
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 березня 2019 р. справа № 120/369/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика В.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
в с т а н о в и в :
31 січня 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ямпільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - Ямпільське ОУПФ, відповідач) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що відповідно до записів в трудовій книжці з 01.04.1993 року по 15.11.2005 року він працював безперервно на посаді коваля ручного кування в КСП «Дружба», реорганізованого СК «Перемога», потім в СТОВ «Качківське», що відповідно до посад, затверджених постановою від 11 березня 1994 року № 162, список №1 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах", № 1110200а-13227, дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Позивач двічі звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії та нарахування пенсії на пільгових умовах, проте останнім листом пенсійний орган довів до відома, що протоколом № 47 від 22.11.2018 року йому відмовлено в призначенні такої пенсії, оскільки заявником не доведено те, що він є ковалем ручного кування, а також не підтверджено проведення атестації робочих місць за вказаний період роботи.
Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки факт його роботи на посаді коваля ручного кування підтверджується рішенням Ямпільського районного суду від 03.10.2018 року у справі №153/773/18, а проведення атестації робочих місць - Наказом СТОВ "Качанівське" №99 від 07.10.2004 року, у зв’язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом у якому просив:
- визнати протиправним дії Ямпільського ОУПФ, щодо відмови йому у зарахуванні пільгового стажу при обчисленні пенсії, а саме, роботи: коваля ручного кування, повний робочий день зі шкідливими і важкими умовами праці, в період з 01.04.1993 року по 15.11.2005 року в КСП «Дружба», реорганізованого СК «Перемога» та в подальшому реорганізованого в СТОВ «Качківське» с. Качківка, Ямпільського району, Вінницької області;
- зобов'язати Ямпільське ОУПФ зарахувати до пільгового стажу, згідно ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та призначити з часу настання права на отримання пільгової пенсії, йому пенсію за віком на пільгових умовах, з урахуванням стажу роботи на посаді коваля ручного кування, повний робочий день зі шкідливими і важкими умовами праці, в період з 01.04.1993 року по 15.11.2005 року, в КСП «Дружба» реорганізованого СК «Перемога» та в подальшому реорганізованого в СТОВ «Качківське» с. Качківка, Ямпільського району, Вінницької області.
Ухвалою суду від 05.02.2019 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні 27.02.2019 року.
Ухвалою суду від 27.02.2019 року розгляд справи відкладено на 20.03.2019 року.
18.03.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№ 14799), в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову мотивуючи це тим, що пільговий стаж не підтверджено уточнюючою довідкою. Вказав, що до пільгового стажу позивача не зарахований період з 01.04.1993 року по 15.11.2005 року, оскільки згідно записів трудової книжки в цей період він займав посаду "коваля", в той час, як згідно Розділу XI «Металообробка» Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 26.01.1991 року №10 та постановою КМУ від 11.03.1994 року №162 передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення надається "ковалям на молотах і пресах та ковалям ручного кування", а також те, що у зазначений період атестація робочих місць не була проведена.
В судове засідання учасники справи не з'явились будучи належним чином повідомленні про час, місце та дату розгляду справи.
Позивач не з'явився з невідомих суду причин.
Відповідач 20.03.2019 року подав до суду заяву вх. 15287 про розгляд справи за його відсутності
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до записів трудової книжки № 232 та Архівних довідок Ямпільської районної державної адміністрації від 22.05.2017 року № 01-14-233, № 01-14-234, від 13.09.2017 року № 01-14-458 з квітня 1993 року по листопад 2005 року працював на посаді коваля КСП "Дружба" та СТОВ "Качківське".
Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 130 від 08.09.2017 року, виданою СТОВ "Качківське" підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 19.09.2002 року по 15.11.2005 року працював на посаді коваля ручного кування, посада якого віднесена до списків професії та посад перебування на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Згідно відомостей цієї ж Довідки, вказується, що атестація робочих місць проводилась вперше 07.10.2004 року.
Згідно Наказу СТОВ "Качанівське" № 99 від 7.10.2004 року затверджено результати атестацій робочих місць за умовами праці.
Протоколом Комісії з розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій при Ямпільському ОУПФ від 28.11.2017 року № 16, на підставі рішення Комісії з питань підтвердження стажу на посадах, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінню пенсійного фонду України у Вінницькій області № 5228/09-35/02 від 7.12.2018 року, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах. Відмовлено в підтвердженні періоду роботи з 15.04.1993 року по 18.11.2002 року до стажу, що дає право пільгового пенсійного забезпечення за Списком №1, оскільки професія, яка вказана в первинних документах не відповідає чинним на період спискам. Згідно поданих документів підтверджено загальний страховий стаж 28 років 3 місяці 21 день.
Рішенням Ямпільського районного суду Вінницької області від 3.10.2018 року у справі № 153/773/18, встановлено факт виконання ОСОБА_1 робіт коваля ручного кування, повний робочий день зі шкідливими і важкими умовами праці, в період з 01.04.1993 року по 15.11.2005 року в КСП "Дружба" реорганізованого в СК "Перемога" та в подальшому реорганізованого в СТОВ "Качанівське".
Рішенням Ямпільського ОУПФ № 0252550000803 від 15.11.2018 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 не зараховано період з 15.04.1993 року по 18.09.2002 року, період роботи в КСП "Дружба", реорганізованого в СК "Перемога", оскільки професія (коваль), яка вказана в первинних документах не відповідає чинним на період роботи Спискам. Згідно норм законодавства, що діяло в період роботи, пільгове забезпечення надається, зокрема, ковалям ручного кування, що передбачено розділом ХІ Списку №1, за умови атестації робочих місць. Крім того, заявником не надано документів про проведення атестації робочого місця за вказаний період. Період роботи з 19.09.2002 року по 15.11.2005 року в СТОВ "Качанівське", також не зараховано до пільгового стажу, через невідповідність посади, що вказана в пільговій довідці з записами в трудовій книжки. Згідно поданих документів, відповідачем підтверджено загальний трудовий стаж ОСОБА_1 29 років 3 місяці, пільговий стаж - відсутній.
Не погоджуючись з такою позицією суб’єкта владних повноважень, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Насамперед, суд вважає за необхідне зазначити, що позиція відповідача, в частині невизнання посади "коваль", за якою згідно трудової книжки працював позивач в період з 1993 року по 2005 рік, до списків професія та посад, перебування на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого Постановою КМУ 162 від 11.03.1994 року, є безпідставною. Розділ ХІ Списку №1, який зазначає відповідач, як підставу для такої відмови, слід розуміти так, що він визначає посаду, перебування на якій надає право особі для зарахування до пільгового періоду, це "коваль", в той час як зазначення "ручного кування", "штампувальник", "штампувальник на ротаційній машині" є лише визначення виду кування, відсутність зазначення якого, на переконання суду не є визначальним критерієм під час встановлення права особи на включення періоду його роботи на посаді коваля до пільгового стажу. Крім того, судовим рішенням було встановлено факт того, що ОСОБА_1 здійснював роботу коваля шляхом ручного кування.
Щодо іншої підстави, за якої позивачу було відмовлено в призначення пенсії за віком на пільгових умовах, слід вказати наступне.
Згідно із частинами першою, другою статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі – Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім’ї у зв’язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об’єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
4) видає пам’ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку 22-1).
Окремо слід вказати, що процедура застосування Списків №1 і №2 визначена, Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі – Порядок №383)
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація (п. 4.2 Порядку №383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Разом з цим, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та, розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі – Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі – Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативно-правових актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №383 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку №383, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров’я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку №383 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, зокрема, у зв'язку із зайнятістю на шкідливих умовах праці за Списком №2, є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відповідна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.09.2013 року (справа №21-183а13) та Верховного Суду від 31.01.2018 року (справа К/9901/48/17).
З матеріалів справи, підтверджено лише період роботи позивача в СТОВ "Качанівське" з 19.09.2002 року по 15.11.2005 року, з урахуванням дії періоду проведеної атестації на підприємстві, відповідно до Наказу №99 від 7.10.2004 року, як такий, що може бути віднесений до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Разом з тим, періоди роботи позивача з 15.04.1993 року по 18.11.2002 року, до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, віднести не можливо, оскільки доказів проведення атестації робочих міць в КСП "Дружба", реорганізованого в СК "Перемога" надано не було.
Відтак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували проведення в КСП "Дружба", реорганізованого в СК "Перемога" атестації робочих місць, що виключає можливість зарахування до пільгового стажу позивача періоду його роботи в зазначеному підприємстві та, як наслідок, відсутність у нього необхідного пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку.
З урахуванням наведеного суд доходить висновку про наявність обґрунтованих підстав у відповідача для відмови у призначенні пенсії позивачу, оскільки доказів проведення атестації робочих місць за умовами праці, де працював позивач не надано. Не проведення атестації робочих місць виключає можливість призначення пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин, орган пенсійного фонду приймає рішення щодо призначення відповідної пенсії виключно на підставі заяви та додатково поданих до неї документів, які позивачем не надані, відтак, в задоволені позову слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд –
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ямпільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (вул. Шевченка, 8, с. Качківка, Ямпільський район, Вінницька область, ідентифікаційний номер 246302951);
Відповідач: Ямпільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Незалежності, 9, м. Ямпіль, Вінницька область, код ЄДРПОУ 41247227).
Рішення у повному обсязі виготовлене 20.03.2019 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович