
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/185/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися з позовом до Волинського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності Волинського обласного військового комісаріату щодо не оформлення та неподання у 15-денний строк з дня реєстрації документів позивачів на одержання грошової допомоги, зобов’язання відповідача оформити та подати документи позивачів на отримання одноразової грошової допомоги, у зв’язку із загибеллю їхнього сина, військовослужбовця ОСОБА_3
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що 05.10.2018 звернулися через Маневицький РВК до Волинського обласного військового комісаріату з заявою та усіма документами, необхідними для призначення виплати одноразової грошової допомоги, у зв’язку із загибеллю сина. Проте, відповідач листом від 13.12.2018 за №1542 повернув документи позивачів та зазначив про відсутність правових підстав для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, оскільки призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп’яніння.
Позивачі, вважають, що відповідач, не направивши розпоряднику бюджетних коштів – Міністерству Оборони України у 15-ти денний строк з дня реєстрації всіх документів, висновок щодо виплати позивачам одноразової грошової допомоги разом з усіма необхідними документами, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013, допустив протиправну бездіяльність, у зв’язку із чим, просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву від 08.02.2019 проти позовних вимог заперечив та зазначив, що відповідно до встановленого порядку після надходження заяви громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з необхідними документами до Волинського ОВК, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів з метою визначення можливості складання висновку стосовно можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги. З огляду на те, що при встановлені фактичних обставин смерті військовослужбовця ОСОБА_3 було з’ясовано, що останній помер в результаті закритої черепно-мозкової травми, яку він отримав в стані алкогольного сп’яніння, правових підстав для подання висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги немає, а тому просив в задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив від 18.02.2019 позивачі позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили суд їх задовольнити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 04.10.2018 року позивачі звернулися до Маневицького районного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_3, яка отримана останнім 08.10.2018 року та в подальшому скерована до Волинського обласного військового комісаріату. (а.с.55)
Волинський обласний військовий комісаріат листом від 13.12.2018 за №1542 повідомив позивачів, що відповідно до ст.16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та пункту 19 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється, якщо загибель (смерть) військовослужбовця є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп’яніння.
ОСОБА_3 помер 13.04.2017 року в результаті закритої черепно-мозкової травми. На момент смерті перебував в стані важкої алкогольної інтоксикації (наявність етилового алкоголю в кількості: кров – 3, 87 промілле).
Враховуючи вимоги чинного законодавства, правових підстав для складання й надсилання висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України про можливість отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_3 у Волинського обласного військового комісаріату немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 41 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з статтею 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону №2011-XII дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 9 статті 16-3 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі – Порядок №975), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Відповідно до пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Підпунктом 30 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 “Про затвердження Положення про Міністерство оборони України” зазначено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
При цьому, наказом Міністерства оборони України №564 від 26.10.2016 затверджено Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних виплат (далі – Положення №564), яке визначає основні функції, завдання, повноваження Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи.
Згідно з пунктами 1, 2 Положення №564 основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, які загинули під час виконання обов'язків військової служби у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках, передбачених резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та постановою Кабінету Міністрів України від 05 травня 1994 року №290 “Про затвердження Положення про порядок виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які стали інвалідами, членам сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які загинули під час виконання обов'язків військової служби чи служби в органах внутрішніх справ у складі національного контингенту чи національного персоналу, а також в інших окремих випадках”.
З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія зобов'язана приймати до розгляду документи, що надходять до Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, військовослужбовцям Збройних Сил України, особам, звільненим з військової служби зі Збройних Сил України та СРСР, які стали інвалідами, військовозобов'язаним та резервістам, які стали інвалідами внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання, пов'язаних з їх призовом на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, членам родин загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил України; приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів.
Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що саме до повноважень Комісії віднесено прийняття рішень про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги в місячний строк із дня надходження всіх необхідних документів, а на відповідача покладено обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства Оборони України висновок з поданими документами для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
З матеріалів справи вбачається, що позивачами було подано відповідачу документи щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_3, однак відповідач листом від 13.12.2018 №1542 повернув документи позивачів, зазначивши, що правових підстав для складання й надсилання висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України про можливість отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із смертю військовослужбовця ОСОБА_3 у Волинського обласного військового комісаріату немає.
Всупереч вищезазначеного, відповідач не склав висновок про можливість призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 та не направив його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, чим допустив протиправну бездіяльність.
Крім цього, відповідач всупереч вимогам положень Порядку №975 та Положення №564 фактично повідомив позивачам про відсутність підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_3
При цьому, відповідач не наділений повноваженнями на самостійне визначення наявності або відсутності в осіб права на призначення чи відмову в отриманні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_3
Таким чином, бездіяльність Волинського ОВК щодо не складання висновку про можливість призначення одноразової грошової допомоги у із загибеллю ОСОБА_3 та не направлення його у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України разом з поданими документами для прийняття відповідного рішення є протиправною, а тому необхідно зобов'язати відповідача подати висновок розпоряднику бюджетних коштів Міністерству оборони України для вирішення питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності вчинених ним дій, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 було частково задоволено клопотання позивачів про звільнення від сплати судового збору та відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч.2 ст.133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що сплата позивачами судового збору в розмірі 768 грн. 40 коп. була відстрочена, згідно ухвали Волинського окружного адміністративного суджу від 01.02.2019, до ухвалення судового рішення у справі, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Волинського обласного військового комісаріату в дохід Державного бюджету України судового збору в розмірі 768 гривні 40 копійок.
Керуючись статтями 243 – 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Волинського обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновку щодо можливості проведення виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Зобов’язати Волинський обласний військовий комісаріат подати, у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів, розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо можливості проведення виплати ОСОБА_1, ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, у зв’язку із загибеллю сина, військовослужбовця ОСОБА_3
Стягнути в дохід Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Волинського обласного військового комісаріату судові витрати у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, адреса: 44623, Волинська область, Маневицький р-н., ОСОБА_4, вул. Незалежності, 24.
Відповідач: Волинський обласний військовий комісаріат (43008, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Теремнівська, 85-а, код ЄДРПОУ 08013516)
Суддя Ю.Ю. Сорока