Рішення № 80791894, 27.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2019
Номер справи
200/11029/18-а
Номер документу
80791894
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2019 р. Справа№200/11029/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Голуб В.А.,

при секретарі –Мангуш З.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 28.05.1999 року як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах. 01.10.2017 року ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного Фонду України Донецької області на виконання Закону України № 2148-VІІI «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсії» було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та після перерахунку розмір його пенсії склав 5 364, 87 грн, з чим позивач не погодився та замовив судово-економічну експертизу у Донецькому науково-дослідному інституті судових експертиз для проведення експертного дослідження щодо розрахунку розміру його пенсії. Після проведеного експертного дослідження щодо розрахунку пенсії позивача стало відомо, що ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було обчислено розмір пенсії ОСОБА_1, частково без дотримання вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме документально не підтверджується доплата надбавки за понаднормативний стаж роботи в підземних умовах в розмірі 566, 28 грн. Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Також позивач зазначає, що його заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії = 3764,00 х 1,94094 = 7306,47 грн. та відповідно розмір пенсії позивача складає 80 % = 5 845, 18 грн. Вказав, що розмір пенсії розрахований відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» складає 7 306, 47 х 0, 64833 = 4 737,03 грн. та відповідно 1 % = 47,37 грн., що є більшим ніж 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, який дорівнює 14, 52 грн. = (1452,00 х 1%), а тому доплата за понаднормативний стаж позивача 39 років повинна складати 39 х 14,52 = 566, 28 грн. Зауважує, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року повинен складати 80 % заробітку шахтаря 5 845, 18 грн. + 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком за 39 років 566, 28 грн. = 6 411, 46 грн. щомісячно, а отже відповідач позивачу з 01.10.2017 року щомісячно до загального його розміру пенсії не доплачує 633, 20 грн. Крім того, позивач зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач з 2004 року неодноразово допускав порушення законодавства, що призвело до недоплати ОСОБА_1 пенсії. Тому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання вимог пенсійного законодавства України під час перерахунку пенсії позивача з 2004 року по 01.04.2018 року; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з 2004 року по 01.04.2018 року з урахуванням обставин, встановлених у справі, та того, що розмір пенсії позивача з 01.10.2017 року не може бути нижчим ніж 6411, 46 грн. до наступного перерахунку.

Через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем було надано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого останнім зазначено наступне. 16.09.2008 року набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально - побутових проблем шахтарів. Однією із умов особливостей застосування Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є наявність 15 років роботи на роботах за списком № 1. Отже, ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області не порушено прав позивача під час перерахунку його пенсії відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» через відсутність у нього 15 років роботи на роботах за списком № 1. На підставі вищезазначеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.10.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії - залишено без руху і встановлено десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 12.11.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії і відкрито провадження в адміністративній справі № 200/11029/18-а. Розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання у справі призначено на 06.12.2018 року о 12-30 год. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Добровольського, 1.

Ухвалою суду від 06.12.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Селидівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії визначено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 06.01.2019 року об 11-00 год.

Ухвалою суду від 14.01.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу № 200/11029/18-а до судового розгляду по суті на 12.02.2019 року о 10 год. 00 хв.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.01.2019 року та розпорядження керівника апарату суду від 31.01.2019 року № 185, підставою проведення повторного автоматизованого розподілу є тимчасова непрацездатність судді Ушенка С.В.

Ухвалою суду від 04.02.2019 року суддею Голуб В.А. прийнято до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. Призначено підготовче засідання за правилами загального позовного провадження на 16-00 год. 27.02.2019 року.

Ухвалою суду від 27.02.2019 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії. Призначено судовий розгляд по суті на 15 годину 00 хвилин 27 березня 2019 року.

Позивач та представник відповідача, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, до суду не з’явились.

Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією його паспорта громадянина України серії ВВ № 319669 (а.с.6).

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1 (а.с.7), перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію призначену на пільгових умовах відповідно до ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Листом від 20.11.2017 року № 9925/02 відповідач на запит позивача повідомив його про те, що пенсія призначена йому відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з 28.05.1999 року. Зазначено, що за матеріалами, наявними в пенсійній справі, страховий стаж ОСОБА_1 складає 40 років 10 місяців 21 день, стаж на підземних роботах за списком № 1 складає 24 роки 5 місяців 26 днів, в тому числі військова служба – 1 рік 11 місяців 29 днів. Пенсія розрахована із середньомісячного заробітку, який з 01.10.2017 року за складає 6 706, 09 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації - 1, 78145. Розмір пенсії з 01.10.2017 року складає 5 364, 87 грн., а саме:

середньомісячний заробіток – 6706,09 грн.,

коефіцієнт стажу - 0,64833 грн.,

розмір пенсії за віком – 4347,76 грн.,

доплата за понаднормативний стаж 39 років – 566,28 грн.,

доплата шахтарям відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» – 450,83 грн. (а.с.8).

Не погодившись з вищезазначеним перерахунком пенсії, представник позивача звернувся до Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз про призначення судово-економічного експертного дослідження щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області.

На вирішення дослідження поставлені наступні питання:

«1. Чи підтверджується документально дотримання вимог Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, зокрема обчислений страховий стаж та пільговий стаж, коефіцієнти страхового стажу, коефіцієнти заробітної плати, проведена оптимізація та надбавка за понаднормативний стаж роботи в підземних умовах.

2. В якому розмірі, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» повинна бути нарахована пенсія ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, за наявними в пенсійній справі відомостями та документами з дня призначення та станом на 01.04.2018 року».

За результатом проведення судово-економічного експертного дослідження, Донецьким науково-дослідним інститутом судових експертиз Міністерства юстиції України складено Висновок № 1299/1300, в якому викладено висновки в наступній редакції:

“При обчисленні пенсій ОСОБА_1 з дотриманням вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, зокрема обчислений страховий стаж та пільговий стаж, коефіцієнти страхового стажу, коефіцієнти заробітної плати, проведена оптимізація та надбавка за понаднормативний стаж роботи в підземних умовах підтверджується частково. Більш докладно викладено у дослідницької частині. Розрахунок пенсійних виплат громадянину ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, проведений установами Пенсійного фонду України, відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня призначення та станом на 01.04.2018 рік підтверджується частково. Більш докладно викладено у дослідницької частині” (а.с.15-44).

Згідно підрахунку судового експерта ОСОБА_3 загальний розмір пенсії позивача складає 6 411, 46 грн. В результаті зміни періоду оптимізації та середньої заробітної плати у галузях економіки за 2002 рік різниця між розрахунком пенсійного забезпечення позивача, визначеного ПФУ м. Селидове та розрахунком експерта складає 13 579, 68 грн. (а.с.35).

Вирішуючи спір та оцінюючи правові позиції сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 3 Конституції України, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Положенням частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Так, зокрема статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Дія цього Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей (ст. 1 вказаного Закону).

Відповідно до статті 8 згаданого Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМ України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри «прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність».

Виходячи з системного аналізу наведених норм слідує, що мінімальний розмір пенсії шахтарям встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Доплата шахтарям до мінімального розміру – це різниця між мінімальним розміром пенсії (трьома розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, обчисленої відповідно до ст.ст.27, 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії кожного пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю.

Оскільки доплата за понаднормовий стаж вже включена в основний розмір пенсії позивача, така доплата не додається до розміру пенсії після її перерахунку, тому незаконного зменшення пенсійної виплати, як помилково вважає позивач, не відбулось.

Так, суд зазначає, що, як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії позивачу за віком відповідачем був розрахований відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Коефіцієнт стажу у позивача складає – 0,64833, який було розраховано зважаючи на наступне.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

См х Вс

Кс= 100% х 12, де

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону - 0,85.

З матеріалів справи судом встановлено, що для розрахунку суми місяців страхового стажу управлінням було застосовано статтю 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині 3 якої зазначається, що страховий стаж обчислюється в місяцях та страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 вказаного закону періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

При цьому, за кожний повний рік стажу роботи, до набрання чинності цим Законом, на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до вищезазначеного, загальний страховий стаж позивача, який потрібен для розрахунку коефіцієнту страхового стажу складає 40 років 10 місяців 21 день, стаж на підземних роботах складає 24 роки 5 місяців 26 днів, в тому числі військова служба 1 рік 11 місяців 29 днів, що дорівнює коефіцієнту стажу 778 місяців.

Таким чином, коефіцієнт страхового стажу складає – 0,64833, який розраховано управлінням за формулою :

778 (См) х 1%

Кс (коефіцієнт стажу)= 100% х 12

Заробітна плата, з якої обчислюється пенсія, складає 6706,09 грн., та була розрахована управлінням зважаючи на наступне.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок обчислення заробітної плати (доходу) для пенсії в частині 1 даної статті зазначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Суд зазначає, що в контексті даної справи не є спірним питанням визначення розміру заробітної плати.

Враховуючи вимоги статті 25 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розрахунковий розмір пенсії складає 4347,76 грн, який розраховано відповідачем за формулою: пенсія = 6706,09 (Зп- заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону) х 0,64833 (Кс коефіцієнт страхового стажу).

Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Як вже зазначалось вище, ОСОБА_1 управлінням за понаднормовий стаж 39 років вже було збільшено розмір пенсії на 566,28 грн, а також доплата шахтарям відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 450,83 грн. Разом пенсія до виплати складає - 5364,87 грн.

Відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для осіб, які відпрацювали 15 років та більше на підземних роботах, розмір пенсії встановлюється у розмірі 80% від їх заробітної плати, обчисленої відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата позивача складає 6706,09 грн., 80% від заробітної плати позивача становить 5364,87 грн. (6706,09 х 80%).

Також, суд зосереджує увагу на тому, що поняття «розмір заробітної плати, обчисленої відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» та «розмір пенсії», хоча заробітна плата, обчислена відповідно до статті 40, є однією зі складових для розрахунку розміру пенсії.

Окрім цього, в статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не вказується про зарахування доплати за понаднормовий стаж при обчисленні заробітної плати (доходу) для пенсії.

Також, слід зазначити, що суд не наділений повноваженнями розраховувати розмір пенсії позивача, оскільки це є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.

Крім того, суд не приймає до уваги висновок експерта як один із видів доказів, з огляду на наступне. Так, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.

Суд звертає увагу, що у висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.

Натомість у висновку № 1299/1300 від 14.09.2018 року відсутні вказані відомості, а тому суд не приймає його до уваги.

Крім того, стосовно посилання позивача на те, що при перерахунку пенсії відповідач з 2004 року неодноразово допускав порушення законодавства, що призвело до недоплати ОСОБА_1 пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Основною засадою (принципом) адміністративного судочинства є, зокрема змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі.

Статтею 77 КАС України визначено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За принципом змагальності кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Отже, на позивача, поряд із обов’язком довести факт порушення свого суб’єктивного права відповідачем, також покладено обов’язок довести підставу позову, а саме: обставини, якими він обґрунтовує свої позовні вимоги і з якими закон пов’язує настання певних правових наслідків, тобто можливість задоволення позову.

Із цих положень випливає необхідність доведення для задоволення позову таких фактів: наявність обставин, з якими закон пов’язує настання певних правових наслідків для позивача (тобто доведення заявленої підстави позову) та факт порушення його суб’єктивного права відповідачем. Недоведеність цих фактів є підставою для відмови в позові за недоведеністю (необґрунтованістю) позовних вимог.

Суд звертає увагу, що позивачем не надано жодного доказу на підтвердження того, як саме відповідач порушив його права, свободи та інтереси.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача ґрунтуються на вимогах закону, а відтак є правомірними.

Наданими ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області по даній справі доказами доведено правомірність дій під час здійснення перерахунку пенсії позивача та встановлення розміру надбавки за понаднормовий стаж роботи.

В контексті викладеного, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, підстави для стягнення на його користь понесених ним судових витрат у розмірі 6 864, 00 грн. за проведення експертного дослідження та 704,80 грн. судового збору - відсутні.

Згідно з ч. 3 ст. 243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274, вул. Героїв Праці, буд.6, м. Селидове, Донецька область, 85400) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, - відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 29 березня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Голуб В.А.