
Справа № 357/14216/18
2/357/130/19
Категорія 34
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
25 березня 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді – Бондаренко О. В. ,
при секретарі – Бондаренко Н. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області до ОСОБА_2, третя особа: Фурсівська сільська рада Білоцерківського району Київської області, про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів –
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом 21.11.2018 року, шляхом направлення поштою, який зареєстрований судом 03.12.2018 року, обґрунтовуючи тим, що 06.09.2016 року близько 07 год. 00 хв. у Білоцерківському верхньому водосховищі, що розташоване у басейні р. Рось, ОСОБА_2 проводив вилов риби без копії дозволу на спеціальне використання ВБР, без наявності режиму рибогосподарської експлуатації, а також сітками з жилки у кількості – 4 штуки 1-70м, h-3м, а-90мм, використання яких заборонено доповненням до режиму рибогосподарської експлуатації. ОСОБА_2 виловив рибу товстолоб у кількості – 27 шт. загальною вагою – 99 кг, чим наніс збитків рибному господарству України на суму 6 885 грн. та порушив ст.63 Закону України «Про тваринний світ», ст.6.1.1 Правил промислового рибальства, п.28,33,36 Порядку здійснення спеціального використання ВБР у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах України затверджених Постановою КМУ від 25.11.2015 р. №992, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.85 КУпАП. Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.11.2016 року ОСОБА_2 було визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.4 ст. 85 КупАП. Згідно розрахунку матеріальної шкоди, відповідачем нанесено збитків рибному господарству України на суму 6885 грн. Завдані збитки відповідач у добровільному порядку не відшкодував. У зв’язку з чим, позивач просив стягнути з відповідача шкоду, спричинену рибному господарству України в розмірі 6 885 грн., а також судові витрати в розмірі 1762 грн..
Ухвалою суду від 15.01.2019 року у вказаній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області ОСОБА_3 в судове засідання не з’явився, про день, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, до суду подав заяву про розгляд справи у відсутності представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, у вирішенні спору покладаються на розсуд суду за наявними в справі матеріалами.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, а саме шляхом опублікування оголошення на офіційному сайті Судової влади України, причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності та відзив до суду не подав.
Представник третьої особи Фурсівської сільської ради, в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду подано заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради в порядку та у спосіб передбачений чинним матеріальним і процесуальним законодавством України.
На підставі ст. 280 ЦПК України та враховуючи думку позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому,що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст.13 ЦПК України).
Відповідно до ст. 12 ЦПК України передбачено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин,які мають значення для вирішення справи.
Згідно вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень,крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до Положення про Державне агентство рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 895, Державне агентство рибного господарства України (Держрибагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.
Згідно Положення про ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області, затвердженого наказом Державного агентства рибного господарства України від 15 липня 2016 року № 229, Київський рибоохоронний патруль є територіальним органом Держрибагенства, діє у складі Держрибагентсва як відокремлений структурний підрозділ і йому підпорядковується. Повноваження Київського рибоохоронного патруля поширюються на м. Київ та Київську область, територію та акваторію водних об'єктів в межах районів діяльності, визначених Держрибагенством. Основним завданням Київського рибоохоронного патруля є реалізація повноважень Держрибагентства у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.
Преамбулою до Закону України «Про тваринний світ» встановлено, що тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тваринний світ», об'єкти тваринного світу, які перебувають у стані природної волі і знаходяться в межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, є об'єктами права власності Українського народу. Об'єкти тваринного світу в Україні знаходяться під охороною держави незалежно від права власності на них.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про тваринний світ» державне управління та регулювання у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, уповноважені центральні органи виконавчої влади у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу.
Судом встановлено, що 06.09.2016 року близько 07 год. 00 хв. у Білоцерківському верхньому водосховищі, що розташоване у басейні р. Рось ОСОБА_2 проводив вилов риби без копії дозволу на спеціальне використання ВБР, без наявності режиму рибогосподарської експлуатації, а також сітками з жилки у кількості – 4 штуки 1-70м, h-3м, а-90мм, використання яких заборонено доповненням до режиму рибогосподарської експлуатації. При цьому виловив рибу товстолоб у кількості – 27 шт. загальною вагою – 99 кг, чим наніс збитків рибному господарству України на суму 6 885 грн.
Згідно з п.6.1.1. Правил промислового рибальства користувачі зобов’язані здійснювати промисел згідно з Правилами, Режимами рибальства та іншими вимогами законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів.
Згідно п.28 Порядку добування (вилов) водних біоресурсів здійснюється відповідно до правил рибальства та режимів промислу.
Пунктом 33 Порядку передбачено добування (вилов) водних біоресурсів здійснюється безпосередньо на місці лову за наявності: копії дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах); промислового журналу та додатку до нього; посвідчення рибалки, яке видає йому користувач водних біоресурсів.
06.09.2016 року головним державним інспектором Управління оперативного реагування ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000010 (а.с.12), щодо порушення відповідачем ОСОБА_2 ст.63 Закону України «Про тваринний світ», ст.6.1.1 Правил промислового рибальства, п.28,33,36 Порядку здійснення спеціального використання ВБР у внутрішніх рибогосподарських водних об’єктах України затверджених Постановою КМУ від 25.11.2015 р. №992, що підтверджено постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 14.11.2016 року, якою ОСОБА_2 притягнено до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення передбачене ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. (а.с.10).
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України, обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони, уповноважені подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної об'єктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Пунктом 6.2 Правил рибальства передбачено, що шкода, заподіяна громадянами України, іноземцями та особами без громадянства незаконним (з порушенням Правил рибальства) виловом, добуванням або знищенням цінних видів риб, водних безхребетних і водних рослин у рибогосподарських водоймах, відшкодовується порушниками відповідно до такс, затверджених постановою КМУ від 21.11.2001 №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів».
Згідно розрахунку матеріальної шкоди, ОСОБА_2 нанесено збитків рибному господарству України в сумі 6 885 гривень (а.с.11).
В ст. 10 Закону України «Про тваринний світ» зазначено, що громадяни зобов'язані охороняти тваринний світ і середовище перебування диких тварин, сприяти відтворенню відновлювальних об'єктів тваринного світу, використовувати об'єкти тваринного світу відповідно до закону, відшкодовувати шкоду заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно ст. 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» - шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
11.06.2018 року ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області надсилало ОСОБА_2 листа №7-19/3909-18 з пропозицією досудового врегулювання спору, а саме щодо добровільної сплати майнової шкоди позивачу в розмірі 6 885 грн., яка заподіяна внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних ресурсів, однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачем.
Відповідно ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України.
З наведеного вбачається, що природні ресурси (в тому числі водні біоресурси), які відповідно до Конституції України та інших законодавчих актів є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, права власника (володіння, користування, розпоряджання) щодо яких, від імені Українського народу, здійснюють органи місцевого самоврядування, як юридичні особи, є майном певної територіальної громади (в даному випадку Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області). Зазначені природні ресурси є власністю Українського народу.
На підставі статті 10 Закону України «Про тваринний світ», громадяни відповідно до закону зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.
Статтею 324 ЦК України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Таким чином, шкода, завдана внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, повинна бути відшкодована відповідній місцевій раді за місцем завдання шкоди, а саме Фурсівській сільській раді Білоцерківського району Київської області.
Судом встановлено, що дії відповідача щодо незаконного добування цінних видів водних біоресурсів, перебувають у причинному зв’язку із заподіянням шкоди та у добровільному порядку шкоду відповідачем не відшкодовано.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідач незалежно від притягнення його до адміністративної відповідальності зобов’язаний відшкодувати заподіяну навколишньому середовищу шкоду, а тому з відповідача підлягає стягненню заподіяна шкода у розмірі 6 885 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 1762 грн.
Керуючись ст.. ст. 324, 1166 ЦК України, Законом України «Про тваринний світ», Законом України «Про охорону навколишнього і природного середовища», Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст. ст. 4, 12, 76 – 81, 223, 258, 259, 263-265, 268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області ( Код ЄДРПОУ 40419475, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул.. Тургенєвська,82-а) до ОСОБА_2 (03.05.1984 рік народження, РНОКПП: невідомий, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1), третя особа: Фурсівська сільська рада Білоцерківського району Київської області ( Код ЄДРПОУ 04363225, місцезнаходження: 09150, Київська область, Білоцерківський район, с. Фурси, вул.. Ярослава Мудрого, 48), про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Фурсівської сільської ради Білоцерківського району Київської області (отримувач: Фурсівська сільська рада, код отримувача: 38009832, Банк отримувача: Казначейство України ( ЕАП), код Банку: 899998, рахунок: 33111331010740, код класифікації доходів бюджету: 24062100, найменування коду класифікації доходів бюджету: грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності), майнову шкоду, завдану внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, в розмірі 6885,00 грн. ( шість тисяч вісімсот вісімдесят п’ять гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 Державного агентства рибного господарства у м. Києві та Київській області судові витрати в розмірі 1 762, 00 грн. ( одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Білоцерківським міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його вкладення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд – якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення складено 28.03.2019 року.
СуддяОСОБА_5