
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2019 року справа № 580/296/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Тимошенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Черкаській області до приватного підприємства "Таурус-ЛТД" про застосування заходів реагування,
встановив:
25 січня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Управління Держпраці у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 205, ідентифікаційний код 39881228) з адміністративним позовом до приватного підприємства "Таурус-ЛТД" (18000, м. Черкаси, вул. Симиренківська, 148, ідентифікаційний код 33903303), в якому просить (з врахуванням заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог (вх. №4961/19) застосувати заходи реагування до відповідача, а саме зобов'язати зупинити повністю до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих виконання робіт зі зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом на газозаправних пунктах, встановлених на АЗС №1 (м. Черкаси, вул. Симеренківська, 148) та АЗС №2 (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 3а).
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведеної перевірки позивачем зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю і здоров'ю працівників підприємства.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12.02.2019 відповідач надав суду заяву з процесуальних питань (вх.3814/19), в якій зазначив, що 14.09.2018 між ПП «Таурус-ЛТД» та ПрАТ «Миколаївський експертно-технічний центр» укладено договір № 0687 на проходження відповідних експертиз. 04.12.2018 затверджено висновки експертизи № 48/1.02.2.01.458.18 та № 48/1.01.2.01.460.18. Відповідно до вказаних висновків:
- ПП «Таурус-ЛТД» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявленого устаткування підвищеної небезпеки в процесі роздрібної торгівлі через АГЗП за адресами вул. Симиренківська, 148 та вул. Сумгаїтська, 3а в м. Черкаси;
- ПП «Таурус-ЛТД» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявленого устаткування підвищеної небезпеки в процесі роздрібної торгівлі через АГЗП, а саме: заповнення, злив цистерн та інших ємностей із вибухонебезпечним газом (пропан-бутан) (п. 11 додатку 2 Порядку). Відповідач вважає, що зазначені висновки свідчать, що основний масив недоліків встановлених позивачем відповідачем усунуто.
21.03.2019 відповідачем подано до суду заяву з процесуальних питань (вх. №7725/19), про те, що ним 01.03.2019 отримано дозволи № 067.19.71 та № 068.19.71 на експлуатування устаткування підвищеної небезпеки та виконання заповнення, злив цистерн та інших ємностей із зрідженим вибухонебезпечним газом (пропан-бутан).
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Уповноваженими посадовими особами відповідача, а саме начальником відділу нагляду на виробництві і об?єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_1 та головним державним інспектором сектору нагляду на машинобудуванні та енергетиці ОСОБА_2, відповідно до направлення на проведення перевірки від 26.10.2018 № 2367 (а.с.9), виданого на підставі наказу від 26.10.2018 № 1069-П (а.с.8), та згідно з річним планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) Управління Держпраці у Черкаській області на 2018 рік, затвердженим наказом Управління Держраці у Черкаській області від 22.11.2017 № 67-АГ, у період з 19.11.2018 по 23.11.2018 було проведено планову перевірку дотримання приватним підприємством «Таурус-ЛТД» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами планової перевірки складено акт від 23.11.2018 № 847-071 (а.с.10-14), яким встановлені факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, у тому числі вимог статті 21 Закону України "Про охорону праці", а саме:
- підприємством не подано декларацію відповідності на виконання робіт підвищеної небезпеки - зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, що є порушенням вимог пункту 18 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів У країни від 26 жовтня 2011 р. № 1107, зі змінами, внесеними постановою КМ У від 07.02.2018 № 48;
- підприємством не отримано дозвіл на виконання робіт із заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та Інертним газом відповідно до вимог пункту 11 Додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, зі змінами, внесеними постановою КМУ від 07.02.2018 № 48.
Жодних зауважень або заперечень до проведеного планового заходу та складеного акта перевірки з боку суб'єкта господарювання не надходили, акт перевірки отриманий директором ОСОБА_3, про що зроблений відповідний запис у акті перевірки.
На підставі згаданого акту перевірки позивачем видано відповідачу припис від 23.11.2018 № 400-071 з вимогою усунути наведені порушення. Припис отриманий директором ОСОБА_3 (а.с.15-18).
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з такого.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96 (далі - положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно п.7 Положення №96, Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про Управління Держпраці у Черкаські області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці ві 03.08.2018 № 84 (далі - Положення № 84), Управління Держпраці у Черкаські області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження Управління поширюються на територію Черкаської області.
Відповідно до пункту 3 Положення № 84 основними завданням Управління Держпраці у Черкаській області є, зокрема:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 Положення № 84 до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно з абз. 2 ст. 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці", посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Аналіз наведених положень нормативно-правових актів дає підстави стверджувати, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт може здійснюватися виключно на підставі рішення адміністративного суду за позовом органів Держпраці у разі коли виявлені порушення законодавства про охорону праці та промислової безпеки спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
В розумінні ч. 1 ст. 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 6 вересня 2005 року №2806-IV документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону України "Про охорону праці" передбачено обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі - Порядок № 1107).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107 дозвіл за формою .згідно з додатком 1 видається роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 Порядку.
Пунктом 11 Додатку 2 Порядку № 1107 передбачено обов'язок роботодавця одержати дозвіл на виконання робіт із заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом.
Відповідно до абзацу 1 пункту 21 Порядку № 1107 виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6 Порядку, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7 Порядку, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Згідно з пунктом 18 Додатку 6 Порядку № 1107 роботи зі зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом здійснюються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Судом встановлено, що 14.09.2018 між ПП «Таурус-ЛТД» та ПрАТ «Миколаївський експертно-технічний центр» укладено договір № 0687 на проходження експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва.
04.12.2018 року затверджено висновки експертизи № 48/1.02.2.01.458.18 (а.с.48-65) та№ 48/1.01.2.01.460.18 (а.с.31-47).
Відповідно до вказаних експертиз:
- ПП «Таурус-ЛТД» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявленого устаткування підвищеної небезпеки в процесі роздрібної торгівлі через АГЗП за адресами вул. Симиренківська, 148 та вул. Сумгаїтська, 3а в м. Черкаси;
- ПП «Таурус-ЛТД» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявленого устаткування підвищеної небезпеки в процесі роздрібної торгівлі через АГЗП, а саме: заповнення, злив цистерн та інших ємностей із вибухонебезпечним газом (пропан-бутан) (п. 11 додатку 2 Порядку).
Також суд зазначає, що відповідачем 01.03.2019 отримано дозволи № 067.19.71 та № 068,19.71 на експлуатування устаткування підвищеної небезпеки та виконання заповнення, злив цистерн та інших ємностей із зрідженим вибухонебезпечним газом (пропан-бутан) (а.с.79-80).
Як встановлено судом, відповідач усунув виявлені порушення, що стали підставою для звернення до суду щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), що підтверджується висновками експертиз стану охорони праці та безпеки промислового виробництва ПП «Таурус-ЛТД» № 48/1.02.2.01.458.18 (а.с.48-65) та № 48/1.01.2.01.460.18 (а.с.31-47), дозволи № 067.19.71 та № 068,19.71 на експлуатування устаткування підвищеної небезпеки та виконання заповнення, злив цистерн та інших ємностей із зрідженим вибухонебезпечним газом (пропан-бутан), які отримані відповідачем 01.03.2019 (а.с.79-80).
Таким чином з матеріалів адміністративної справи встановлено, що відповідачем порушення, що зумовили звернення позивача з позовом до суду усунуто в повному обсязі.
Згідно зі ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на момент розгляду справи підстави для застосування заходів реагування до відповідача відсутні, у зв'язку з чим в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України шляхом подання до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складене у повному обсязі 27.03.2019.
Суддя В.П. Тимошенко