
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2019 року №320/6984/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, Управління Державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправною бездіяльність,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, Управління Державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України Головного територіального управління юстиції у Київській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та стягнення недоплаченої пенсії ОСОБА_1, інваліду 2 групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011;
- зобов'язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати довідку про нарахування та суму заборгованості пенсії щодо ОСОБА_1, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4862/2011;
- зобов'язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011 - з урахуванням виплачених з листопада 2011 року сум;
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України Головного територіального управління юстиції у Київській області - стосовно виконавчого провадження та виконання постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011, щодо ОСОБА_1;
- зобов'язати Управління Державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України Головного територіального управління юстиції у Київській області - виконати постанову Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011, щодо ОСОБА_1.
В обґрунтування чого зазначив, що вказані бездіяльності відповідачів порушують право позивача на гідне життя та мирне володіння своїм майном, гарантовані статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання.
Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, Управління Державної виконавчої служби Міністерства Юстиції України Головного територіального управління юстиції у Київській області просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає, що відповідальними особами відповідача 2 вжито усіх заходів, які передбачені Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 та спрямованих на реальне, повне і фактичне виконання рішення суду щодо перерахування на користь позивача пенсії.
Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області правом на подання до суду відзиву із запереченнями проти позову не скористалось.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Позивач є інвалідом 2 групи, потерпілим в наслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії та отримує пенсію як інвалід в наслідок аварії на ЧАЕС.
Постановою Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року у справі №2-а-4732/2011 вирішено: зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», основну пенсію із розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 27.10.2010 року з урахуванням вже виплачених сум, та відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 75%мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат; зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити перераховану додаткову пенсію ОСОБА_1 за період з 27.10.2010 року, з урахуванням вже виплачених сум.
Відповідач-1 здійснив перерахунок та виплачував ОСОБА_1 пенсію як інваліду 2 групи, потерпілому в наслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії до листопада 2011 року.
Відповідач-1 з листопада 2011 року припинив виконувати постанову Іванківського районного суду Київської області.
Позивач звернувся до Відповідача-1 з письмовою заявою про поновлення виплати пенсії відповідно до постанови Іванківського районного суду від 16 травня 2011 року № 2-а- 4732/2011 та з проханням надати довідку по заборгованості виплати пенсії, на що отримав письмову відповідь Відповідача-1 від 01.11.2018року № 52/1-Д/1 про відмову стосовно виконання вказаної постанови.
Позивач звернувся до Відповідача-2 з письмовою заявою стосовно виконавчого провадження та виконання постанови Іванківського районного суду від 16 травня 2011 року № 2-а-4732/2011, на що 31.10.2018р. № Д-1836/02.2 отримав відповідь про відмову стосовно виконання постанови Іванківського районного суду від 16 травня 2011 року № 2-а- 4732/2011.
Вважаючи такі дії відповідача-1 та відповідача-2 незаконними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та приписи законодавства.
Судом встановлено, що постановою Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року у справі №2-а-4732/2011 вирішено: зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», основну пенсію із розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загально обов’язкове державне пенсійне страхування», за період з 27.10.2010 року з урахуванням вже виплачених сум, та відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 75%мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням проведених виплат; зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплатити перераховану додаткову пенсію ОСОБА_1 за період з 27.10.2010 року, з урахуванням вже виплачених сум.
Частиною другою статті 14, статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України.
Вищезазначена постанова суду виконана відповідачем-1, розмір пенсії перерахований, сума доплати становила 52190,84 грн. та була виплачена у липні 2011 року.
Зазначені виплати у розмірах, визначених постановою суду, проводились до листопада 2011 року.
Виходячи із змісту ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи. Відповідно до вимог статей 2, 6, 104 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства захисту підлягають тільки порушені права, а не ті, які можуть бути порушені у майбутньому.
Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 року №8, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та виплати підвищення до пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.
19 червня 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3491-УІ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, що у 2011 році положення, зокрема, ст. ст. 39,50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Аналогічні положення містяться у законах України про Державний бюджет України в наступних роках.
На виконання вимог вищезазначених Законів, Кабінетом Міністрів України прийнято постанови від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року та від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012 року.
Рішеннями Конституційного суду України від 26.12.2011р. № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 року №3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.
Крім того, Законом України від 28.12.2014 № 76-УІІІ з 01.01.2015 року виключено ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та внесено зміни до статей 50,54 даного закону. Згідно ст.50 особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.54 умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Отже, виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті, розмір яких було встановлено на виконання судових рішень, у період дії постанов Уряду №745, №1210 здійснюються у розмірах, визначених цими нормативними актами.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необгрунтованість вимог позивача: визнати протиправною бездіяльність Вишгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо перерахунку та стягнення недоплаченої пенсії ОСОБА_1, інваліду 2 групи, потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011; зобов'язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати довідку про нарахування та суму заборгованості пенсії щодо ОСОБА_1, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4862/2011; зобов'язати Вишгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до постанови Іванківського районного суду Київської області від 16 травня 2011 року за №2-а-4732/2011 - з урахуванням виплачених з листопада 2011 року сум, відповідно в їх задоволенні слід відмовити.
Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача-2 з письмовою заявою стосовно виконавчого провадження та виконання постанови Іванківського районного суду від 16 травня 2011 року № 2-а-4732/2011, на що 31.10.2018р. № Д-1836/02.2 отримав відповідь про відмову стосовно виконання постанови Іванківського районного суду від 16 травня 2011 року № 2-а- 4732/2011.
В частині виконання судових рішень щодо погашень заборгованості за пенсійними виплатами ГТУЮ у Київській області керується Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 № 440 затвердив (далі - Порядок № 440), з метою реалізації пункту 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Відповідно до п. 1 Порядку № 440, цей порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
Рішення - виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб’єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.
Згідно з п. З Порядку № 440 рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Як вбачається з положень, передбачених у п.п. 5-6 Порядку № 440, зареєстроване в установленому порядку рішення невідкладно розглядається керівником органу державної виконавчої служби та передається відповідальній особі не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до органу державної виконавчої служби. Відповідальна особа визначається керівником органу державної виконавчої служби.
Відповідальна особа не пізніше ніж протягом десяти робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов’язана перевірити виконання такого рішення за даними автоматизованої системи виконавчого провадження, враховуючи дані виконавчих проваджень, відкритих на виконання рішень Європейського суду з прав людини стосовно невиконання рішення національного суду, щодо якого звертається заявник. У разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі відповідальна особа вносить дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр) (п. 7 Порядку № 440).
Згідно з п. 8 Порядку № 440 рішення розподіляються в порядку черговості погашення заборгованості та до першої черги відносяться рішення, зокрема, щодо пенсійних виплат.
Згідно з п. 10 Порядку № 440 до повідомлення, яке відповідальна особа надсилає боржнику за його місцезнаходженням (у разі коли боржником є державне підприємство, установа, організація - на адресу центрального органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить боржник), додається копія рішення, за яким він є боржником.
У разі встановлення за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформації про припинення боржника - юридичної особи таке повідомлення надсилається правонаступнику боржника, а у разі його відсутності відповідному органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника.
Боржник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов’язаний протягом семи робочих днів повідомити відповідальній особі про стан виконання рішення (виконання в повному обсязі, часткове виконання, невиконання).
Якщо рішенням зобов’язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику, а у разі припинення боржника - юридичної особи його правонаступнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування та/або виплати боржник, його правонаступник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов’язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення з наданням відповідного документа про здійснення нарахування та/або виплати на день складення такого документа, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Згідно з п. 11 Порядку № 440 якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню органу, що його видав, протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.
Отже, враховуючи вимоги, наведені у вищевикладених нормах Порядку № 440, суд відзначає, що відповідальними особами управління ДВС забезпечено право позивача шляхом здійснення обліку та інвентаризації рішення суду, подане позивачем, у повному обсязі, а саме:
- здійснено перевірку за даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень виконання рішення позивача;
- внесено дані про рішення позивача до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою за № 51379423;
- надіслано позивачеві та відповідачу 1 повідомлення від 08.06.2016 № 38991-2-25/1 про внесення рішення до Реєстру, у якому також вказано чергу задоволення вимог позивача, яка є 1 (першою) та веб-сайта в Інтернеті, а також ідентифікатор для доступу до інформації Реєстру;
- отримано від Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області довідку, відповідно до якої сума коштів згідно рішення від 16.05.2011 № 2-а-4732/2011 нарахована та виплачена на користь стягувана.
- до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою, внесено відмітку про те, що сума боргу виплачена на користь стягувана,
- рішення 16.05.2011 № 2-а-4732/2011 повернуто до Іванківського районного суду Київської області,
- копія відповіді Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області направлена позивачеві.
Таким чином, суд відзначає, що у діях ГТУЮ у Київській області відсутні жодні ознаки протиправності та бездіяльності, оскільки відповідальними особами відповідача 2 вжито усіх заходів, які передбачено Порядком № 440 та спрямованих на реальне, повне і фактичне виконання рішення суду щодо перерахування на користь позивача пенсії, відповідно вважає, що в задоволенні вимог позивача до відповідача-2 також слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.