Рішення № 80787866, 29.03.2019, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
29.03.2019
Номер справи
489/5877/18
Номер документу
80787866
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

29.03.2019

Справа №489/5877/18

Провадження №2/489/219/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2019 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста ОСОБА_1 у складі:

головуючого – судді Рум’янцевої Н.О.,

із секретарем судового засідання – Середою А.В.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення виплаченої грошової допомоги за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року по допомозі малозабезпеченим сім’ям у розмірі 1066 грн. 68 коп., оскільки в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідачка не задекларувала дохід на загальну суму 3200 грн. 00 коп. (ознака доходів «102»-виплати відповідно до умов цивільно-правового договору), які були отримані в періоди за які обчислювалися середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності. На позовних вимог наполягає, проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.

Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності сторін, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами позову з ухваленням заочного рішення відповідно до ст. ст. 280-283 ЦПК України.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, у відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України, є дата складання повного судового рішення.

Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З’ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.

ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог № 2088 від 30.08.2017 року та декларації про доходи та витрати осіб від 30.08.2017 року ОСОБА_2 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 427 грн. 80 коп. щомісяця.

Відповідно до довідки Управління соціальних виплат і компенсацій Інгульського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 17.04.2018 року, ОСОБА_2 виплачено соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з серпня 2017 року по листопад 2017 року у розмірі 659 грн. 80 коп. щомісячно; грудня 2017 року по січня 2018 року у розмірі – 737 грн. 89 коп. Всього на загальну суму 4114,98 грн.

В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_2 не задекларувала дохід на загальну суму 3200 грн. 00 коп. (ознака доходів «102» (виплати відповідно до умов цивільно-правового договору)) які були отримані в періоди за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначених допомог. У зв’язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім’ям за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 1066 грн. 68 коп.

В результаті чого, 25 квітня 2018 року на адресу ОСОБА_2 позивачем направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року у розмірі 1066,68 грн. з проханням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги в строк до 15.09.2018 року, однак відповіді на повідомлення до цього часу не надано, повернення коштів не здійснено.

Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан ( заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім'ї.

Відповідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» та п.12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно)зобов’язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов’язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

З огляду на встановлені факти та у відповідності до наведених норм діючого законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що відповідають діючому законодавству.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 1762,00 грн.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру виплачених державних коштів – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім’ям у розмірі 1066 грн. 68 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривень нуль копійок).

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста ОСОБА_1 або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, юридична адреса: м. Миколаїв, вул.. М. Морська, 19

Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_1.

Суддя Ленінського районного

суду міста ОСОБА_1 Рум’янцева

Повний текст судового рішення складено «29» березня 2019 року.