
Справа № 710/343/19 Провадження № 3/710/196/19
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.03.2019 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Національної поліції департамент захисту економіки, Управління захисту економіки в Черкаській області про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1, громадянка України, працюючої Соболівська сільська рада, Шполянського району, Черкаської області, депутат, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області 04.10.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_1, телефон НОМЕР_3, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.2 ст. 172-6 КУпАП,
за участі прокурор Шполянського відділу Смілянської місцевої прокуратури Плетінь О.О.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, будучи депутатом Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області та будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 03.10.2018 хоча граничний термін подачі такої декларації законом визначено до 01.04.2018.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явилася, вину визнала повністю.
Прокурор в судове засідання з'явився, обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративне правопорушення доведена.
Згідно з п.п.б, п.1, ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є в тому числі - депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до абз. 14 ч.1 ст.14 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
За змістом ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 961/ 29091) затверджено Форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування .
Згідно ч. 1 ст.2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до абз.2 п.3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" , за місцем роботи (служби), крім самозайнятих осіб, безробітних або пенсіонерів, які подають зазначені декларації до апаратів відповідних місцевих рад або їх виконавчих комітетів.
Згідно ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 була обрана депутатом Соболівської сільської ради Шполянського району Черкаської області по виборчому округу №9, що підтверджується рішенням Соболівської сільської ради №1-1/УП від 03 листопада 2015 року «Про підсумки виборів депутатів та сільського голови і визнання їх повноважень» (а.с.28).
Будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, ОСОБА_1 була попереджена секретарем Соболівської сільської ради ОСОБА_3 про необхідність та своєчасність подання електронних декларацій за 2017 рік, а також попереджена про відповідальність за неподання, чи не своєчасне подання електронних декларацій, (а.с.27), подала Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік 03.10.2018 року (а.с.17-23), хоча законом передбачено, граничний термін подачі такої декларації до 01.04.2018 року.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,
Місцем вчинення адміністративного правопорушення в даному випадку є місце виникнення обов'язку подавати декларацію, у зв'язку з її депутатською діяльністю, а саме Соболівська сільська рада, Шполянського району, Черкаської області, за адресою: Черкаська область, Шполянський район, с. Соболівка, вул. Поштова.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата наступна за граничною датою до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 01.04.2018.
Датою виявлення адміністративного правопорушення є дата встановлення всіх обставин по справі та складання даного протоколу працівниками УЗЕ в Черкаській області, тобто 14.03.2019.
Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції у визначені строки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно з ст.11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Згідно з п. 2 роз'яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, зазначено, що для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за минулий рік. Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно до розділу ІІ Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №56 від 10.02.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2017 року за № 201/30069, національне агентство проводить щодо декларацій такі види контролю: щодо своєчасності подання; щодо правильності та повноти заповнення; логічний та арифметичний контроль. Згідно з п.5 цього ж розділу порядку, якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування несвоєчасно подав декларацію, Національне агентство направляє такому суб'єкту лист з проханням надати пояснення щодо причин несвоєчасного подання декларації. За наявності ознак адміністративного правопорушення уповноважена особа Національного агентства складає протокол про адміністративне правопорушення у встановленому законодавством порядку, який за рішенням Національного агентства направляється до суду.
Згідно з розділом IV Положення про Департамент захисту економіки Національної поліції України, затвердженим наказом Національної поліції України від 07.11.2015 року №81 до прав Департаменту, не віднесено право проводити перевірки щодо своєчасності подання декларацій чи повідомлень про суттєві зміни в майновому стані, суб'єктів декларування. Департамент захисту економіки Національної поліції України, не відноситься до суб'єктів, які наділені правом перевірки як декларацій, так і повідомлень про суттєві зміни у майновому стані суб'єктів декларування. Такими повноваженнями наділені виключно працівники структурного підрозділу апарату НАЗК, діяльність яких пов'язана зі здійсненням такої функції.
З матеріалів справи вбачається, що Департаментом перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції, було встановлено, що ОСОБА_1, несвоєчасно подала декларацію, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, про що було проінформовано Управління захисту економіки в Черкаській області Департамент захисту економіки Національної поліції України, для вжиття відповідних заходів (а.с.14).
Посадовці УЗЕ в Черкаській області ДЗЕ НП України, відповідно п.п.3 п.4 Положення про Департамент захисту економіки Національної поліції України, затвердженим наказом Національної поліції України від 07.11.2015 року №81 , мають право складати адміністративні протоколи про виявлені факти порушення антикорупційного законодавства та направляти їх до судових органів у встановленому законодавством порядку. Таким правом, на складання протоколу у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 172-4 - 172-9 КУпАП, наділені органи внутрішніх справ (Національної поліції) згідно ст.255 КУпАП.
В ході судового розгляду справи особою яка притягується до адміністративної відповідальності не було надано належних та допустимих доказів неможливості своєчасного подання декларації з поважних причин.
Доказів які б свідчили про не можливість подання декларації по причині проблем роботи порталу Єдиного державного реєстру декларацій осіб у повноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01 січня 2018 року по 01.04.2018 року, матеріали справи не містять. ОСОБА_1, не надала доказів звернення до НАЗК або до служби технічної підтримки за адресою support@nazk.gov.ua, по причині не можливості нею здійснити подачу Електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, в період часу з 01.01.2018 року по 01.04.2018 року.
За встановлених обставин справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
Зокрема, даними протоколом №315181 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172 -6 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 14.03.2019, якими встановлено факт вчинення порушення ОСОБА_1, вимог Закону України «Про запобігання корупції», відповідно вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, (а.с.2-9), листом Національного агентства з питань запобігання корупції департамент перевірки декларацій та моніторингу способу життя від 27.12.2018 № 44-01/65944/18 (а.с.14), витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування роздрукованою з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції (а.с. 17-23), інформацією з Держанвого реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 155383699 від 07.02.2019 (а.с.24-25), рішенням Соболівської сільської ради №1-1/УП від 03 листопада 2015 року «Підсумки виборів депутатів та сільського голови і визнання їх повноважень (а.с.28), листом виконавчого комітету Соболівської сільської ради, Шполянського району, Черкаської області від 21.01.2019 вих. №02-07/14, (а.с.27).
Відтак, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6КУпАП.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлені.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
З урахуванням особи порушника, обставин вчиненого адміністративного правопорушення, відсутності обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що ОСОБА_4 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу, в мінімальному розмірі 50 (п'ятдесяти ) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., яке буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчинення ОСОБА_1, нових правопорушень.
Відповідно до ст.401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Оскільки ОСОБА_1, піддається адміністративному стягненню, суддя стягує з неї судовий збір в сумі 384,20 грн., відповідно до ст.401, ч.5 ст.283 КУпАП.
Керуючись ст.ст.2, 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції» ст.ст. 9-11, 33-35, 401, 172-6, 252, 280, 283, 288, 294, 307, 308 КУпАП, суддя-
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., який стягнути в дохід держави за такими реквізитами (призначення платежу: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» , отримувач УК у Шпол.р-н/Шполянський р-н/21081100, код отримувача 38031276, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок № 31114106023552).
Штраф має бути сплачений правопорушницею не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови або внесення на неї подання прокурора - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
У разі несплати правопорушницею ОСОБА_1, штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі - в сумі 1700,00 грн., відповідно до ст.308 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, громадянка України, депутат Соболівської сільської ради, Шполянського району, Черкаської області, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області 04.10.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платників податків - НОМЕР_1, телефон НОМЕР_3, інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності суду не відомі, судовий збір в сумі 384,20 грн. на користь Державної судової адміністрації України, за такими реквізитами (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Черкаської області через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна