
Провадження № 2/229/124/2019
ЄУН 229/3723/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2019 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Грубника О.М.,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії.
Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом і просить стягнути з відповідача надміру перерахованої суми субсидії в розмірі 33060,26 грн. та судові витрати у сумі 1762,00 грн. Обґрунтовує вимоги таким. 04 серпня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, (далі по тексту УСЗН), із заявою про призначення щомісячної адресної субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг на 12 місяців, з серпня 2015 року по липень 2016 включно. Разом із заявою, відповідач надав декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, довідку про склад сім‘ї або зареєстрованих у житловому приміщенні від 04 серпня 2015 року № 1442. Згідно норм Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 № 848 (далі- Положення) , УСЗН прийнято рішення про призначення субсидії від 01 вересня 2015 р. Згідно п. 16 Положення, розрахунки щодо визначення розміру субсидії для відшкодування витрат визначаються у такій послідовності:1) визначається середньомісячний сукупний дохід та обов’язкова частка плати за житлово-комунальні послуги у цьому доході; 2) визначається загальний місячний розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами у конкретному населеному пункті; 3) визначається розмір субсидії як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного платежу. Згідно з п. 14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців, з місяця звернення за її призначенням і розраховується: на опалювальний сезон – з 01 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон – з 01 травня по 30 вересня. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік. В подальшому субсидія відповідачу призначалася автоматично, оскільки від ОСОБА_3 ніяких повідомлень до УСЗН не надходило про зміни обставин, які впливають на призначення житлової субсидії. Останнє перепризначення УСЗН здійснено згідно рішення від 05 жовтня 2017 року з травня 2017 р. по квітень 2018 року включно. За даними проведеної верифікації Міністерства фінансів України від 01 серпня 2017 року № 26040/12/2-21/20828 було виявлено порушення відповідача стосовно ненадання інформації управлінню, яка впливає на призначення житлової субсидії, а саме: заявник у заяві від 04 серпня 2015 року повідомив управління про витрати на придбання майна на суму, що перевішує 50 000, 00 грн., які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії відповідно до вимог п.п.5 п.5 Положення. На підставі доручення Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 04 серпня 2017 р. 04518/01-06 про проведення верифікації управління перевірило відповідну інформацію шляхом бесіди та надання роз’яснень чинного законодавства відповідачу. Відповідач ОСОБА_3 надав до управління договори: купівлі-продажу земельної ділянки від 11 березня 2015 року, яка розташована по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область (сума договору складає 9999 грн. 00 коп.) та житлового будинку від 11 березня 2015 року, який розташований по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область (сума договору складає 41389,00 грн.). Згідно п.20 Положення надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії, внаслідок чого йому була надміру перерахована субсидія. Відповідач свідомо не повідомив УСЗН про витрати на придбання майна на суму, що перевищує 50 000, 00 грн., у зв’язку з чим рішенням УСЗН від 12 жовтня 2017 року здійснено розрахунок субсидії за період з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2017 року, яка підлягає поверненню в сумі 33060,26 грн.
Ухвалою суду від 17 вересня 2018 року відкрито провадження у справі і визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження. (а.с.35).
06 грудня 2018 року відповідач ОСОБА_3 надав суду відзив на позову заяву. Просить суд у задоволенні позову відмовити (а.с.44-45).
12 грудня 2018 року представник позивача ОСОБА_2 надала суду відповідь на відзив. Вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню (а.с.54-55).
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 просила в повному обсязі задовольнити позов.
Відповідач ОСОБА_3 просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача ОСОБА_4 пояснив суду, що за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 11 березня 2015 року ОСОБА_3 придбав земельну ділянку за ціною 9999 грн. 00 коп., яка розташована по вул. Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область, а також житловий будинок за ціною 41389,00 грн., який знаходиться по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область. Вважає, що предмети договорів є різними, а тому придбане майно не перевищує 50 000,00 грн.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. ст.81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, 04 серпня 2015 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до УСЗН про призначення житлової субсидії з метою призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. (а.с.30 зворот. стор.).
Для оформлення субсидії ОСОБА_3 заповнив декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії де у розділі І п. 3 - «особи, які зареєстровані у житловому приміщенні/будинку» зазначена: ОСОБА_3 (а.с.30).
На підставі його заяви від 04 серпня 2015 року, ОСОБА_3 за адресою: м. Дружківка, вул. Мелітопольська, 7 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, у період з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2017 року, що підтверджується розрахунком субсидії та рішенням управління про призначення субсидії від 01 вересня 2015 року, (а.с. 29).
Рішенням УСЗН відповідачу було продовжено без звернення отримувача з 01.09.2016 року на підставі раніше наданих документів на наступний опалювальний період, що підтверджено розрахунком субсидії та рішеннями управління про призначення субсидії від 19 жовтня 2015 року, 23 січня 2016 року, 18 березня 2016 року, 22 квітня 2016 року, 04 червня 2016 року, 21 жовтня 2016 року, 05 листопада 2016 року, 07 березня 2017 року, 19 червня 2017 року, 02 вересня 2017 року, 14 вересня 2017 року, 05 жовтня 2017 року, 12 жовтня 2017 року ( а.с. 19 звор. стор., а.с.20 звор. стор, а.с. 21-27) .
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена відповідачу на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення №848).
Згідно п. 6 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Згідно п.14 вказаного Положення та особистою заявою відповідача від 22.09.2015р., вона була обізнана, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку одержуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн..), вона зобов’язана протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто УСЗН.
04 серпня 2017 року на адресу УСЗН надійшла інформація щодо верифікації даних, після опрацювання якої було встановлено, що ОСОБА_3 в березні 2015 року здійснив купівлю земельну ділянку за ціною 9999 грн. 00 коп., яка розташована по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецької області та житлового будинку №7, який розташований по вулиці Мелітопольська, в м. Дружківка, Донецької області за ціною 41389,00 грн. (а.с.13-14). Загальна вартість придбаного майна дорівнює 51388,00 грн.
Факт придбання будинку та земельної ділянки відповідачем, окрім того, підтверджений копіями договорів купівлі-продажу від 11 березня 2015 року, а також не заперечується відповідачем.
На підставі висновків проведеної УСЗН за результатами верифікації, було виявлено, що ОСОБА_3 надав неповну/невірну інформацію про купівлю майна, що перевищує 50000,00 гривень, внаслідок чого утворилася переплата надміру перерахованої субсидії у розмірі 33060,26 гривень за період з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2017 року (а.с. 19)
Згідно з п. 20 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру, внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Листами управління від 07 грудня 2017 року, 24 квітня 2018 року відповідача повідомляли про припинення надання субсидії та необхідність повернення надмірно нарахованих коштів. (а.с.17, а.с.17 звор. стор.).
Відповідно до п. 2 "Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями" (далі за текстом - Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями), надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії;повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії; терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Тобто, у разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидію, вирішують у судовому порядку.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру перерахованої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 33060,26 грн. підлягають задоволенню. Так, згідно з п.п.1,5 договору купівлі-продажу земельної ділянки від 11 березня 2015 року №1458, ОСОБА_3 придбав у ОСОБА_5 земельну ділянку за ціною 9999 грн.00 коп. (загальною площею 0,1000 га., кадастровий номер 1411700000:00:011:0304), яка розташована по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область. Також, пунктом 3 цього договору зазначено, що на цій земельній ділянці знаходиться один житловий будинок за ціною 41389 грн.00 коп. «А-1 загальною площею 64,0 кв. м., в тому числі житловою 47,9 кв. м. та надвірні будівлі: літня кухня «Б», погріб «б», огорожа «№1», який належить продавцю ОСОБА_5 на праві особистої власності. Разом з тим, ОСОБА_3 придбав у ОСОБА_5 житловий будинок за ціною 41389 грн.00 коп., який розташований по вулиці Мелітопольська, 7 в м. Дружківка, Донецька область, на земельній ділянці площею 0,1000 га., кадастровий номер 1411700000:00:011:0304, як належить на праві власності ОСОБА_5. Будинок має наступні характеристики: один одноповерховий житловий будинок «А-1 загальною площею 64,0 кв. м., в тому числі житловою 47,9 кв. м. та надвірні будівлі: літня кухня «Б», погріб «б», огорожа «№1».
Тобто, договір купівлі-продажу житлового будинку та договір купівлі-продажу земельної ділянки, на якій розташований даний житловий будинок, вчинено одночасно. Чинне законодавство України не припускає ситуації, коли у земельної ділянки один власник, а у будинку, розташованому на ньому, інший. Переоформлення права власності на житловий будинок не можливо здійснити без переоформлення права власності на земельну ділянку, на якій розташований даний житловий будинок, якщо ця земельна ділянка приватизована та належить власнику будинку. З огляду на таке, ці два правочини мають спільну мету: купівля-продаж житлового будинку.
Згідно з ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Статтею 377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків та об’єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).
Відповідно ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 грн
. Керуючись ст.ст. 2, 10-12, 80, 200, 206, 263-265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
позовну заяву Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми субсидії, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППФО НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) суму надміру перераховано (виплаченої) суми субсидії за період з 01 серпня 2015 року по 30 вересня 2017 року у розмірі 33060 (тридцять три тисячі шістдесят) грн. 26 коп.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКППФО НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 березня 2019 року.
Суддя: О. М. Грубник