Ухвала суду № 80791878, 29.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
200/4400/19-а
Номер документу
80791878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження

29 березня 2019 р. Справа №200/4400/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Хохленков О.В., розглянувши позовну заяву Черкаської селищної ради (84162, Донецька область, Слов’янський район, смт. Черкаське, вул. Ясна, 3, код ЄДРПОУ 04341790) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 Україна» (49000, м. Дніпро, вул. Воскресенська, 21, код ЄДРПОУ 39438751) про зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2019 року Черкаська селищна рада звернулася до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 Україна» про зобов’язання вчинити певні дії, а саме поставити у власність Черкаської селищної ради мобільний офіс відповідно до договору купівлі – продажу № 381 від 17.12.2018 року в кількості та комплектації згідно зі специфікацією до договору.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 17.12.2018 року ним був укладений з відповідачем ОСОБА_2 купівлі – продажу мобільного офісу – великовантажного транспортного засобу в кількості та комплектації згідно зі специфікацією до договору.

Згідно з вищевказаним Договором постачальник (відповідач) повинен був поставити товар до 27.03.2019 року.

Одначе, до теперішнього часу товар не поставлено, умови Договору не виконано, що змушує селищну раду звернутися до суду.

Також, позивач вважає що ОСОБА_2 купівлі – продажу укладено в рамках адміністративної діяльності суб’єкта владних повноважень Черкаської селищної ради і вказана справа підсудна адміністративному суду.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у адміністративній справі, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Пункт 1 частини 1 статті 19 КАС України, передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно - правових спорах, зокрема, у спорах, що виникають з приводу укладення, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

Пунктом 16 частини 1 ст. 4 КАС України встановлено, що адміністративний договір – спільний правовий акт суб’єктів владних повноважень або правовий акт суб’єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов’язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону.

Тобто, адміністративний договір це договір який регулює відносини в публічно – правовій сфері.

Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 4 КАС України публічно – правовий спір це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Основними ознаками правовідносин, з яких виникають публічно-правові спори, є підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень та участь у публічно-правовому спорі з однієї сторони суб'єкта, наділеного владними повноваженнями, який здійснює владні управлінські функції, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись цим суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Предметом вказаного судового спору є зобов’язання відповідача (суб’єкта підприємницької діяльності) вчинити певні дії, а саме поставити у власність Черкаської селищної ради мобільний офіс відповідно до договору купівлі – продажу № 381 від 17.12.2018 року в кількості та комплектації згідно зі специфікацією до договору.

Зі змісту даного Договору не вбачається, що в межах його дії позивач наділений владними управлінськими функціями

Даний ОСОБА_2 укладений на підставі Закону України «Про публічні закупівлі» і відповідно до ч.1 ст.36 вищевказаного Закону він укладається на підставі норм Цивільного та Господарського кодексів України.

До речі саме це вказано в п.11.5 даного Договору.

Враховуючи вищевикладене, даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів та підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Так, згідно з частиною 1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов’язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи – підприємці.

Відповідно до частини 1 статті 24 Господарського-процесуального кодексу України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства, розглядаються місцевими господарськими судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.

Пунктом 1 частини 1 статті 170 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 19, 170 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом Черкаської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 Україна» про зобов’язання вчинити певні дії.

Роз'яснити позивачу, що розгляд справи має здійснюватися місцевим господарським судом за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України.

Ухвала складена та підписана 29 березня 2019 року.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Хохленков О.В.