаються до проекту; проект гірничодобувного об'єкта чи підземної споруди, для яких надається гірничий відвід, в частині повноти і обґрунтованості проектних рішень щодо раціонального і комплексного використання надр, а також забезпечення безпеки людей, майна, будівель, споруд та навколишнього природного середовища.

Надання гірничого відводу оформлюється актом, а також надписом у верхньому правому куті копії топографічного плану (додатки № 1 і 3). Акт складається у двох примірниках. Один примірник акту і проекту гірничого відводу зберігається в органі, що його надав, інший видається підприємству чи громадянину, які подали заявку.

У разі незгоди з рішенням про надання гірничого відводу воно може бути оскаржено в установленому порядку (п. 26 Положення № 59).

Отримавши спеціальний дозвіл на користування надрами № 3876 від 09.06.2006, відповідач почав здійснювати передбачені законодавством дії, необхідні для початку розробки родовища.

Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Бродківської сільської ради Миколаївського району Львівської області від 23.04.2012 № 274 погоджено дозвіл на виготовлення гірничого відводу для розробки Новотростянецького кар'єру піску площею 5,3 га (а.с. 87).

Рішенням Миколаївської районної ради Львівської області від 24.04.2012 № 212, враховуючи те, що земельна ділянка перебуває в оренді, наявність спеціального дозволу на користування надрамивід 09.06.2006 № 3876 терміном на 20 років, керуючись постановою КМУ №59 від 27.01.1995 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», ст. 16 Кодексу України «Про надра», ст. 10 Земельного кодексу України, погоджено надання Миколаївській МШБД №38 гірничого відводу площею 5,3 га Новотростянецького родовища піску на території Бродківської сільської ради поблизу с.Тростянець (а.с. 79).

Листом від 14.06.2012 № 2-6.1-12/1894 ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області повідомлено, що Миколаївській МШБД № 38 погоджено проект розробки і технічної рекультивації Новотростянецького родовища будівельних пісків в Миколаївському районі Львівської області, в частині додержання вимог законодавства про надра, за умови виконання підприємством вимог законодавства з питань охорони надр, охорони праці та промислової безпеки під час розробки родовища піску (а.с.54).

Згідно листа Постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради № К-03-474 від 14.08.2012 (а.с. 83) під час засідання комісією погоджено питання щодо надання (переоформлення) гірничого відводу Миколаївській МШБД №38 для продовження розробки Новотростянецького родовища будівельних пісків, розташованого у Миколаївському районі Львівської області та вирішено винести його на розгляд сесії Львівської обласної ради.

Рішенням сесії Львівської обласної ради №610 від 23.10.2012 вирішено надати Миколаївській МШБД №38 гірничий відвід площею 5,3 га в користування до 2026 року з метою видобування пісків, придатних для виробництва будівельних розчинів і шляхо-будівельних робіт та вапняків, придатних для випалювання будівельного вапна і виготовлення вапнякового борошна, у межах Новотростянецького родовища, розташованого в 0,5 км на південь від с.Тростянець Миколаївського району Львівської області (а.с.84).

В матеріалах справи відсутні відомості щодо скасування вказаного рішення про надання гірничого відводу від 23.10.2012 у встановленому законом порядку, а оцінка його законності не входить в межі даного судового розгляду.

Акт про надання гірничого відводу Миколаївській МШБД №38 виданий 23.10.2012 року з терміном чинності до 09.06.2026 (а.с. 55).

Згідно ч. 3 ст. 17 Кодексу України про надра (в редакції від 06.05.2012, станом на момент отримання акту про надання гірничого відводу) гірничі відводи для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення надаються ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами народних депутатів і підлягають реєстрації в органах державного гірничого нагляду.

Обов'язок реєстрації акту про надання гірничого відводу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, станом на 23.10.2012 така не містила.

Щодо відсутності календарного плану розвитку гірничих робіт на 2018 рік, погодженого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (пункт 32 розділу V Акту) суд зазначає наступне.

Згідно позовної заяви позивач просив застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме – зобов’язати заборонити виконання гірничих робіт на Новотростянецькому родовищі будівельних пісків до усунення зазначеного в позовній заяві порушення.

Позовна заява містила обґрунтування лише стосовно відсутності акту про надання гірничого відводу на Новотростянецьке родовище будівельних пісків.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

Оскільки позовна заява та заяви по суті справи не містили посилання на відсутність календарного плану розвитку гірничих робіт, суд здійснює розгляд справи в межах наведених у позовній заяві мотивів і підстав.

Враховуючи фактичне виконання відповідачем виявлених перевіркою щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки порушень, а також наявність чинного до 2026 року на момент перевірки акту про надання гірничого відводу на Новотростянецьке родовище будівельних пісків від 23.10.2012, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача.

Крім цього позивачем не обгрунтовано підставність звернення з даним позовом для захисту безпеки та здорових умов праці за наявності у відповідача акту про надання гірничого відводу на Новотростянецьке родовище будівельних пісків від 23.10.2012 чинного до 2026 року та спеціального дозволу на користування надрами № 6212 від 28.07.2017

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позивач не довів обґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні позову.

Керуючись статтями 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

вирішив:

У задоволенні позову Головного управління Держпраці у Львівській області до Миколаївської міжгосподарської шляхо-будівельної дільниці № 38 про застосування заходів реагування відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складено 29.03.2019.

Суддя Костецький Н.В.